Muaf Ders Ne Demek ?

Açık Öğretim Lisesinde Muaf Ders Ne Demek ?

 

Açık Öğretim Sınavlarında bir dersten toplamda 3 kez sınava girip başarılı olamayan öğrencinin ders durumu muaf gözükür. Kısaca muaf olmak için o dersin sınavına 3 kez girdikten sonra o dersten muaf olunur. Bu uygulamaya dahil olmayan ders ise Dil ve Anlatım dersidir. Bu dersten öğrenci hiçbir şekilde muaf olamaz bu dersi geçmek zorundadır. Muaf olan derslerin kredileri sisteme yazılmaz.

Ortak (Zorunlu ) Olan Derste Muaf Gözükürse Zorunluluk Ortadan Kalkar mı?

Ortak (Zorunlu ) olan bir dersin sınavına 3 kez girdiğimizde o dersimiz muaf olur ve bu dersin zorunluluğu ortadan kalkar. Yine unutmamak gerekir Dil ve Anlatım dersi bu kapsamın dışındadır.

 

Sınava Girilmeyen Derste Mauf Olunur mu?

Bir dersi sistemden seçip fakat o dersin  sınavına 3 kez girmediği takdir de bu dersten muaf olunmaz. Muaf olmanız için o dersten başarısız olmanız gerekmektedir. Siteye gelen sorular arasında sınava girmeden muaf olunuyor mu ? sorusunun bazı kaynaklar yanlış bilgi verdiği için öğrenciler mağdur olmaktadır. Bu yüzden buna dikkat etmemiz gerekmektedir.

Muaf Olan Dersi Tekrar Seçebilir miyim ?

Açık Lise öğrencisi dilerse muaf olduğu dersi seçebilir böylelikle bu dersin kredisini almış olur. Fakat seçme zorunluluğu bulunmamaktadır. Açık Lise ders seçme işlemini otomatik olarak yapan öğrenciler bu durum ile karşılaşabilir. Sistem otomatik olarak muaf dersleri sistemden seçebilir.

Sistem Muaf Olan Dersi Seçmiş Bu Dersten Sınava Girmek Zorunda mıyım?

Açık Lise sınavlarında sınava girmediğiniz takdirde kredi toplayamazsınız bu da sizin mezun olmanızı geciktirir. Sistem muaf olan dersi seçse bile sizin bu sınava girmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde o dersin kredisini alamazsınız?

 

Açık Lise ile öğrenmek istediğiniz tüm sorular  için sayfamızda yorum bölümlerine yazabilirsiniz. Sorularınızın cevapları aynı günde aynı sayfada yayınlanmaktadır.

 

Bir Sorum var (Sorularınızı yazmak için tıklayınız.)

 

Açık Lise TV

Bizler sizlerin daima yanınızdayız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Haziran 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Muaf Ders Ne Demek ? (26 Yorum)

 1. açık lise sınavlarında yalnızca birkaç dersten başarılı olursam sınıf atlayabilir miyim?

  • Açık Lisede sınıf kavramı yoktur. Kredili sistem vardır. Bu yüzden tüm derslerden kalsanız bile bir sonraki dönem bir üst sınıf derslerini alabilirsiniz.

 2. Mrb ben meslek lisesinde okuyorum açıktan ben ders kredilerimi bitirdim 110 yaptım sadece alan kredim kalmış sınavlara tekrar girmek zorundamiyim bilgi verirseniz sevinirim

  • yüz yüze eğitim derslerinizi vermek zorundasınız ve kredi tamamlamada alan ve ortak derslerinizin durumuna bakınız hala ortak dersiniz duruyorsa bunları vermek zorundasınız.

  • Ortak derslerden ilk dört olan derslerin kitapları milli eğitimde kullanılan okul kitapları diğerleri genelde açık lise kitapları bulunmaktadır. Milli eğitim kitaplarında ilk 3-4 üniteler o sınıfın 1. dönemini örneğin 9. sınıf Matematik ilk üç konu matematik 1 son 4 konu matematik 2 şeklinde. Sistemden kitap konu ve ders listeleri verilmiştir inceleyiniz.

 3. eksik ders seçimi yapmışım sadece dil ve anlatım ve yabancı dil seçmişim şu an ders seçme açık değil ne yapacağımı bilmiyorum lütfen yardımcı olun.

 4. Merhaba benim kredi 155 dil ve anlatım dersini verdim sayalim geri kalan puanı nasıl yapılırim

  • 1. dönem ingilizce 1 den gectiyseniz. o ders tamamlanmıştır. 2. dönem alacagınız ders ingilizce 2ve bu dersten 3 defa kaldığınız taktirde muaf olursunuz yani dönemlere bağlı değildir.

 5. Hocam iyi günleriniz olsun bir sorum olacaktı ama; edebiyat 7 ve 8 derslerinden zorunlu derslerim kaldı sorum tam olarak şu geçen sene yani 2015 yılında 1 kez girdim ve başarısız oldum 2017 yılında ise 2 kere girdim ve başarısız sayıldım şimdi ise bu zorunlu dersler silinir mi ? Yani suan 3 kere girdim ve başarısız sayıldım sonuçta ya da sadece 1 sene içerisinde 3 kere girip başarısız mı sayılmamız gerekiyor cevaplandırırsanız sevinirim

 6. 2.dönem aöl kayit oldum 2. Donem sinavina girdim sinav sonuclari aciklandi toplam kredi 4 yazmis bu nasil bi kredi ya yardimci olunuz derslerin karsisindaki tabloda kredilerimi hesapladigimda 35 kredi oluyo ama kredi bilgilerime baktigimda toplam 4 kredi yaziyo anlamadim gitti

  • Geçtiğiniz dersleri yani 45 ve üstü olan ders kredilerinizi hesaplayınız. Geçtiğiniz dersler yansımadıysa sisteme yüklenmemiş olabilir kayıt zamanında hala aynı sorun varsa Halk eğitime başvuru yapınız. Bazen bu şekilde sorunlar olabiliyor. Fakat kesin düzeltiliyor.

  • Muaf olmanız gerekiyor. Başarısız derslerinizi tekrar ders numaralarına bakınız eğer aynı dersten 3 kez başarısız gözüküyorsa hala Halk eğitime başvurunuz düzeltme yapılır.

 7. Merhaba benim toplam 189 kredim var ve bu temmuz sınavıyla gerekli krediyi tamamlamış mezun olucam ama tek skıntım 4 tane zorunlu ders ingilizce var ve birer kere girdim gecemedim 3 kere girip muaf olmak lazımmış benim önümde bir dönem kaldı ygs ye girdim ygs 2 den 319 puan aldım paramedik okuycam temmuzda ingilizceyi veremezsem yanıyorum tüm emeklerim boşa gidicek napıcam bilmiyorum 4 tane zorunlu ders ingilizce kaldı 3 kere giremem son dönemim bu temmuz ünıversite yanıcak lütfen cevap verin benim için çok önemli 😑😑

  • Merhabalar Selin Hanım,
   Sıkıntı yapmanıza gerek yok evet muaf olmanız gerekiyor ama önünüzde ek sınavlar var ve bu sınavlara girerek kalan derslerinizi muaf durumuna getirebilirsiniz. Krediniz tamamladıktan sonra bu derslerin sınavlarına sadece girmeniz yeterli olacaktır. Unutmayınız bazı öğrenciler kayıt yaptırıp sınava girmiyorlar bu durumda muaf olunmaz sınava kesin girmeniz gerekiyor. Şimdiden mezuniyetiniz hayırlı olsun. Edebiyat derslerini Açıklise tv youtube sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 8. bende dil ve anlatım zorunlu olarak görünmüyor ama ders seçme bölümünde var yinede tüm dil anlatım sınavlarına girip dersi vermek zorunda mıyım ?

 9. Arkadaşlar muaf yazmadığı halde ortak derslerden seçersek ve bu dersleri veremessek dahi muaf olurmuyuz birde muaf olduğumuzu nasıl anlarız birde ders seçerken otomatik ders seçme yaptığımda hep seçmeli ders seçiyo şimdiden cevaplar için teşekkür ederim

  • Dil ve anlatım hariç diğer ortak derslerden 3 defa sınava girip başarısız olması halinde muaf olursunuz. Muaf olarak yanında yazar, ortak dersleri geçmeden veya muaf olmadan mezun olamazsınız.