YKS Başvuruları Başladı

Üniversite adayları Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvurularını bugünden yani 1 Mart 2018’den itibaren alınmaya başladı. ÖSYM, YKS başvuru kılavuzunu resmi internet sitesinden yayımlandı. Sınava başvurmadan önce kılavuzu dikkatli bir şekilde okuyunuz.

Kılavuz için tıklayımız.

Sınava Kimler Katılabilecek?

2018-YKS’ye öğrenim durumları aşağıdakilerden herhangi birine uyanlar başvurabileceklerdir:

 • 2017-2018 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (Lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında okumakta olan öğrenciler
 • Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar
 • Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar
 • Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar

 

YKS Başvurusunu Nerede Ve Ne Zaman Yapılabilir?

YKS’ye başvuru yapacak olan öğrenciler, 1-21 Mart 2018 tarihleri arasında ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden başvurularını gerçekleştirebilecekler. Ayrıca adaylar, başvurularını kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinden yapabilecekler.

 

Sınav Ücreti Ne Kadar?

3 Oturumdan oluşan YKS ücreti her oturum için 50 TL olarak belirlendi. YKS’ye başvuran tüm adayların, Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmaları zorunludur. Diğer oturumlar ise isteğe bağlıdır.

 

Başvuru Ücreti Hangi Bankaya Yatacak?

2018-YKS’ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini ÖSYM’nin resmi internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartıyla veya aşağıda belirtilen bankalardan herhangi birine belirlenen süresi içinde yatırabilirler.

 • Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç )
 • Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı
 • Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler
 • Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

YKS Başvuruları Başladı (9 Yorum)

 1. Ben AÖF okumak istiyorum. Sadece TYT’ye girmem yeterli olur mu? Birde YKS’ye girmem gerekir mi? Veya girersem bir faydası olur mu?

 2. İyi Günler, Açık Öğretim Lisesi Son sınıf öğrencisiyim ( 1 kredim kaldı ) AÖF yönetim bilişim sistemleri 4 yıllık okumak istiyorum nasip olursa. YKS’de Hangi sınavlara girmem gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz. Teşekkürler

  • Merhabalar, 4 yıllık bir programa gitmek istiyorsanız YKS de 2 oturuma da girmeniz lazım. 1.oturum herkes için zorunlu olan TYT, 2.oturum ise gitmek istediğiniz bölüm hangi alandan alıyorsa ona girmeniz lazım.

   Yönetim bilişim sistemleri geçen TS-1 den alıyordu yani bu yıl da sözel den alacaktır. TYT + Sözel den sınava girmeniz lazım.

 3. YKS Aday Başvuru Formunda Okul adına: Açık Öğretim Ankara Merkez okul kodunu mu. Yoksa bağlı olduğumuz halk eğitim merkezinin okul kodunu mu yazacağız?