Muaf Ders Ne Demek ?

Açık Öğretim Lisesinde Muaf Ders Ne Demek ?

 

Açık Öğretim Sınavlarında bir dersten toplamda 3 kez sınava girip başarılı olamayan öğrencinin ders durumu muaf gözükür. Kısaca muaf olmak için o dersin sınavına 3 kez girdikten sonra o dersten muaf olunur. Bu uygulamaya dahil olmayan ders ise Dil ve Anlatım dersidir. Bu dersten öğrenci hiçbir şekilde muaf olamaz bu dersi geçmek zorundadır. Muaf olan derslerin kredileri sisteme yazılmaz.

Ortak (Zorunlu ) Olan Derste Muaf Gözükürse Zorunluluk Ortadan Kalkar mı?

Ortak (Zorunlu ) olan bir dersin sınavına 3 kez girdiğimizde o dersimiz muaf olur ve bu dersin zorunluluğu ortadan kalkar. Yine unutmamak gerekir Dil ve Anlatım dersi bu kapsamın dışındadır.

 

Sınava Girilmeyen Derste Mauf Olunur mu?

Bir dersi sistemden seçip fakat o dersin  sınavına 3 kez girmediği takdir de bu dersten muaf olunmaz. Muaf olmanız için o dersten başarısız olmanız gerekmektedir. Siteye gelen sorular arasında sınava girmeden muaf olunuyor mu ? sorusunun bazı kaynaklar yanlış bilgi verdiği için öğrenciler mağdur olmaktadır. Bu yüzden buna dikkat etmemiz gerekmektedir.

Muaf Olan Dersi Tekrar Seçebilir miyim ?

Açık Lise öğrencisi dilerse muaf olduğu dersi seçebilir böylelikle bu dersin kredisini almış olur. Fakat seçme zorunluluğu bulunmamaktadır. Açık Lise ders seçme işlemini otomatik olarak yapan öğrenciler bu durum ile karşılaşabilir. Sistem otomatik olarak muaf dersleri sistemden seçebilir.

Sistem Muaf Olan Dersi Seçmiş Bu Dersten Sınava Girmek Zorunda mıyım?

Açık Lise sınavlarında sınava girmediğiniz takdirde kredi toplayamazsınız bu da sizin mezun olmanızı geciktirir. Sistem muaf olan dersi seçse bile sizin bu sınava girmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde o dersin kredisini alamazsınız?

 

Açık Lise ile öğrenmek istediğiniz tüm sorular  için sayfamızda yorum bölümlerine yazabilirsiniz. Sorularınızın cevapları aynı günde aynı sayfada yayınlanmaktadır.

 

Bir Sorum var (Sorularınızı yazmak için tıklayınız.)

 

Açık Lise TV

Bizler sizlerin daima yanınızdayız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Haziran 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Muaf Ders Ne Demek ? (45 Yorum)

 1. açık lise sınavlarında yalnızca birkaç dersten başarılı olursam sınıf atlayabilir miyim?

  • Açık Lisede sınıf kavramı yoktur. Kredili sistem vardır. Bu yüzden tüm derslerden kalsanız bile bir sonraki dönem bir üst sınıf derslerini alabilirsiniz.

 2. Mrb ben meslek lisesinde okuyorum açıktan ben ders kredilerimi bitirdim 110 yaptım sadece alan kredim kalmış sınavlara tekrar girmek zorundamiyim bilgi verirseniz sevinirim

  • yüz yüze eğitim derslerinizi vermek zorundasınız ve kredi tamamlamada alan ve ortak derslerinizin durumuna bakınız hala ortak dersiniz duruyorsa bunları vermek zorundasınız.

  • Ortak derslerden ilk dört olan derslerin kitapları milli eğitimde kullanılan okul kitapları diğerleri genelde açık lise kitapları bulunmaktadır. Milli eğitim kitaplarında ilk 3-4 üniteler o sınıfın 1. dönemini örneğin 9. sınıf Matematik ilk üç konu matematik 1 son 4 konu matematik 2 şeklinde. Sistemden kitap konu ve ders listeleri verilmiştir inceleyiniz.

 3. eksik ders seçimi yapmışım sadece dil ve anlatım ve yabancı dil seçmişim şu an ders seçme açık değil ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardımcı olun.

 4. Merhaba benim kredi 155 dil ve anlatım dersini verdim sayalim geri kalan puanı nasıl yapılırim

  • 1. dönem ingilizce 1 den gectiyseniz. o ders tamamlanmıştır. 2. dönem alacagınız ders ingilizce 2ve bu dersten 3 defa kaldığınız taktirde muaf olursunuz yani dönemlere bağlı değildir.

 5. Hocam iyi günleriniz olsun bir sorum olacaktı ama; edebiyat 7 ve 8 derslerinden zorunlu derslerim kaldı sorum tam olarak şu geçen sene yani 2015 yılında 1 kez girdim ve başarısız oldum 2017 yılında ise 2 kere girdim ve başarısız sayıldım şimdi ise bu zorunlu dersler silinir mi ? Yani suan 3 kere girdim ve başarısız sayıldım sonuçta ya da sadece 1 sene içerisinde 3 kere girip başarısız mı sayılmamız gerekiyor cevaplandırırsanız sevinirim

 6. 2.dönem aöl kayit oldum 2. Donem sinavina girdim sinav sonuclari aciklandi toplam kredi 4 yazmis bu nasil bi kredi ya yardimci olunuz derslerin karsisindaki tabloda kredilerimi hesapladigimda 35 kredi oluyo ama kredi bilgilerime baktigimda toplam 4 kredi yaziyo anlamadim gitti

  • Geçtiğiniz dersleri yani 45 ve üstü olan ders kredilerinizi hesaplayınız. Geçtiğiniz dersler yansımadıysa sisteme yüklenmemiş olabilir kayıt zamanında hala aynı sorun varsa Halk eğitime başvuru yapınız. Bazen bu şekilde sorunlar olabiliyor. Fakat kesin düzeltiliyor.

  • Muaf olmanız gerekiyor. Başarısız derslerinizi tekrar ders numaralarına bakınız eğer aynı dersten 3 kez başarısız gözüküyorsa hala Halk eğitime başvurunuz düzeltme yapılır.

 7. Merhaba benim toplam 189 kredim var ve bu temmuz sınavıyla gerekli krediyi tamamlamış mezun olucam ama tek skıntım 4 tane zorunlu ders ingilizce var ve birer kere girdim gecemedim 3 kere girip muaf olmak lazımmış benim önümde bir dönem kaldı ygs ye girdim ygs 2 den 319 puan aldım paramedik okuycam temmuzda ingilizceyi veremezsem yanıyorum tüm emeklerim boşa gidicek napıcam bilmiyorum 4 tane zorunlu ders ingilizce kaldı 3 kere giremem son dönemim bu temmuz ünıversite yanıcak lütfen cevap verin benim için çok önemli 😑😑

  • Merhabalar Selin Hanım,
   Sıkıntı yapmanıza gerek yok evet muaf olmanız gerekiyor ama önünüzde ek sınavlar var ve bu sınavlara girerek kalan derslerinizi muaf durumuna getirebilirsiniz. Krediniz tamamladıktan sonra bu derslerin sınavlarına sadece girmeniz yeterli olacaktır. Unutmayınız bazı öğrenciler kayıt yaptırıp sınava girmiyorlar bu durumda muaf olunmaz sınava kesin girmeniz gerekiyor. Şimdiden mezuniyetiniz hayırlı olsun. Edebiyat derslerini Açıklise tv youtube sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 8. bende dil ve anlatım zorunlu olarak görünmüyor ama ders seçme bölümünde var yinede tüm dil anlatım sınavlarına girip dersi vermek zorunda mıyım ?

 9. Arkadaşlar muaf yazmadığı halde ortak derslerden seçersek ve bu dersleri veremessek dahi muaf olurmuyuz birde muaf olduğumuzu nasıl anlarız birde ders seçerken otomatik ders seçme yaptığımda hep seçmeli ders seçiyo şimdiden cevaplar için teşekkür ederim

  • Dil ve anlatım hariç diğer ortak derslerden 3 defa sınava girip başarısız olması halinde muaf olursunuz. Muaf olarak yanında yazar, ortak dersleri geçmeden veya muaf olmadan mezun olamazsınız.

 10. Merhabalar benim bir sorum olucaktı. Ben bir onceki sinavda basarili olduğum dersleri tekrar alamiyorum mesela dil ve anlatım 3 gectim diğer dönemde dil anlatımı secmedi bende suan 5.dönemdeyim dil ve anlatim 4 5 seçtim bu seferde edebiyatla fiziği seçemdim başarılı olduğum derslerdi gene aynı şekilde. geçemediğim dersleri seçebiliyorum diğerleri kaliyo ben her dönem bu dersleri seçmek zorundamiyım yani 6.döneme geçtiğimde mesela fizik 5 edebiyat 5 matematik 5 olarak seçmek zorundamıyim

  • Merhaba İrem,
   Ortak olan derslerden ya gecmek ya da muaf olmak zorundasınız. Sadece Dil ve Anlatımın tamamını geçmek zorundasınız. Muaf olmak için ise bir dersten 3 kez kalmanız gerekmektedir. Matematik, fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinde 5-6-7-8 seçmeli olarak verilir bu dersleri seçmee bilirsiniz.

 11. Meraba benim dil anlatim 1 muaf gozukuyo ve uniye kayit yapicam daha sizce sorun cikarmi ve bes dersim kaldi bu 3.donem sinavinda da gecemezsem ne olucak cevap bekliyorm

  • Merhaba Selenay,
   3. Dönem sınavından geçemezseniz, Ek sınavlar olacaktır bunların kayıt tarihlerini sitemizden takip ediniz. Ek sınav zamanı bize mesaj atarak nasıl çalışma yapmanız gerektiği ile ilgili bilgi verelim. Unutmayın ek sınav başvuruları kısa sürmektedir.

 12. Hocam şimdi ben üniye geçeceğim 218 kredim var, kredi tamamdır fakat geçen dönem inilizce 8den kaldım yarın da sınavı var yarın da kalırsam muaf mı oluyorum ? Acil cevap verin hocam

  • Muaf olman için 3 kez girmen gerekiyor. Diyelim muaf olamadın, üzülmene gerek yok ek sınavda girer ve orada ya geçersin ya da muaf olursun ama tabi ki öncelik 3. dönem sınavında geçmen. Ek sınav oluyor mu her sene diye bir soru duyar gibiyim, Evet her sene oluyor ama iş takviminde net tarih verilmez.

 13. 12. sınıfta açı liseye geçtim 18 yaşından gün aldığım için 1 senede 3 kez sınava giriyormuşum 3. sınava giremedim ve zorunlu ders ingilizce 1 ve 2 kaldı kredim tutuyor ben bu derslerden 3. sınava girmedim muaf olurmuyum bu dönem mezun olurmuyum 9. dönemim

  • Merhabalar,
   Ek sınava kayıt yaptırmanız gerekmektedir, eğer ortak (zorunlu) dersiniz kalırsa mezun olamıyorsunuz. Ek sınav tarihlerini kaçırmayınız. Sitemizi takipte kalınız. Sınavların kayıt zamanlarını bildirecegiz.

 14. Merhaba hocam şimdi örneğin matematik 1 dersinden üçkez sınavda başarısız olunca muaf oluyorum, peki bir sonraki dönemde matematik 2-3 ü seçmek zorundamıyım yoksa bütün matematikten muaf mı oluyorum yani matematik 1 den muaf olunca diğerlerindende kurtulmuş oluyormuyum

  • Merhabalar,

   Matematik 1-2-3-4 zorunlu dersler oldugundan bu derslerden ya geçmek ya da muaf olmak zorundasınız. Kısaca matematik -1 den muaf olunca diğerlerinden muaf olamıyorsunuz.

 15. 3-4 yildir muaf olduğum ders kredim ve mezuniyetim bitmesine yakin bir anda karsima çıkıyor ve tum sinirlerim alt üst olmuş durumda 147 den şikayet ettim sonuc yok bakanliga cikmayi dusunuyorum, dersler hemde cok zor Matematik 1 ve 2, 3 yildir muafim bu derslerden bi anda bu donem zorunlu ders olarak karsima cikti gecmis yillarda bu derslerden muaf olduğumu belgeleyebilirimde, ne yapmam lazim cildiricam ya kredim 167 su an sonuclar aciklandikdan sonra ek sinavla birlikde mezun olucaktim :@ zorunlu ders bu sene cikti geldi 2 tane muaf olduğum matematik 1 ve 2, suan 1 kere girdim ek sinavdada girsem 2 kere giricem ve bu dersi basaramayacagimi biliyorum ne yapacagim nolur yardim edin cinnet gecirtti bu durum beni uykularim kalmadi 🙁 bir senemi yediler gecen senede yediler 155 kredim vardi her sene ek sinava herkes girebiliyorken gecen sene mezuniyet olabilecek durumdakiler diye 35 kredisi kalanlari aldilar bide yetmezmis gibi arka arkaya ekinde ekin 2-3 tane ek sonavlar acildi yazmadigim sikayet kalmadi gecen sene hangi bakanin vekilin colugu çocuğu akrabasi kime yaradiysa artik, madem arka arkaya 3 tane birden ek sonav aciyorsun neden 35 kredisi kalanlari aliyorsun bunu acikladimda her sene herkesi aliyorsunuz bu sene bu sacmalik ne dedim 35 e 2 kredi eksiğim var bu ne saçmalık dedim bakin ek sinavin arkasina bi ek sinav daha açarsınız biliyorum duyumlar var dedim magdur etmeyin beni 1 sene mi yemeyin dedim, kime dedim, sevkimi kirdilar ice okulununda mokulunda :@

  • Halk egitime giderek dilekçe ile durumunuzu bildiriniz. Bir sonuc çıkmaz ise Ek sınava bu dersleri vermek zorundasınız. Eğer sonuc çıkmaz ise bize tekrar ulaşınız ve ek sınavda bu dersleri nasıl geçeçeginizin yollarını verelim. Bugüne kadar bu sıkıntıyı yaşayan tüm öğrencilerimizle bir kaç ip ucu ile bu zor derslerden 70 üzeri not aldırdık. Bize ulaşmayı skın unutmayınız.

 16. ben edebiyat 8 dersinden 2 kere kaldım(başarısız oldum) 3.süne girmedim dolayısıyla geçemedim muaf olur muyum ?

 17. Merhaba hocam kolay gelsin konuyla alakasız ama nerede soracağımı bilemedim ben üniversite sınavı için açığa geçtim geçen sene çıktığımda 69 puan geldi ama hala açık liseye devam ediyorum üçüncü döneme kaldım ve gidemedin üniye ders kaldı inglizce bunu verip seneye giricem peki seneye o 69 artar mı? o 69 sanırım lise3e kadarın ortalaması lise4 yok

 18. kredim 108 geçemeyeceğim ana derslerden muaf olmuşum bile 192 tamamladığımda mezunmu olmuş oluyorum cevabınız için teşekkür ediyorum şimdiden.