Üniversiteyi Kazanan Açık Lise Öğrencileri

2016 YGS – LYS Tercih Yapacak  Adaylar

2016 YGS -LYS tercih yapacak adayların aklına takılan sorular,

 • YGS kazandım fakat şuan mezun durumda değilim ne yapmam gerek ?
 • Ek sınavda mezun olmazsam üniversiteye kayıt yaptıra bilir miyim?
 • YGS kazandım fakat bu yıl mezun olamayacağım  bir sonraki sene sınava girersem puan düşer mi?
 • Üniversite de bir bölüm kazansam fakat kayıt yaptırmazsam bir sonraki sene tekrar girsem ne olur?
 • Ek-2 sınav ile mezun olduğumda üniversite kayıtlarına yetişir mi diplomam?

Sitemize ve Facebook sayfalarımıza gelen soruları cevaplayalım.

YGS kazandım fakat şuan mezun durumda değilim ne yapmam gerek ?

YGS veya LYS sınav tercihleri temmuz ayı içinde olacak ve üniversite kayıtları ise eylül ortalarında bundan dolayı kredisi yetmeyen açık lise öğrencilerinin önünde en az 2 tane sınav bulunmaktadır.Planlamalarını yapan öğrencilerimiz bu 2 sınavı göz önün de almaları gerekmektedir. Ek-2 sınavı eylül ayının ilk haftalarında yapılıyor ve hemen 1 – 2 gün içinde açıklanıyor.

Ek sınavda mezun olmazsam üniversiteye kayıt yaptıra bilir miyim?

Ek sınavlar ile mezun olamayan öğrenciler üniversite sınavını kazansalar bile kayıt yaptıramazlar.Çünkü üniversite kayıt esnasında Lise Diploması istenmektedir.

YGS kazandım fakat bu yıl mezun olamayacağım  bir sonraki sene sınava girersem puan düşer mi?

YGS sınavını kazanan Açık Lise öğrencileri Üniversiteye Terçih yapmadığı sürece her han gibi bir sıkıntı yaşanmaz. Unutmayalım Sınavı kazanmak ile üniversiteye kayıt yaptırmak arasında fark bulunmaktadır. Bir sonraki cevabımız ise üniversite sınavını kazanmış ve kayıt yaptırmış bir öğrencinin durumundan bahsetmektedir.

Üniversite de bir bölüm kazansam fakat kayıt yaptırmazsam bir sonraki sene tekrar girsem ne olur?

Üniversite sınavını kazanan bir açık lise öğrencisi kayıt yaptırmadığı takdirde bir sonraki yıl üniversite sınavına girdiği takdirde lise diplomasından gelen puan yarıya düşmektedir. Örneğin Lise Diploma Puanı: 70 olan bir öğrenciye gelecek puan 60*0,5 = 30 puan iken bir sonraki yıl gelecek puan 30 puanın yarısı 15 puandır.

Ek-2 sınav ile mezun olduğumda üniversite kayıtlarına yetişir mi diplomam?

Ek – 2 sınavı genellikle eylül ayının ilk haftaları yapılmaktadır. Yapılan sınavlar 1-2 gün içinde açıklanmaktadır. Mezun olan bir öğreninin sisteminde mezun yazısı çıktıktan sonra Lise Diplomasını aldıktan sonra kayıt yaptırabilir. Fakat üniversite kayıt tarihi diploma çıktısına yetişmiyor ise Halk eğitim merkezlerinden mezun olduğuna dair bir yazı ile rahatlıkla üniversiteye kayıt yaptırabilir.

 

Açık Lise ile öğrenmek istediğiniz tüm sorular  için sayfamızda yorum bölümlerine yazabilirsiniz. Sorularınızın cevapları aynı günde aynı sayfada yayınlanmaktadır.

Bir Sorum var (Sorularınızı yazmak için tıklayınız.)

Açık Lise TV

Bizler sizlerin daima yanınızdayız.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Üniversiteyi Kazanan Açık Lise Öğrencileri (25 Yorum)

 1. Ben ek sınav için ders seçtim ama sistem üzerinden bildirmedim sınava gireceğim yeri nolacak sınava giremeyecek miyim

 2. 24 temmuzda ek sinava gircem iki yillik ilahiuata sinavsiz gecs hakkina basvurmustum bu sinavdada krredilerim dolmazsa ikinci bir ek sinav olcakmi

 3. 24 temmuzda ek sinava gircem iki yillik ilahiuata sinavsiz gecs hakkina basvurmustum bu sinavdada krredilerim dolmazsa ikinci bir ek sinav olcakmi

 4. açık liseye bu dönem geçtim son sınıfım kredim 228 geçişimi yaptırdığım yerdeki görevli kredimin yettiğini ve sadece zorunlu derslere girmemin yeterli olacağını söylemişti bende sınavda seçmelileri yapmadım ve şuan korktum yanlış mı yaptım diye ? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  • Doğru söylemiş ama sınavda secmelileri yapmadım derken anlamadım zaten sizin sınav giriş belgenizde hangi dersleri gireceginiz yazıyor.
   Soru – 1: Seçmelileri seçip sınavda yapamadıysanız sıkıntı olmaz. Çünkü kredi alamazsınız ki sizinde zaten fazla krediniz var.
   Soru – 2: Seçmelileri neden seçtiniz? sizin ihtiyacınız olan sadece ortak zorunlu. Bunları seçtiyseniz burda anlış yapmışsınız. Sadece zorunlu ortak seçmeniz gerekir.
   Soru – 3: Sisteminizden zorunlu derslere bakınız bu derslerden hala duruyorsa bunları vermek zorundasınız ya da muaf olmak zorundasınız. Bunun içinde En az 3 kez sınava girmeniz gerekir.

 5. Birşey sorabilir miyim ? ben bu sene 2. ve 3. sınavlardan 12 kredi alırsam mezun oluyorum şunda 108 kredim var 120 istiyor yüz yüze eğitimim bitiyor. 12 kredi alamazsam 24 kredisi kalanlar ek sınava giriyor bende girebilir miyim acaba ?

  • Evet girebilirsiniz fakat bu sınavdan önce Ek-1 sınavı var önce ona giriniz sonra Ek – 2 sınavı oluyor. ve ek -2 sınavı sadece Ankara’da olmaktadır.

 6. Merhaba arkadaşlar benim kredim 136 YGS girdim ve istediğim bölüm puani geldi ama mezun değilim onun için çalışıyorum mart sınav sonuçları 21 nisan açıklanacak ondan iyi kredi alırsam temmuzda sınava gireceğim yine onla birlikte bitirmeyi dusunuyorm. Üniversitelere ön kayıt için gerekli evraklar istiyorlar nasıl ederim? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Bu sınavda ve Temmuz sınavında mezun olamazsanız bile Ek 1 ve Ek-2 sınavlarında mezun olma şansı tanınıyor. Açık Lise Öğrencilerine özel bir durumdur bu. Üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz. Gerekli açıklamalar ek sınav zamanı tekrar yapılacaktır. Takipte kalınız.

 7. Merhaba 1. ve 2 . ek sınavı oluyor mu kesin olarak?
  Bide bu sınavlara girerken her zamanki gibi 35 kredilik ders seçebiliyormuyuz?

  • Ek sınavlar her yıl 2 tane oluyor. 1. Ek sınav hemen her ilde olurken 2. Ek sınav sadece Ankara da oluyor. Fakat sinava giren çöl fazla öğrenci olması durumunda 3 büyük ilde de olabiliyor.

   • 3. dönem sınavında mezun olamayıp 2. Ek sınavda mezun olursak kazandığımız üniversiteye kayıt yapabiliyormuyuz ?

 8. 144 kredim var kayıt yenilemeyi kaçırmışım. 1. ve 2. ek sınava girebiliyor muyum toplam dönemim 8 ve üzeri. ya da dilekçe yollasam daha sınava 1 ay var kayıt yenileme hakkı tanırlar mı 3.dönem için

  • Merhabalar, kayıt yenilemeleri kaçıran öğrenciler için ek olarak uzatıldı ama siz onuda kaçırmışsınız.Dilekçe ile bir değişiklik olacagını düşünmuyorum. Ama ek sınav şartları daha açıklanmadı. Kredi şartı koymazlarsa sıkıntı yaşamazsınız.

 9. meraba benim 164 kredim var yüzyüze eğitimimi tamaladım sadece 30krediye ihtiyacım var üniversite sınavına girdim eğer kazanırsam ve bu 3.dönem sınavında 30 krediyi alamazsam kayıt yaptırabiliyormuyum ?

  • Merhabalar, 3. dönem sınavından sonra eğer krediniz yetmezse mezun olmaya ek sınav başvuru tarihlerini kaçırmayınız. Unutmayın 2 tane ek sınav bulunmaktadır. Üniversiteyi kazandığınız zaman hala mezun değilseniz Halk eğitimden mezun olabilir belgesi ile üniversiteye kayıt yaptrabilirsiniz. Üniversite sizden aralık sonuna kadar diplomayı isteyecektir. O arada ek -1 ve Ek -2 sınavlarınızdan mezun olabilirsiniz.