Muaf Ders Ne Demek ?

Açık Öğretim Lisesinde Muaf Ders Ne Demek ?

 

Açık Öğretim Sınavlarında bir dersten toplamda 3 kez sınava girip başarılı olamayan öğrencinin ders durumu muaf gözükür. Kısaca muaf olmak için o dersin sınavına 3 kez girdikten sonra o dersten muaf olunur. Bu uygulamaya dahil olmayan ders ise Dil ve Anlatım dersidir. Bu dersten öğrenci hiçbir şekilde muaf olamaz bu dersi geçmek zorundadır. Muaf olan derslerin kredileri sisteme yazılmaz.

Ortak (Zorunlu ) Olan Derste Muaf Gözükürse Zorunluluk Ortadan Kalkar mı?

Ortak (Zorunlu ) olan bir dersin sınavına 3 kez girdiğimizde o dersimiz muaf olur ve bu dersin zorunluluğu ortadan kalkar. Yine unutmamak gerekir Dil ve Anlatım dersi bu kapsamın dışındadır.

 

Sınava Girilmeyen Derste Mauf Olunur mu?

Bir dersi sistemden seçip fakat o dersin  sınavına 3 kez girmediği takdir de bu dersten muaf olunmaz. Muaf olmanız için o dersten başarısız olmanız gerekmektedir. Siteye gelen sorular arasında sınava girmeden muaf olunuyor mu ? sorusunun bazı kaynaklar yanlış bilgi verdiği için öğrenciler mağdur olmaktadır. Bu yüzden buna dikkat etmemiz gerekmektedir.

Muaf Olan Dersi Tekrar Seçebilir miyim ?

Açık Lise öğrencisi dilerse muaf olduğu dersi seçebilir böylelikle bu dersin kredisini almış olur. Fakat seçme zorunluluğu bulunmamaktadır. Açık Lise ders seçme işlemini otomatik olarak yapan öğrenciler bu durum ile karşılaşabilir. Sistem otomatik olarak muaf dersleri sistemden seçebilir.

Sistem Muaf Olan Dersi Seçmiş Bu Dersten Sınava Girmek Zorunda mıyım?

Açık Lise sınavlarında sınava girmediğiniz takdirde kredi toplayamazsınız bu da sizin mezun olmanızı geciktirir. Sistem muaf olan dersi seçse bile sizin bu sınava girmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde o dersin kredisini alamazsınız?

 

Açık Lise ile öğrenmek istediğiniz tüm sorular  için sayfamızda yorum bölümlerine yazabilirsiniz. Sorularınızın cevapları aynı günde aynı sayfada yayınlanmaktadır.

 

Bir Sorum var (Sorularınızı yazmak için tıklayınız.)

 

Açık Lise TV

Bizler sizlerin daima yanınızdayız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Haziran 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın