Mezuniyet Şartları Nelerdir?

Mezuniyet Şartları

Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için aşağıdaki 4 şartın tümünün yerine getirilmesi gerekir. Bu şartları sağlayan öğrencilerimiz mezun olabilirler. Aksi durumda mezun olamazlar.

Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları;

 1. Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,

 2. Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,

 3. Ortak derslerin tamamını başarması ya da muaf olması, (Dil ve Anlatım  ve şimdiki sistemde Türk Dili ve Edebiyatı hariç, bu dersin mutlaka başarılması gerekir),

 4. Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması, gerekmektedir.( Örgün eğitimden son sınıfta geçen öğrencilerin kredileri tamam olsa bile açık lise sınavına girmeden mezun olamazlar.)

Not: Dil ve Anlatım dersi zorunlu ortak bir derstir ve bu dersten hiçbir şekilde muaf olunamaz. Dil ve Anlatım veya yeni sitemde Türk Dili ve Edebiyatı dersi dışındaki ortak derslerden 3  kez sınavına girilip başarısız olunan derslerden muaf tutulursunuz. Ancak muaf  olduğunuz dersin kredisini sisteme yansımaz ve not ortalamasına etkili değildir. Muaf olduğunuz derslerden dolayı krediniz eksik kalırsa, bu derslerden alamadığınız krediyi seçmeli derslerden seçip toplam kredinizi tamamlayabilirsiniz veya muaf olunan ders istenirse tekrar seçilebilirsiniz, muaf dersin geçilmesi durumunda bu dersin de kredisi kredilerinize yüklenecektir.

Açık Lise Derslerini buradan takip edebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Mezuniyet Şartları Nelerdir? (7 Yorum)

 1. ben lisede kaldıktan sonra 56 puan ile başladım açık liseye 8. dönemim ve 182 kredim var sınav sonuçları daha açıklanmadı size bir sorum olacak alansız okuyorum ve 75 seçmeli ve 120 ortak kredi falan olması gerekiyormuş öyle birşey varmı tamda üni sınavına başvuru yapmıştım

 2. Admin çok önemli lütfen cevapla. Ben lise son sınıfta açığa geçtim girdiğim bütün sınavlardan geçtim ingilizce 8 hariç ve ben üniversite sınavına girecem kredim 287 ingilizce 8 e bir defa girdim bide temmuzda girecem bnm mezun olma işim ne kadar sürer diplomam yetişir mi nolur cevapla

  • Merhabalar, diplomaları basım süreci 2 ile 4 ay kadar sürer. Ancak bu süre içinde halk eğitimden alacağınız geçici mezuniyet belgesi işinizi görecektir.

 3. Merhabalar bir sorum olacak, Açık Öğretim boyunca zorunlu derslerden sadece 1 defa geçip diğer dönemlerde ise bu dersi geçemezsek muafiyet kapsamına giriyormu ? Yoksa o dersi sadece bir dönem içerisinde girilen sınavda başarmak yeterlimdir ? Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  • Merhabalar, zorunlu bir dersi aldığınız dönem içerisinde geçtiğiniz takdirde bir sonraki dönemde o ders karşınıza çıkmayacaktır. Bir dersten muaf olmak için 3 kere sınava girip başarısız olmak gerekiyor.

 4. lütfen cevaplayın, Kredim 207 dönemim 7 mezun görünüyorum ama dönemi en az 8 ve üstü mezun olabilir diyorlar. ben bir kez daha mı kayıt yenileyeceğim?

 5. Merhabalar birşey sormak istiyorum toplam kredim 239 başarılması gereken 242 kalan zorunlu dersim 1 getirdiği kredi 2 zorunlu dersimi verdikten sonra kredim 241 oluyor. 241 krediyle mezun olabilirmiyim ?