Üniversiteyi Kazanan Açık Lise Öğrencileri

2016 YGS – LYS Tercih Yapacak  Adaylar

2016 YGS -LYS tercih yapacak adayların aklına takılan sorular,

 • YGS kazandım fakat şuan mezun durumda değilim ne yapmam gerek ?
 • Ek sınavda mezun olmazsam üniversiteye kayıt yaptıra bilir miyim?
 • YGS kazandım fakat bu yıl mezun olamayacağım  bir sonraki sene sınava girersem puan düşer mi?
 • Üniversite de bir bölüm kazansam fakat kayıt yaptırmazsam bir sonraki sene tekrar girsem ne olur?
 • Ek-2 sınav ile mezun olduğumda üniversite kayıtlarına yetişir mi diplomam?

Sitemize ve Facebook sayfalarımıza gelen soruları cevaplayalım.

YGS kazandım fakat şuan mezun durumda değilim ne yapmam gerek ?

YGS veya LYS sınav tercihleri temmuz ayı içinde olacak ve üniversite kayıtları ise eylül ortalarında bundan dolayı kredisi yetmeyen açık lise öğrencilerinin önünde en az 2 tane sınav bulunmaktadır.Planlamalarını yapan öğrencilerimiz bu 2 sınavı göz önün de almaları gerekmektedir. Ek-2 sınavı eylül ayının ilk haftalarında yapılıyor ve hemen 1 – 2 gün içinde açıklanıyor.

Ek sınavda mezun olmazsam üniversiteye kayıt yaptıra bilir miyim?

Ek sınavlar ile mezun olamayan öğrenciler üniversite sınavını kazansalar bile kayıt yaptıramazlar.Çünkü üniversite kayıt esnasında Lise Diploması istenmektedir.

YGS kazandım fakat bu yıl mezun olamayacağım  bir sonraki sene sınava girersem puan düşer mi?

YGS sınavını kazanan Açık Lise öğrencileri Üniversiteye Terçih yapmadığı sürece her han gibi bir sıkıntı yaşanmaz. Unutmayalım Sınavı kazanmak ile üniversiteye kayıt yaptırmak arasında fark bulunmaktadır. Bir sonraki cevabımız ise üniversite sınavını kazanmış ve kayıt yaptırmış bir öğrencinin durumundan bahsetmektedir.

Üniversite de bir bölüm kazansam fakat kayıt yaptırmazsam bir sonraki sene tekrar girsem ne olur?

Üniversite sınavını kazanan bir açık lise öğrencisi kayıt yaptırmadığı takdirde bir sonraki yıl üniversite sınavına girdiği takdirde lise diplomasından gelen puan yarıya düşmektedir. Örneğin Lise Diploma Puanı: 70 olan bir öğrenciye gelecek puan 60*0,5 = 30 puan iken bir sonraki yıl gelecek puan 30 puanın yarısı 15 puandır.

Ek-2 sınav ile mezun olduğumda üniversite kayıtlarına yetişir mi diplomam?

Ek – 2 sınavı genellikle eylül ayının ilk haftaları yapılmaktadır. Yapılan sınavlar 1-2 gün içinde açıklanmaktadır. Mezun olan bir öğreninin sisteminde mezun yazısı çıktıktan sonra Lise Diplomasını aldıktan sonra kayıt yaptırabilir. Fakat üniversite kayıt tarihi diploma çıktısına yetişmiyor ise Halk eğitim merkezlerinden mezun olduğuna dair bir yazı ile rahatlıkla üniversiteye kayıt yaptırabilir.

 

Açık Lise ile öğrenmek istediğiniz tüm sorular  için sayfamızda yorum bölümlerine yazabilirsiniz. Sorularınızın cevapları aynı günde aynı sayfada yayınlanmaktadır.

Bir Sorum var (Sorularınızı yazmak için tıklayınız.)

Açık Lise TV

Bizler sizlerin daima yanınızdayız.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Üniversiteyi Kazanan Açık Lise Öğrencileri (72 Yorum)

 1. Ben ek sınav için ders seçtim ama sistem üzerinden bildirmedim sınava gireceğim yeri nolacak sınava giremeyecek miyim

 2. 24 temmuzda ek sinava gircem iki yillik ilahiuata sinavsiz gecs hakkina basvurmustum bu sinavdada krredilerim dolmazsa ikinci bir ek sinav olcakmi

 3. 24 temmuzda ek sinava gircem iki yillik ilahiuata sinavsiz gecs hakkina basvurmustum bu sinavdada krredilerim dolmazsa ikinci bir ek sinav olcakmi

 4. açık liseye bu dönem geçtim son sınıfım kredim 228 geçişimi yaptırdığım yerdeki görevli kredimin yettiğini ve sadece zorunlu derslere girmemin yeterli olacağını söylemişti bende sınavda seçmelileri yapmadım ve şuan korktum yanlış mı yaptım diye ? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  • Doğru söylemiş ama sınavda secmelileri yapmadım derken anlamadım zaten sizin sınav giriş belgenizde hangi dersleri gireceginiz yazıyor.
   Soru – 1: Seçmelileri seçip sınavda yapamadıysanız sıkıntı olmaz. Çünkü kredi alamazsınız ki sizinde zaten fazla krediniz var.
   Soru – 2: Seçmelileri neden seçtiniz? sizin ihtiyacınız olan sadece ortak zorunlu. Bunları seçtiyseniz burda anlış yapmışsınız. Sadece zorunlu ortak seçmeniz gerekir.
   Soru – 3: Sisteminizden zorunlu derslere bakınız bu derslerden hala duruyorsa bunları vermek zorundasınız ya da muaf olmak zorundasınız. Bunun içinde En az 3 kez sınava girmeniz gerekir.

 5. Birşey sorabilir miyim ? ben bu sene 2. ve 3. sınavlardan 12 kredi alırsam mezun oluyorum şunda 108 kredim var 120 istiyor yüz yüze eğitimim bitiyor. 12 kredi alamazsam 24 kredisi kalanlar ek sınava giriyor bende girebilir miyim acaba ?

  • Evet girebilirsiniz fakat bu sınavdan önce Ek-1 sınavı var önce ona giriniz sonra Ek – 2 sınavı oluyor. ve ek -2 sınavı sadece Ankara’da olmaktadır.

 6. Merhaba arkadaşlar benim kredim 136 YGS girdim ve istediğim bölüm puani geldi ama mezun değilim onun için çalışıyorum mart sınav sonuçları 21 nisan açıklanacak ondan iyi kredi alırsam temmuzda sınava gireceğim yine onla birlikte bitirmeyi dusunuyorm. Üniversitelere ön kayıt için gerekli evraklar istiyorlar nasıl ederim? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Bu sınavda ve Temmuz sınavında mezun olamazsanız bile Ek 1 ve Ek-2 sınavlarında mezun olma şansı tanınıyor. Açık Lise Öğrencilerine özel bir durumdur bu. Üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz. Gerekli açıklamalar ek sınav zamanı tekrar yapılacaktır. Takipte kalınız.

 7. Merhaba 1. ve 2 . ek sınavı oluyor mu kesin olarak?
  Bide bu sınavlara girerken her zamanki gibi 35 kredilik ders seçebiliyormuyuz?

  • Ek sınavlar her yıl 2 tane oluyor. 1. Ek sınav hemen her ilde olurken 2. Ek sınav sadece Ankara da oluyor. Fakat sinava giren çöl fazla öğrenci olması durumunda 3 büyük ilde de olabiliyor.

   • 3. dönem sınavında mezun olamayıp 2. Ek sınavda mezun olursak kazandığımız üniversiteye kayıt yapabiliyormuyuz ?

 8. 144 kredim var kayıt yenilemeyi kaçırmışım. 1. ve 2. ek sınava girebiliyor muyum toplam dönemim 8 ve üzeri. ya da dilekçe yollasam daha sınava 1 ay var kayıt yenileme hakkı tanırlar mı 3.dönem için

  • Merhabalar, kayıt yenilemeleri kaçıran öğrenciler için ek olarak uzatıldı ama siz onuda kaçırmışsınız.Dilekçe ile bir değişiklik olacagını düşünmuyorum. Ama ek sınav şartları daha açıklanmadı. Kredi şartı koymazlarsa sıkıntı yaşamazsınız.

 9. meraba benim 164 kredim var yüzyüze eğitimimi tamaladım sadece 30krediye ihtiyacım var üniversite sınavına girdim eğer kazanırsam ve bu 3.dönem sınavında 30 krediyi alamazsam kayıt yaptırabiliyormuyum ?

  • Merhabalar, 3. dönem sınavından sonra eğer krediniz yetmezse mezun olmaya ek sınav başvuru tarihlerini kaçırmayınız. Unutmayın 2 tane ek sınav bulunmaktadır. Üniversiteyi kazandığınız zaman hala mezun değilseniz Halk eğitimden mezun olabilir belgesi ile üniversiteye kayıt yaptrabilirsiniz. Üniversite sizden aralık sonuna kadar diplomayı isteyecektir. O arada ek -1 ve Ek -2 sınavlarınızdan mezun olabilirsiniz.

   • Merhaba sınav sonuçları açıklandı ve benim mezun olmam için 4krediye ihriyacım var ve bir zorunlu dersim var üniversiteye kayıt yaptırabilirmiyim bu konuda çok sorun yaşıyorum

    • Mezuniyet şartını taşıyanlar (Ek sınav ile mezun olabilecek öğrenciler, en az 157 kredi sahip olanlar) halk eğitimden aldıkları mezun olabilir yazısı ile üniversite kayıtlarını yapabilirler. Ancak Aralık ayı sonunda diplomalarını teslim etmek zorundadırlar.

 10. Merhaba, diyelim ki üniversiteye kayıt yaptırdım fakat ek sınavlardan sonra mezun olacağım. Peki üniversite’yi tam burslu tutturmaz isem, ve mezun olamazsam para kısmı nasıl halledilecek?

  • Merhaba Selen,
   Bu konuyu aynı şekilde üniversiteye iletiniz. Fakat ek -1 den mezun olamaz iseniz Ek-2 sınavın hakkınız var bu sınav sadece Ankara’da yapılıyor.Ek sınav zamanı bize mesaj atarak nasıl çalışma yapmanız gerektiği ile ilgili bilgi verelim.

 11. merhabalar ben mesleki açıköğretim imamhatip lisesinden bu yıl mezun oldum yüz yüze eğitim ve zorunlu bütün derslerimi bitirdim fakat öğrencilik durumum hala aktif yazıyo mezun olarak gözükmüyo üniversite ygs de barajı aştım ve tercih yaparken sıkıntı olur mu

 12. Şuan 184 kredim var 18 yaş üzeri olan ek sınava girdim ve sınav temmuz 31 de açıklanıyor üniversite tercihleri 28 inde son tercih yapabilirmiyim? Tercih yaptıktan sonra da üniversiteye kayıt yaptırabilir miyim ?

  • Merhabalar,
   Girdiğiniz sınav 3. dönem sınavlarıdır. Krediniz çok iyi tercih kesinlikle yapınız. Diyelim, bu sınavdan mezun olamadınız, Ek sınavlardan mezun olursunuz. Üniversite kayıdı için açık lise öğrencileri aralık ayı sonuna kadar mezun olma durumu olduğundan üniversiteye kayıt yaptıra bilirsiniz.

 13. Merhaba son sinifta gectim acik liseye ygs yi kazandim benim kredim 225 , sadece zorunlu 2 dersim var 2 temmuzdaki sinava yetişemedim yoksa onlarda olmicakti ek sinavlari bekliyorum ama bu ayin sonunda universite tercih yapmam lazim daha mezun olmadigim icin sıkıntı cikmaz degil mi ve tercih yaparken okul puani nasil hesaplanacak ? Birsey daha sormak istiyorum univeristeye tercih yaptim kazandim diyelim univeristeye kayit icin acik lisenin sonucunu mu beklemeliyim yoksa halk egitimden bir belge alip onunla mi kayit yaptiracam

  • Her hangibi bir ıkıntı yaşamazsınız. Ek sınavı kacırmayınız. Üniversite jayıtları döneminde halk egitimden mezun olabilri belgesi ile kaydınızı yaptırabilir ve aralık sonuna kadar diplomanızı üniversiteye verebilirsiniz.

   • Merhaba hocam k.g ben meslek acik lise okuyorum 244 kredim var normal kredim doldu fakat 4 zorunlu dersim var temmuz 2 sinavlarina yetisemedim ygs sinavindan basarili puan aldim fakat mezun durumunda deilim universite tercihi yapma sansim varmi bide yil sonuna kadar kactane ek sinav oluyor derslerin belkide bu sinavda muaf olma durumu olabilir sinav harcini yatrmistim sinavada yetisememistim . Donus yaparsani sevinirim iyi gunler..

 14. Merhaba lys den 4 yillik bolum kazandim yanlz tercih yapmaya korkuyorum ya liseden mezun olamzsam gelecek yil puanimi kirarlar diye 3. donem sinavina girdim onumde 2 ek sinavmi var ??

 15. Merabalar öncelikle ilgilendiniz için T.ederiz bende tercih yaptım ve 3.dönem sınav sonucun sanırım 148 oluyor ve 2 tane ek sınav olucak onları beklemekteyim üniversite yi kazanlar için 3.ek sınav hakkı tanınıyor ankarada bende üniye geçici kaydımı yaptırabilir miyim?

  • Ek sınav şartları açıklanmadı. Ek sınav önceki şartlara bakarsak 157 kredi ve üstü olmalı, sizin 3. dönemden sonra 148 ise ek sınava girme şansınız yok. Eğer bir değişiklik olursa girebilirsiniz. Tercih için sıkıntılı bir durum.

   • İnanıyorum ki AOL öğrencilerini bu konuda mağdur etmeyecektir bu sene 157 şartının kalkacgna inanıyorum onca insan mağdur olucak ve ÖSYM kayıt hakkı tanıyor ek2 ek3 sınav olacaktır umarım kimse sıkıntı yaşamaz..

   • Merhaba hocam
    Bende ayni dertten müzdaribim.
    Lys den 4 yillik okula hak kazandim tercih yaptim buyuk ihtimalle yerlestirilicem yanlz 154 kredim var egerki 157 kredi sarti gelirse ek sinava giremiycem geleck yil puanim dusucek diye cok korkuyorum yani 2 tane ek sinav yapiliyo bunun ilkinde okul kazanmislar sarti olsa bunun icin nereye basvurabiliriz.
    Iletisime gecip talep etme sansimiz nedir ???

  • gecen sene 3 kere ek sınav olmuş, inşallah bu sene 2 tane olur. yoksa üni gidemeyeceğim, 288 kredim var, 2 tane zorunlu dersim var.

 16. 2018 ygs ye girecek olan biri ama daha mezun olmamişsa 3 sinav sonunda mezun olacaksa kisi sinava girebilir evet ama temmuzda aciklise sinavi oluyor ve sinav sonucu 1 ayda aciklaniyor kisi universiteyi kazandiysa eger aciklise sinav sonucu aciklanana kadar tercih dönemi geciyor bu durumda kisi tercih yapabilir mi?
  Ve eger tercih yapabiliyorsak lysden aldugimiz puanin ustune diploma notu ekleniyor bu durumda biz daha lise diplomamizi almadigimiz icin diploma notumuzun kac oldugunu bilmiyoruz aldigimiz puanin ustune ne kadr puan gelecek nasil olacak simdi anlamadim cevp verirseniz cok mutlu olurum

 17. Ben üniversiteyi kazandım son sene açıktan hazırlandım kredi sayım yeterli ama ortak dersin birinden kaldım üniversiteye kayıt yaptırdım ama benden 29 aralığa kadar diploma getirme zamanı verdiler bu tek ders sınavı nezaman olucak ve ben gecemezsem muaf sayılcakmıyım acil cevap

  • Merhabalar ek sınav tarihleri henüz açıklanmadı ancak ek sınavlar kasım ayına kadar yapılır. Bir dersten muaf olabilmeniz (Dil ve Anlatım dersleri hariç) için o dersin 3 kere sınavına girip geçer not almamanız lazım.

 18. hocam ben üniversiteyi kazandım ancak aöl’den mezun olamadım 2 tane zorunlu dersim var 29 aralıga kadar diploma getirme şartıyla gecici kayıt yaptırabiliyormuşuz bu eylülde yapılacak olan yurt başvuruları için engel teşkil eder mi?

  • Merhabalar, öncelikle tebrik ederiz. Hayır hergangi bir engel oluşturmaz. Yurt ve kredi başvurularında önemli olan bir yüksek öğretim kurumuna kayıtlı olmanızdır.

 19. ben açık lisede tek dersle ek sinava girecem.lys de tercih yaptım istanbul ünüversitesi edebiyatt fakültesinde dört yıllık bölüme yerleştim.Bu bölüme kayıt yaptırmasam gelecek yıl puanım düşermi?

  • Merhabalar, eğer tercih yapıp bir bölüme yerleşme hakkınız gelirse ve sizde bu bölüme kayıt olmazsanız bir sonraki yıl puanınız düşer.

  • Merhabalar, sorunuzu tam olarak anlayamadım ama yine de cevaplamaya çalışıyım. Öncelikle üniversitelerin kayıt dönemi sona erdi sizlerin 18 Ağustosa kadar tercihlerinizle yerleştiğiniz bölümlere, halk eğitim merkezinden aldığınız mezun olur yazısı ile kayıt işlemlerini yaptırmanız gerekiyordu. Sınav tarihlerine gelince ek sınav bu hafta sonu 7-8 Ekimde yapılacak.

 20. Ben 12. Sınıf ögrencisiyim bu sene açıga geçeceğim eğer açığa geçersem 9. Sınıf ve 10.sınıf ta geçemediğim matematik dersinin sınavına girmem gerekiyor mu yoksa gerekmiyor mu ?

  • Merhabalar, başarısız olduğunuz dersler yeniden karşınıza çıkar ancak dersi geçmenize gerek yoktur. bir dersten 3 kere sınava girip geçemezseniz muaf olursunuz.

  • Merhabalar, YGS/LYS artık uygulanmıyor onun yerine üniversiteye gitmek için YKS ye girmeniz gerekli. Aöl’de üniversite sınavına girmek için önemli olan kredi değil kaç dönem sahibi olduğunuzdur. Sınava girmek için eğer yaşınız 18 den küçükse en az 7 dönem 18’i doldurduysanız da en az 6 dönem sahibi olmanız gerekir.

 21. mrb ben ders çalışacak vakit bulamıyorum toplam 8 dönemim 57 kredim ve 23 zorunlu dersim var sizce mezun olmam kaç yıl sürer 2018 yılı üniversite sınavına girip şansımı denemek istiyorum ama büyük ihtimal aöl den mezun olamıyıcam mezun olmadan herhangi bir üniversiteye gidebilirmiyim

  • Merhabalar, liseden mezun olmadan herhangi bir üniversiteye gidemezsiniz. Mezun olabilmek için en az 135 kredi daha toplamanız gerekli. Bu da girdiğiniz sınavlarda hiç kredi kaçırmazsanız eğer 4 dönem demektir. Böylelikle 1,5 yıl gibi bir süreçte mezun olursunuz tahminimizce ama dediğimiz gibi eğer çalışıp hiç kredi kaçırmazsanız. Eğer çalışamazsanız her sınavda ortalama 10-15 kredi aldığınızı düşünsek ortalama 10 kere sınava girmeniz gerekecek. Bu da aşağı yukarı 3 yıl gibi bir süreç ortaya çıkarır.

   • peki ben direkmen yks ve tyt kitaplarına çalışsam etkili olurmu bildiğim kadarıyla ders konuları aynı

 22. açık lisede 5inci dönemdeyim kredim daha 16 bu gdişile nasıl mezun olucam bilmiyorum ve lise mezunu olmadan üniversite okumak mümkünmü