Yeni Üniversite Sınavı Sistemi

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI

 

YÖK Başkanı Yekta Saraç, LYS ve YGS sınav sisteminin yerine gelecek yeni sistemi bugün itibariyle açıkladı. Yeni sistemin ismi YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) olarak belirlendi. Saraç yeni sınav sistemiyle beraber adayların sınav stresini azaltacak, karmaşıklıktan uzak, sade, yalın bir sınavla başarılarının artacağını, Türkçe ve Temel Matematik’in merkezde olduğu Temel Yeterlilik esaslı değerlendiren bir sistem olduğunu açıkladı.

Yeni sınav sistemindeki değişikler şu şekilde; öncelikle puan türünde azalmaya gidildi ve artık TYT, eşit ağırlık, sözel, sayısal ve dil olmak üzere 5 puan türünden oluşuyor. Bir diğer gelişme ise sınav 2 gün 3 oturum şeklinde aynı hafta sonu içinde haziran ayı içerisinde yapılacak.

Birinci oturumda (Cumartesi Sabah) Temel Yeterlilik Testi yer alacak ve 40’ar tane Matematik ve Türkçe sorularıyla adayların sayısal ve sözel becerileri ölçülecek. Sınav Milli Eğitim Bakanlığının ortak müfredatına dayalı olacak ve tüm adayların birinci oturuma girmesi zorunlu olacak. Temel Yetenek Testinden 150 puan aşanlar ön lisans programlarını, 180 puanı aşanlar lisan programlarını tercih etme hakkına sahip olacaklar.

İkinci oturumda (Cumartesi Öğleden Sonra) Edebiyat-Coğrafya 1, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 40 ar sorudan oluşan 4 test yer alacak. Adayla istedikleri alana göre sorulara cevap verebilecekler. Dilerlerse tüm soruları da yanıtlayabilecekler. Sınav Milli eğitim Bakanlığının Müfredatına dayalı olarak gerçekleştirilecek.

Üçüncü oturum yani Dil sınavı ise aynı hafta sonu Pazar günü gerçekleştirilecek. Yabancı Dil sınavında adayların karşısına 80 tane soru çıkarılacaktır.

Yerleştirme işlemlerinde ise; ön lisans programlarında TYT puanı, lisans programlarında da dört puan türü esas alınacaktır.

Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanları hesaplanırken Temel Yeterlilik Testi’nin  % 40 etkisi olacaktır. Ayrıca belli programlar için başarı sıralaması şartına devam edilecektir. Puanın oluşumları da aşağıdaki gibidir.

  • SÖZ: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [Sözel Test %60]
  • SAY: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [Sayısal Test %60]
  • EA: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [Eşit Ağırlık Testi %60]
  • DİL: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [Yabancı Dil Testi %60]

Özel yetenekle öğrenci alan programlar için baraj puanı geçen sene ile aynı tutulmuştur. Temel Yeterlilik Testi’ne giren ve Temel Yeterlilik Testi Puanı en az 150 olan adaylar Özel Yetenekle Öğrenci Alan Lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

Ortaöğretim Başarı Puanı’nın hesaplanmasında herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Yerleştirme puanlarına etkisi geçen seneki gibi aynı oranda olacaktır. Meslek lisesi mezunlarına geçen seneki alan odaklı ek puan uygulamasına devam edecektir.

 

Açık Lise TV

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın