Muaf Ders Ne Demek ?

Açık Öğretim Lisesinde Muaf Ders Ne Demek ?

 

Açık Öğretim Sınavlarında bir dersten toplamda 3 kez sınava girip başarılı olamayan öğrencinin ders durumu muaf gözükür. Kısaca muaf olmak için o dersin sınavına 3 kez girdikten sonra o dersten muaf olunur. Bu uygulamaya dahil olmayan ders ise Dil ve Anlatım dersidir. Bu dersten öğrenci hiçbir şekilde muaf olamaz bu dersi geçmek zorundadır. Muaf olan derslerin kredileri sisteme yazılmaz.

Ortak (Zorunlu ) Olan Derste Muaf Gözükürse Zorunluluk Ortadan Kalkar mı?

Ortak (Zorunlu ) olan bir dersin sınavına 3 kez girdiğimizde o dersimiz muaf olur ve bu dersin zorunluluğu ortadan kalkar. Yine unutmamak gerekir Dil ve Anlatım dersi bu kapsamın dışındadır.

 

Sınava Girilmeyen Derste Mauf Olunur mu?

Bir dersi sistemden seçip fakat o dersin  sınavına 3 kez girmediği takdir de bu dersten muaf olunmaz. Muaf olmanız için o dersten başarısız olmanız gerekmektedir. Siteye gelen sorular arasında sınava girmeden muaf olunuyor mu ? sorusunun bazı kaynaklar yanlış bilgi verdiği için öğrenciler mağdur olmaktadır. Bu yüzden buna dikkat etmemiz gerekmektedir.

Muaf Olan Dersi Tekrar Seçebilir miyim ?

Açık Lise öğrencisi dilerse muaf olduğu dersi seçebilir böylelikle bu dersin kredisini almış olur. Fakat seçme zorunluluğu bulunmamaktadır. Açık Lise ders seçme işlemini otomatik olarak yapan öğrenciler bu durum ile karşılaşabilir. Sistem otomatik olarak muaf dersleri sistemden seçebilir.

Sistem Muaf Olan Dersi Seçmiş Bu Dersten Sınava Girmek Zorunda mıyım?

Açık Lise sınavlarında sınava girmediğiniz takdirde kredi toplayamazsınız bu da sizin mezun olmanızı geciktirir. Sistem muaf olan dersi seçse bile sizin bu sınava girmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde o dersin kredisini alamazsınız?

 

Açık Lise ile öğrenmek istediğiniz tüm sorular  için sayfamızda yorum bölümlerine yazabilirsiniz. Sorularınızın cevapları aynı günde aynı sayfada yayınlanmaktadır.

 

Bir Sorum var (Sorularınızı yazmak için tıklayınız.)

 

Açık Lise TV

Bizler sizlerin daima yanınızdayız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Haziran 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Muaf Ders Ne Demek ? (12 Yorum)

 1. açık lise sınavlarında yalnızca birkaç dersten başarılı olursam sınıf atlayabilir miyim?

  • Açık Lisede sınıf kavramı yoktur. Kredili sistem vardır. Bu yüzden tüm derslerden kalsanız bile bir sonraki dönem bir üst sınıf derslerini alabilirsiniz.

 2. Mrb ben meslek lisesinde okuyorum açıktan ben ders kredilerimi bitirdim 110 yaptım sadece alan kredim kalmış sınavlara tekrar girmek zorundamiyim bilgi verirseniz sevinirim

  • yüz yüze eğitim derslerinizi vermek zorundasınız ve kredi tamamlamada alan ve ortak derslerinizin durumuna bakınız hala ortak dersiniz duruyorsa bunları vermek zorundasınız.

  • Ortak derslerden ilk dört olan derslerin kitapları milli eğitimde kullanılan okul kitapları diğerleri genelde açık lise kitapları bulunmaktadır. Milli eğitim kitaplarında ilk 3-4 üniteler o sınıfın 1. dönemini örneğin 9. sınıf Matematik ilk üç konu matematik 1 son 4 konu matematik 2 şeklinde. Sistemden kitap konu ve ders listeleri verilmiştir inceleyiniz.

 3. eksik ders seçimi yapmışım sadece dil ve anlatım ve yabancı dil seçmişim şu an ders seçme açık değil ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardımcı olun.

 4. Merhaba benim kredi 155 dil ve anlatım dersini verdim sayalim geri kalan puanı nasıl yapılırim

  • 1. dönem ingilizce 1 den gectiyseniz. o ders tamamlanmıştır. 2. dönem alacagınız ders ingilizce 2ve bu dersten 3 defa kaldığınız taktirde muaf olursunuz yani dönemlere bağlı değildir.