Muaf Ders Ne Demek ?

Açık Öğretim Lisesinde Muaf Ders Ne Demek ?

 

Açık Öğretim Sınavlarında bir dersten toplamda 3 kez sınava girip başarılı olamayan öğrencinin ders durumu muaf gözükür. Kısaca muaf olmak için o dersin sınavına 3 kez girdikten sonra o dersten muaf olunur. Bu uygulamaya dahil olmayan ders ise Dil ve Anlatım dersidir. Bu dersten öğrenci hiçbir şekilde muaf olamaz bu dersi geçmek zorundadır. Muaf olan derslerin kredileri sisteme yazılmaz.

Ortak (Zorunlu ) Olan Derste Muaf Gözükürse Zorunluluk Ortadan Kalkar mı?

Ortak (Zorunlu ) olan bir dersin sınavına 3 kez girdiğimizde o dersimiz muaf olur ve bu dersin zorunluluğu ortadan kalkar. Yine unutmamak gerekir Dil ve Anlatım dersi bu kapsamın dışındadır.

 

Sınava Girilmeyen Derste Mauf Olunur mu?

Bir dersi sistemden seçip fakat o dersin  sınavına 3 kez girmediği takdir de bu dersten muaf olunmaz. Muaf olmanız için o dersten başarısız olmanız gerekmektedir. Siteye gelen sorular arasında sınava girmeden muaf olunuyor mu ? sorusunun bazı kaynaklar yanlış bilgi verdiği için öğrenciler mağdur olmaktadır. Bu yüzden buna dikkat etmemiz gerekmektedir.

Muaf Olan Dersi Tekrar Seçebilir miyim ?

Açık Lise öğrencisi dilerse muaf olduğu dersi seçebilir böylelikle bu dersin kredisini almış olur. Fakat seçme zorunluluğu bulunmamaktadır. Açık Lise ders seçme işlemini otomatik olarak yapan öğrenciler bu durum ile karşılaşabilir. Sistem otomatik olarak muaf dersleri sistemden seçebilir.

Sistem Muaf Olan Dersi Seçmiş Bu Dersten Sınava Girmek Zorunda mıyım?

Açık Lise sınavlarında sınava girmediğiniz takdirde kredi toplayamazsınız bu da sizin mezun olmanızı geciktirir. Sistem muaf olan dersi seçse bile sizin bu sınava girmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde o dersin kredisini alamazsınız?

 

Açık Lise ile öğrenmek istediğiniz tüm sorular  için sayfamızda yorum bölümlerine yazabilirsiniz. Sorularınızın cevapları aynı günde aynı sayfada yayınlanmaktadır.

 

Bir Sorum var (Sorularınızı yazmak için tıklayınız.)

 

Açık Lise TV

Bizler sizlerin daima yanınızdayız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Haziran 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Muaf Ders Ne Demek ? (154 Yorum)

 1. açık lise sınavlarında yalnızca birkaç dersten başarılı olursam sınıf atlayabilir miyim?

  • Açık Lisede sınıf kavramı yoktur. Kredili sistem vardır. Bu yüzden tüm derslerden kalsanız bile bir sonraki dönem bir üst sınıf derslerini alabilirsiniz.

 2. Mrb ben meslek lisesinde okuyorum açıktan ben ders kredilerimi bitirdim 110 yaptım sadece alan kredim kalmış sınavlara tekrar girmek zorundamiyim bilgi verirseniz sevinirim

  • yüz yüze eğitim derslerinizi vermek zorundasınız ve kredi tamamlamada alan ve ortak derslerinizin durumuna bakınız hala ortak dersiniz duruyorsa bunları vermek zorundasınız.

  • Ortak derslerden ilk dört olan derslerin kitapları milli eğitimde kullanılan okul kitapları diğerleri genelde açık lise kitapları bulunmaktadır. Milli eğitim kitaplarında ilk 3-4 üniteler o sınıfın 1. dönemini örneğin 9. sınıf Matematik ilk üç konu matematik 1 son 4 konu matematik 2 şeklinde. Sistemden kitap konu ve ders listeleri verilmiştir inceleyiniz.

 3. eksik ders seçimi yapmışım sadece dil ve anlatım ve yabancı dil seçmişim şu an ders seçme açık değil ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardımcı olun.

 4. Merhaba benim kredi 155 dil ve anlatım dersini verdim sayalim geri kalan puanı nasıl yapılırim

  • 1. dönem ingilizce 1 den gectiyseniz. o ders tamamlanmıştır. 2. dönem alacagınız ders ingilizce 2ve bu dersten 3 defa kaldığınız taktirde muaf olursunuz yani dönemlere bağlı değildir.

 5. Hocam iyi günleriniz olsun bir sorum olacaktı ama; edebiyat 7 ve 8 derslerinden zorunlu derslerim kaldı sorum tam olarak şu geçen sene yani 2015 yılında 1 kez girdim ve başarısız oldum 2017 yılında ise 2 kere girdim ve başarısız sayıldım şimdi ise bu zorunlu dersler silinir mi ? Yani suan 3 kere girdim ve başarısız sayıldım sonuçta ya da sadece 1 sene içerisinde 3 kere girip başarısız mı sayılmamız gerekiyor cevaplandırırsanız sevinirim

   • Dogu doğan kardesim ben orta okula yeni yazildim yani 6 ci sinif.ben ingilizce ve mtamtik ten hiç anlamiyorum ben bu derslerden muaf olursam liseye geçtigimde Ayni derslerden muaf olunurmu çok teşekur ederim

 6. 2.dönem aöl kayit oldum 2. Donem sinavina girdim sinav sonuclari aciklandi toplam kredi 4 yazmis bu nasil bi kredi ya yardimci olunuz derslerin karsisindaki tabloda kredilerimi hesapladigimda 35 kredi oluyo ama kredi bilgilerime baktigimda toplam 4 kredi yaziyo anlamadim gitti

  • Geçtiğiniz dersleri yani 45 ve üstü olan ders kredilerinizi hesaplayınız. Geçtiğiniz dersler yansımadıysa sisteme yüklenmemiş olabilir kayıt zamanında hala aynı sorun varsa Halk eğitime başvuru yapınız. Bazen bu şekilde sorunlar olabiliyor. Fakat kesin düzeltiliyor.

  • Muaf olmanız gerekiyor. Başarısız derslerinizi tekrar ders numaralarına bakınız eğer aynı dersten 3 kez başarısız gözüküyorsa hala Halk eğitime başvurunuz düzeltme yapılır.

 7. Merhaba benim toplam 189 kredim var ve bu temmuz sınavıyla gerekli krediyi tamamlamış mezun olucam ama tek skıntım 4 tane zorunlu ders ingilizce var ve birer kere girdim gecemedim 3 kere girip muaf olmak lazımmış benim önümde bir dönem kaldı ygs ye girdim ygs 2 den 319 puan aldım paramedik okuycam temmuzda ingilizceyi veremezsem yanıyorum tüm emeklerim boşa gidicek napıcam bilmiyorum 4 tane zorunlu ders ingilizce kaldı 3 kere giremem son dönemim bu temmuz ünıversite yanıcak lütfen cevap verin benim için çok önemli 😑😑

  • Merhabalar Selin Hanım,
   Sıkıntı yapmanıza gerek yok evet muaf olmanız gerekiyor ama önünüzde ek sınavlar var ve bu sınavlara girerek kalan derslerinizi muaf durumuna getirebilirsiniz. Krediniz tamamladıktan sonra bu derslerin sınavlarına sadece girmeniz yeterli olacaktır. Unutmayınız bazı öğrenciler kayıt yaptırıp sınava girmiyorlar bu durumda muaf olunmaz sınava kesin girmeniz gerekiyor. Şimdiden mezuniyetiniz hayırlı olsun. Edebiyat derslerini Açıklise tv youtube sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 8. bende dil ve anlatım zorunlu olarak görünmüyor ama ders seçme bölümünde var yinede tüm dil anlatım sınavlarına girip dersi vermek zorunda mıyım ?

 9. Arkadaşlar muaf yazmadığı halde ortak derslerden seçersek ve bu dersleri veremessek dahi muaf olurmuyuz birde muaf olduğumuzu nasıl anlarız birde ders seçerken otomatik ders seçme yaptığımda hep seçmeli ders seçiyo şimdiden cevaplar için teşekkür ederim

  • Dil ve anlatım hariç diğer ortak derslerden 3 defa sınava girip başarısız olması halinde muaf olursunuz. Muaf olarak yanında yazar, ortak dersleri geçmeden veya muaf olmadan mezun olamazsınız.

 10. Merhabalar benim bir sorum olucaktı. Ben bir onceki sinavda basarili olduğum dersleri tekrar alamiyorum mesela dil ve anlatım 3 gectim diğer dönemde dil anlatımı secmedi bende suan 5.dönemdeyim dil ve anlatim 4 5 seçtim bu seferde edebiyatla fiziği seçemdim başarılı olduğum derslerdi gene aynı şekilde. geçemediğim dersleri seçebiliyorum diğerleri kaliyo ben her dönem bu dersleri seçmek zorundamiyım yani 6.döneme geçtiğimde mesela fizik 5 edebiyat 5 matematik 5 olarak seçmek zorundamıyim

  • Merhaba İrem,
   Ortak olan derslerden ya gecmek ya da muaf olmak zorundasınız. Sadece Dil ve Anlatımın tamamını geçmek zorundasınız. Muaf olmak için ise bir dersten 3 kez kalmanız gerekmektedir. Matematik, fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinde 5-6-7-8 seçmeli olarak verilir bu dersleri seçmee bilirsiniz.

 11. Meraba benim dil anlatim 1 muaf gozukuyo ve uniye kayit yapicam daha sizce sorun cikarmi ve bes dersim kaldi bu 3.donem sinavinda da gecemezsem ne olucak cevap bekliyorm

  • Merhaba Selenay,
   3. Dönem sınavından geçemezseniz, Ek sınavlar olacaktır bunların kayıt tarihlerini sitemizden takip ediniz. Ek sınav zamanı bize mesaj atarak nasıl çalışma yapmanız gerektiği ile ilgili bilgi verelim. Unutmayın ek sınav başvuruları kısa sürmektedir.

 12. Hocam şimdi ben üniye geçeceğim 218 kredim var, kredi tamamdır fakat geçen dönem inilizce 8den kaldım yarın da sınavı var yarın da kalırsam muaf mı oluyorum ? Acil cevap verin hocam

  • Muaf olman için 3 kez girmen gerekiyor. Diyelim muaf olamadın, üzülmene gerek yok ek sınavda girer ve orada ya geçersin ya da muaf olursun ama tabi ki öncelik 3. dönem sınavında geçmen. Ek sınav oluyor mu her sene diye bir soru duyar gibiyim, Evet her sene oluyor ama iş takviminde net tarih verilmez.

 13. 12. sınıfta açı liseye geçtim 18 yaşından gün aldığım için 1 senede 3 kez sınava giriyormuşum 3. sınava giremedim ve zorunlu ders ingilizce 1 ve 2 kaldı kredim tutuyor ben bu derslerden 3. sınava girmedim muaf olurmuyum bu dönem mezun olurmuyum 9. dönemim

  • Merhabalar,
   Ek sınava kayıt yaptırmanız gerekmektedir, eğer ortak (zorunlu) dersiniz kalırsa mezun olamıyorsunuz. Ek sınav tarihlerini kaçırmayınız. Sitemizi takipte kalınız. Sınavların kayıt zamanlarını bildirecegiz.

 14. Merhaba hocam şimdi örneğin matematik 1 dersinden üçkez sınavda başarısız olunca muaf oluyorum, peki bir sonraki dönemde matematik 2-3 ü seçmek zorundamıyım yoksa bütün matematikten muaf mı oluyorum yani matematik 1 den muaf olunca diğerlerindende kurtulmuş oluyormuyum

  • Merhabalar,

   Matematik 1-2-3-4 zorunlu dersler oldugundan bu derslerden ya geçmek ya da muaf olmak zorundasınız. Kısaca matematik -1 den muaf olunca diğerlerinden muaf olamıyorsunuz.

 15. 3-4 yildir muaf olduğum ders kredim ve mezuniyetim bitmesine yakin bir anda karsima çıkıyor ve tum sinirlerim alt üst olmuş durumda 147 den şikayet ettim sonuc yok bakanliga cikmayi dusunuyorum, dersler hemde cok zor Matematik 1 ve 2, 3 yildir muafim bu derslerden bi anda bu donem zorunlu ders olarak karsima cikti gecmis yillarda bu derslerden muaf olduğumu belgeleyebilirimde, ne yapmam lazim cildiricam ya kredim 167 su an sonuclar aciklandikdan sonra ek sinavla birlikde mezun olucaktim :@ zorunlu ders bu sene cikti geldi 2 tane muaf olduğum matematik 1 ve 2, suan 1 kere girdim ek sinavdada girsem 2 kere giricem ve bu dersi basaramayacagimi biliyorum ne yapacagim nolur yardim edin cinnet gecirtti bu durum beni uykularim kalmadi 🙁 bir senemi yediler gecen senede yediler 155 kredim vardi her sene ek sinava herkes girebiliyorken gecen sene mezuniyet olabilecek durumdakiler diye 35 kredisi kalanlari aldilar bide yetmezmis gibi arka arkaya ekinde ekin 2-3 tane ek sonavlar acildi yazmadigim sikayet kalmadi gecen sene hangi bakanin vekilin colugu çocuğu akrabasi kime yaradiysa artik, madem arka arkaya 3 tane birden ek sonav aciyorsun neden 35 kredisi kalanlari aliyorsun bunu acikladimda her sene herkesi aliyorsunuz bu sene bu sacmalik ne dedim 35 e 2 kredi eksiğim var bu ne saçmalık dedim bakin ek sinavin arkasina bi ek sinav daha açarsınız biliyorum duyumlar var dedim magdur etmeyin beni 1 sene mi yemeyin dedim, kime dedim, sevkimi kirdilar ice okulununda mokulunda :@

  • Halk egitime giderek dilekçe ile durumunuzu bildiriniz. Bir sonuc çıkmaz ise Ek sınava bu dersleri vermek zorundasınız. Eğer sonuc çıkmaz ise bize tekrar ulaşınız ve ek sınavda bu dersleri nasıl geçeçeginizin yollarını verelim. Bugüne kadar bu sıkıntıyı yaşayan tüm öğrencilerimizle bir kaç ip ucu ile bu zor derslerden 70 üzeri not aldırdık. Bize ulaşmayı skın unutmayınız.

 16. ben edebiyat 8 dersinden 2 kere kaldım(başarısız oldum) 3.süne girmedim dolayısıyla geçemedim muaf olur muyum ?

 17. Merhaba hocam kolay gelsin konuyla alakasız ama nerede soracağımı bilemedim ben üniversite sınavı için açığa geçtim geçen sene çıktığımda 69 puan geldi ama hala açık liseye devam ediyorum üçüncü döneme kaldım ve gidemedin üniye ders kaldı inglizce bunu verip seneye giricem peki seneye o 69 artar mı? o 69 sanırım lise3e kadarın ortalaması lise4 yok

 18. kredim 108 geçemeyeceğim ana derslerden muaf olmuşum bile 192 tamamladığımda mezunmu olmuş oluyorum cevabınız için teşekkür ediyorum şimdiden.

 19. Merhaba ben ingilizce 7 ve 8 sinavina 3 kez girdim ve gecemedim bu durumda muaf olmam gerekiyo ama ingilizce 7 den sadece muaf gozukuyo ve suan mezun olamiyorum bu durumda ne yapcam ve uni ye kayit yaptirmam gerekecek yaptirabilir muyim

  • merhabalar eğer 3 kez girdiysen iki sınavına da ve geçemediysen muaf olman lazım.Bağlı olduğun halk eğitim merkezine danışman da yarar var sistemsel bir hata olabilir.

 20. Merhabalar ben birşey sormak istiyorum ben şuan 12 sınıf öğrencisiyim toplam kredi 166 ama ortak+seçmeli dersim geçen seneden beri 88 diğer arkadaşlarımın ki 101 falan benim neden böyledir acaba

 21. merabalar hocam ben bu sene mezun olmayı planlıyordum getirdikleri zorunlu dersler yüzünden olamıyorum çok büuyük engel çıkardılar resmen zorunlu derslerin hiçbirinide tam olarak yapamıyorum anlamıyorumda yardımcı olabilirmisiniz veya ne yapmalıyım…lütfen

  • Merhaba Cengiz, Zorunlu dersiniz varsa ya geçmelisiniz ya da muaf olmalısınız (dil ve Anlatım Hariç ) Bu dersleri YOUTUBE kanalımızdan izleyerek yüksek notlar alabilirsiniz.

 22. Merhaba ben 2 yıldır açık lise okuyorum yaklaşık 39 tane ever yanılmıyosam 39 tane zorunlu dersim vardi kimini geçtim kiminde 3 kere aınavda başarısız oldum ve muaf oldu. Kayıt yenileme yaptıgımda 21 tane ortak ders çıktı karşıma normalde ikidir sınava seçmeli giriyorum bunu sebebini bilen var mı? Dersler tamamen sayılsal ve ben sözelciyim çok az bi kredim kalmışken daha da uzatamam bu liseyi ..

  • Merhabalar, MEB’in yeni getirdiği Alan yok-2’ye geçiş değişikliğinden dolayı kayıt yenilemeden sonra tüm öğrencilere yeni zorunlu ortak dersler eklendi.

  • Merhabalar, bakanlıktan gelen açıklamayla öğrenciler ders seçme işlemlerini 7-8 Ekim deki yapılacak olan ek sınavın sonuçları açıklandıktan sonra yapabilecekler.

  • Merhabalar, bakanlıktan gelen açıklamayla öğrenciler ders seçme işlemlerini 7-8 Ekim deki yapılacak olan ek sınavın sonuçları açıklandıktan sonra yapabilecekler.

 23. Merhaba bnm 21 kredim kaldı zorunlu derslerim hic yok gösteriyordu ama simdi muaf olan 6 dersimi zorunlu ders olarak gösteriyor bu nasıl oluyor yaa. Ne yapmaliyim

  • Merhabalar, MEB’in yeni getirdiği Alan yok-2’ye geçiş değişikliğinden dolayı kayıt yenilemeden sonra tüm öğrencilere yeni zorunlu ortak dersler eklendi. Ancak bu yıl ek sınavla mezun olabilecek durumdaki öğrenciler bu uygulamadan muaflar. ek sınavda mezun olursanız yeni eklenen zorunlu dersleri vermeniz gerekmeyecek.

 24. Ben şu an ders sece mıyorum muaf oldugum dersler var sistem otomatik olarak ders seçiyor ben bunlarin çıktısını alabilirmiyim kitapları almak için

  • Merhabalar, halk eğitim merkeziyle irtibata geçmeniz gerekecek. Onlar sizi yönlendirecektir. Ders seçme işlemleri yeni döneme kayıt olan öğrenciler için henüz aktif değil bu yüzden seçme işlemini tamamlayamıyorsunuz.

 25. Ders seçme butonuna basiyorum fakat ders secemiyorum muaf oldugum dersler var nasıl ders seçip kitaplarini alabilirim

 26. Ben Türk edebiyatı dersinden muaf oldum yani 3 kere sınava girdim ve işaretlemeyip 0 aldım. Diğer derslerden aldığım kredilerin toplamı 192yi geçtiği için edebiyat için de çok ezbere ihtiyaç olduğu için muaf olmak daha mantıklı geldi. Şimdi bu sıfırlar benim diploma notumu düşürecek mi? Yoksa “sadece” başarılı olunan dersler dikkate alınacağı için bu sıfırların hiçbir etkisi olmaz mı?
  Vereceğiniz bilginin kesinliği benim için çok önemli. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar, diploma notunuz başarılı olarak geçtiğiniz derslerden aldığınız notlarla hesaplanır. Yani doğru biliyorsunuz sıfırların bir etkisi olmaz.

 27. Hocam iyi günler bir sorum olacaktı, benim 191 kredim var. Ve şu anda 6 tane ortak dersim var. Ben bu ortak derslerden sadece dil ve anlatımı versem (2 kredili) diğer beş ortak dersten de 3 kere sınava girip boş bıraksam direk mezun olabilir miyim? O muaf olduğum ortak dersler yerine seçmeli ders seçmem gerekmez değil mi? Bir de muaf olduğumda benim diploma notum düşecek mi?

  • Merhabalar, öncelikle şunu belirtiyim muaf olduğunuz bir dersin yerine başka bir dersten geçme zorunluluğunuz yok eğer yeteri kadar krediniz varsa tabi ki. Diploma notu ise, başarılı olarak geçtiğiniz derslerden aldığınız puanlardan hesaplanır.

 28. Merhaba 7 8 ekim de bi ders seçimi yapılacaktı fakat şu an girdiğinde ders secimi yok sınav giriş belgesi diyor fakat ondada bir dersemin olmadigini söylüyor ne yapmaliyim ve bu dönemin sinavi nezaman olucak

 29. Hocam iyi günler 14 zorunlu dersim var 198 kredim var 14 derse 3 kere girip başarısız olursam muaf olur uyum ayrıca 1 sene içinde 14 derse 3 defa girebiliyorum değilmi acil yardımcı olmanız gerekiyor

  • Merhabalar, elbette bir dersten 3 kere sınava girip geçemezseniz muaf olursunuz. Ancak bu durumdan Dil ve Anlatım dersleri hariçtir. Yıl içinde 3 tanem dönem sınavı oluyor ancak 3.dönem sınavına 18 yaşından büyükler girebiliyor. eğer 18 den büyükseniz elbette 3.sınava da aynı derslerden girebilirsiniz.

 30. alan derslerinden nasıl muaf olurum bir girmeye diye soylentiler var 3 girmeye diyede dikkatinizi cekerim ortak degil alan dersi icin saygılar..

  • Merhabalar, açık lise de tüm öğrenciler bu yıl itibariyle alan yok-2 ye geçti. yani dersleriniz alanlara göre ayrılmıyor tüm öğrenciler için ortak dersler mevcut. Ortak derslerden Dil ve Anlatım dersi başarılması zorunlu derstir. Bu dersten muaf olunamaz. Ancak bu dersin dışındaki ortak derslerden 3 kez sınavına giren ve başarısız olan bu dersten muaf tutulur. sınava girip hiç bir şey yapmaya bilirsiniz de ya da bir soru işaretleyip geçebilirsiniz de. Ancak bence sınava girip bir şeyler yapmanızda yarar var sonuçta bir dersten muaf olmaya çalışmak 3 döneminize mal olacak. Bilindiği gibi sınavda 20 sorudan 9 tanesini yapmak geçmenize yetiyor.

 31. Açık lisede 2. Senem ve 6 dersten muaf olmuşum toplam 60 kredim var muaf olduğum dersten kredi alıyor muyum bide toplam tamamamlamam gereken kredi kaç

 32. Hocam iyi günler ders seçme işleminde 15 tane ortak ders var ve 8 tanesinin yanında muaf yazıyor bu 8 tane dersi seçecekmiyim

 33. merhaba 18 yaş altı olanlar yılda 2 kere sınava girebiliyorlar.benim sormak istediğim ise bazı derslerden muaf olmak için yine 3 dönem mi sınava girmek gerekiyor

 34. Merhaba, ben 2019da aölü bitirmiş olucam yani son sinavinda haziranda derslerimin hepsini vermis olucam ama 2019un universite sinavina girebilicek miyim onu merak ediyorum

 35. Ben bu yıl onbbirde bıraktım ve açığa yazıldım. 16 tane ders var iki tane seçmeli yazan ders var. O zaman sınavda normal olan yerine seçmeli olan testi mi yapıcam? Bi diğer sorum da muaf oldugum dersleri çözmem mi biri böyle ki de. Yani on altı dersin o altısında da çözünce mi

  • Merhabalar, sorunuzu tam olarak doğru anladığımdan emin değilim ama yardımcı olmaya çalışıyım. Sınavda seçtiğiniz tüm zorunlu, ortak ve seçmeli dersleri yapmanız gerekir. Muaf olduğunu dersleri eğer ders seçme işlemi esnasında yeniden seçmediyseniz yapmanıza da gerek yok. Sisteminize giriş yapıp alınan ders bilgilerinden dönem dersleri kısmına gelerek döneminizi seçip sınavda gireceğiniz dersleri görebilirsiniz.

 36. Merhabalar hocam. Bende bu yıl aöl e geçenlerdeniim. Kredim 68. Bu yıl iki dersten sınava gircem çok çalıştım baya ingilizce ve fizik haricinde. Başarılı bir şekilde hepsinden dokuz doğru çıkarırsam (ingilizce fizik hariç) kaç yılda bitirebilirim. Birde bütün derslerden giricek miyiz bu ilk sınavda.

  • Merhabalar, sınavda seçtiğiniz zorunlu, ortak ve seçmeli derslere girersiniz. Dönemde 35 kredilik ders alabilirsiniz ve eğer 18 yaşını doldurduysanız yıl içinde yapılan 3.sınava da girme hakkınız da olur. Kabaca bir hesapla 35*3′ den 105 krediyi alabilirsiniz. mezuniyet için en az 8 dönem ve 192 krediye ihtiyacınız olduğuna göre geriye kalan 19 krediyi de ek sınavla tamamlarsanız 2018 in sonunda mezun olabilirsiniz. Ancak 18 yaşını doldurmadıysanız yılda sadece 2 kere sınava girme hakkınız bulunuyor bu da mezuniyetinizi 1 yıl uzatır.

 37. Hocam bu yıl geçtim bende bir hafta sonra sınav var ama ben bu açık lisenin kavramlarını bir Türlü anlamıyorum. Şimdi ilk sorum şu ilk kez ders seçmiştim seçtiğim derslerin dört tanesinin yanında muaf yazıyor sınavda onları da yapıcam demi? Birde hocam aralığın son günü on sekiz oluyorum ek sınavlara girebilirim öyleyse sanırım? Bu arada çok teşekkürler yardımcı oldugunu için

  • Merhabalar, açık lise de zorunlu ortak dersler vardır. Matematik, fizik, tarih, kimya vs. gibi herkesin ortak dersidir ve sınava girmek bu derslerden zorunludur. Eğer bir öğrenci bu ortak derslerden 3 kere sınava girip geçemezse muaf olur. Muaf olur ama isterse yeniden seçebilir. Yani o dersi geçme zorunluluğu kalkar. Şimdi siz ders seçme sırasında muaf olduğunuz dersi seçtiğiniz için kredilerini almak adına evet sınavda o dersleri de yapmak zorundasınız. Ek sınava gelince ek sınav mezuniyetine az kalmış öğrencilere tanınan bir hak. Dolayısıyla mezuniyetine az kalmışsa 2018 de girebilirsin.

 38. merhaba benim bir sorunum var ben bütün zorunlu derslerimi bitirmiştim hiç zorunlu dersim kalmadı fakat şimdi muaf olduğum derslerden sınav çıktı ne yapacağım

  • Merhabalar, sistem size muaf olduğunuz dersi seçmez bir hata olmuş da olabilir. 147 ile iletişime geçip neden muaf olunan dersin yeniden önünüze çıktığını daha net öğrenebilirsiniz.

 39. merhabalar size bir soru sormak istiyorum benim kredim 240 ama sistem muaf olduğum dersleri seçmiş ben bu derslerden sınava girmesem bir sakıncası olurmu cevap verirseniz sevinirim

 40. Merabalar mesleki açık öğretim lisesindeyim son sınıfım. Kredim 110 fakat 19 tane zorunlu dersim görünüyor. Dil ve anlatım dersi hariç diğer derslere 3 kere girip muaf olsam sistem bana başka ders atar mı? Mezun olabilir miyim bu sene?

  • Merhabalar, muaf olduğunuz dersler yerine sisteminizde çıkan seçmeli dersleri seçerek kredi eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Mezuniyete gelince mesleki açık lisede mezun olabilmek için gerekli kredi alana göre 220 ile 240 arasında değişiyor. En düşük kredili alandan hesaplarsak hiç kredi kaybetmeden 3 dönem sınava girmeniz lazım. Eksik kalan kredinizi de ek sınavla verme şansınız var. Eğer 18 yaşındaysanız temmuzda yapılan 3.dönem sınavına da girme hakkınız olduğundan biraz derslere asılarak mezun olabilirsiniz.

 41. Merhaba ben 2016 yılında sinava girdim. Kredim 35 di. Sınavdan sonra sonuclara baktigimda kredimin 32 ye düştüğünü gordum. Bu neden olmus olabilir?

  • Merhabalar, sınava girerken toplamda 35 kredilik ders seçersiniz. Eğer seçtiğiniz derslerde istenilen puandan (aöl’de geçme notu en az 45 puan) aşağı alırsanız krediyi alamazsanız. Sisteminize girip ders bilgileri kısmından başarısız derslere tıkladığınızda hangi dersi geçemediğinizi görebilirsiniz.

 42. ben 12 de açık liseye geçtim derslerim 80 90 fakat dil anlatım dersini optiğe yanlış kodladığım için dil ve anlatım 7 dersim 05 geldi.ikinci sınavda 85 alırsam ortalama 45 ten geçebilir miyim yani dönem sonu mezun olabilir miyim?

  • Merhabalar, dersten geçmek için bir sonraki sınav da 45 ve üstü puan almanız yeterli. Aöl de ilk sınavda düşük aldım ikinci sınavda yükseltmem lazım yoksa kalırım gibi bir durum söz konusu değil.

 43. Mrb benim bu son sinavla birlikte kredim 174 oldu ve donemim de 10 oldu ve bir zorunli dersim kaldi simdi ben önümüzdeki sinavda o zorunlu dersi verip bir de 18 kredi daha alabilirsem mezun olabilecek miyim acaba yanit verirseniz sevinirim

 44. Merhabalar, KİMYA – 1 dersini geçmiş dönemlerde 1 kere aldım ve başarısız olmuştum. 1 Kere başarısız olmama rağmen muaf derslerimde gözüküyor. Bir hata mı var? 161 krediye sahibim toplam 3 ortak dersim kalmış gözüküyor. Bu yıl mezun olacağım bu ders mezun olurken bir sıkıntı yaratır mı? Aynı şekilde Matematik-1 dersini de 2 kere seçip başarısız olduğum halde muaf gözüküyor.

  • Merhabalar, muaf olmak için bir dersten 3 kere sınava girip başarısız olmak gerekir. Sistemsel bir hata olabilir. 147 ile iletişime geçmenizde yarar var.

   • Mrblar değerli hocalarım benim tek sıkıntı ettiğim nokta şu örneğin ben edebiyat din kültürü ve dil anlatımda tek başarılıyım diğer derslerde muafiyet var mı var diyorsunuz ama diğerleride azımsanmayacak dersler değil ama bir türlü veremuyorum sadece 3 dersi vere biliyorum bana bilgi verirseniz sevinirim

    • Merhabalar, dil ve anlatım dersleri hariç diğer derslerde muaf olma imkanınız var. Herhangi bir dersten muaf olduğunuzda kredisini alamayacağınız için o ders yerine seçmeli dersleri alarak kredi tamamlayabilirsiniz.

 45. Tamam teşekkür ederim birde ben diploma puanı nasil hesaplanır merak ediyorum da mesela bnm diploma puanim neye gore hesaplanicak ve bide ben bitirdikten sonra hemşirelik okuyabilir miyim acaba

  • Merhabalar, hesaplamanın nasıl yapıldığını anlatarak yardımcı olacağım size, yazdıklarım biraz uzun gelebilir ancak dikkatlice sonuna kadar okumanız önemli.

   İlk olarak diploma notunuzu hesaplayarak başlayalım. Açık lise diploma notunu hesaplamak için yapmanız gereken; öncelikle başarılı olduğunuz derslerin geçme notunu o dersin haftalık ders saat sayısı, yani kredisiyle çarpın. Örneğin: Matematik – 1 dersinden 70, Dil ve Anlatım – 1 dersinden 80, Türk Edebiyatı – 1 dersinden 85, Yabancı Dil – 1 dersinden 75 alarak geçtiğinizi varsayalım.
   Bu durumda yapmanız gereken ilk şey bu derslerin notlarını kredileri ile çarpmaktır. Matematiğin kredisi 6, Dil ve anlatımın 2, Türk edebiyatı 3, Yabancı dil 2 kredilik derslerdir. Sonraki adımda, notlar toplamını kredi toplamına bölün. Bu da 975/13 = 75 olur.

   Ayrıca dilediğiniz bölümü seçebilirsiniz.

 46. Merhaba. Sadece 2 ingilizce zorunlu dersim kaldi kredim ise tamamlandi diger sinav icin yine secmelide secmek zorunda miyim yoksa o iki ders icin mi girmem gerekicek. Tesekkur ederim.

 47. 12 sınıf açık öğretimim 9 aralıkta girdiğim 5 sınavdan üçü(dil anlatım, edebiyat,trafik)kitapçığı yanımda götürmemle iptal oldu. sonuç kısmında bu üç derste iptal yazıyo 2. sınavda 45 üstü almam yeterli midir?

 48. Mrb ben diploma puanimi hesaplayinca cok az oluyor yetmiş falan çıkıyor ve bnm kredilerimi tamamlamama bir sinav kaldi acaba bnm diploma puanimi son sinavda yukseltme sansim var mi mesela muaf olduğum uc ders var onlari secersem yukseltme olanagim artar mi yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhabalar, diploma puanınız yüksek olsun istiyorsanız sınavlardan aldığınız puanların yüksek olması lazım. Yükselme ihtimaliniz tabiki var ancak sınavlarda aldığınız puanların yüksek olması lazım ki bir etkisi olsun.

 49. ben muaf derslerin konularını biliyorum tekrardan girmek istiyorum zorunlu dersim 1 tane onu şeçtim fakat diğer şeçtiğim dersler biraz zor muaf olduğum derslerre önceden çalışmıştım biraz bilgim var muaf olduklarımı şeçsem henhagi bir sıkıntıyla karşılaşmam demi başka ders seçersem sıfırdan çalışcam am muaf derslerimi seçersem kalan yerden çalışcam buda bana zaman kazandıracakk ne diyorsunuz

 50. Benim yüz yüze egitimim tamam
  Zorunlu dersim 1 tane kaldı I zorunlu dersi verdiğim de mezun olabilir miyim

 51. 2. Liseyi okumak istiyorum ortak derslerin sinavlarina tekrar girmem gerekiyor mu yoksa muaf mi olunuyor.

 52. Suan benim ingilizce 7 1. Sinavda basarisiz simdi mart ta bir daha giricem oda basaririz olur 3.donrm sinavinda girersem o da basaririz olursa ama benim lise bitirme derecem 192 gecerse 3 .donem girilip de basaririz olunca muaf oluyorya direk o yuzden ben bu sene lise bitebilirmiyim sorun olurmu

  • Merhablar, bir dersten 3 kere sınava girip başarısız olursanız muaf olursunuz(dil ve anlatımlar hariç). Muaf olunan dersin mezuniyete bir etkisi yoktur.

  • Merhabalar, OBP ye bir etkisi yok. Sadece o dersin kredisinin sahibi olamazsınız. Onun yerine kredi tamamlamak için aldığınız seçmeli dersin kredisi hesaba katılır.

 53. benim 115 kredim var ve muaf olduğum 5 ders var bunların arasında matematik 2 de var kredisi yüksek olduğu için matematik 2 yi tekrar secmeyi düşünüyorum ama öncelikde kredimi toplamak ve zorunlu dersleri bitirmek muaf dersleri bırakıpda önce zorunlu derslerimi seçmeliyim yoksa muaf olduğum derslerden yüksek kredisi olan dersleride seçmelimiyim?

  • Merhabalar, öncelikle sistemin size zorunlu çıkardığı dersleri seçmeniz daha yararlı olur. Ders seçmede yeriniz kalırsa kredisi yüksek olanlardan alabilirsiniz.

 54. Merhaba şuan 11. Sınıfım 12 de açığa geçmeyi düşünüyorum. 10. Sınıfta dil ve anlatımdan (örgün eğitimdeyken) sorumlu geçtim. Açığa geçtiğimde bu bir problem teşkil eder mi?

 55. Ben 9.sınıf öğrencisini ingilce ve Almanca dersinden muaf olursam gelecekte e meslek sahibi olmaması zorlaştırıcı

  • Merhabalar Abdullah, yabancı dil bilmek sadece mesleki açıdan değil aynı zamanda kültürel ve sosyal açıdan da bir avantajdır. Elbette iş bulamazsın diye bir kaide yok. Ancak iş ararken sana çok büyük avantaj sağlayacağını söyleyebilirim.

 56. hocam iyi günler benim sorum şu ben şuan anadolu lisesinde okuyorum son sene aöl e geçmek istiyorum 9 10 11 ortalamam 71 72 72 ydi ama 9. sınıfta ingilizce dersim zayıftı şimdi açık lisede bi sıkıntı olur mu lütfen cevaplarsanız sevinirim teşekkürler ?

 57. üniversiteye kayıt yaptırdım ve diplomayı 1 aralığa kadar götürmezsem kaydımın silineceğini söylediler ve açık öğretimden bir tane zorunlu ders ingilizcem kaldı onuda veremezsem ingilizceden muaf sayılır mıyım?

 58. ya ben normalde 12. sinifim ama açığa geçtim yeni kayıt yaptırdım şuan 182 kredim var benim ders seçme işlemini nasıl yapacağım bilmiyorum zorunlu 10 ders yazıyor mesela kredi bilgilerinde onları vermem mi gerekiyor ve ders seçiminde muaf yazılı derslerim var onları mi vermem gerekiyor ne sececegimi bilmiyorum

 59. merhaba muaf derslerim ortak derstir fakat sorum şu muaf dersler benim kalan ortak ders sayımı etkiler mi? cevaplarsanız çok memnun olurum çünkü mezun olabilme ihtimalim bulunuyor.

 60. iyi günler ben aöl ye yeni kayıt yaptırdım fakat zorunlu dersler arasında muaf olan dersler var bunun nedenini öğrene bilirmiyim?