Mezun Olma Şartları

Açık Öğretim Lisesi (Alan Yok) Mezuniyet Şartları.

Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmenin şartları aşağıda sıralandığı gibidir.

  • Açık Öğretim Lisesinde öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
  • Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
  • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması, Örgün eğitimde okuyup sonra ayrılan öğrenci kredisi 192 yakın olduğu takdirde açık liseden mezun olabilmesi için en az bir dönem sınava girme zorunluluğu vardır.
  • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
  • Toplam kredilerini tamamlamış ve 8.Dönem veya üstü olan öğrencilerin Açık Lise sayfalarında Öğrencilik Durumu ‘’ Mezuniyet İncelemesinde’’ yazması bu öğrencinin mezun olma şartlarını sağlayıp sağlamadığının inceleniyor anlamına gelmektedir.

 

Öğrencilik Durumu “Mezuniyet İncelemesinde” Ne Anlama Gelmektedir?

Açık Lise öğrencilerinin evrakları iki farklı yerde arşivlenmektedir . 2010 yılı ve öncesi kayıt olan açık lise öğrencilerinin dosyaları Ankara da bulunan Açık Öğretim Lisesi arşivinde bulunurken 2011 ve sonrası kayıt olan açık lise öğrencilerinin dosyaları kayıt oldukları il/ilçe bulunan irtibat bürolarında arşivlenmektedir. (İrtibat büroları: Halk Eğitimi Merkezleri, Mesleki Eğitim Merkezleri )

Mezuniyet şartlarını sağlayan açık lise öğrencilerinin dosyalarındaki diplomaya esas bilgileri (Adı, Soyadı, Ana Adı, Baba Adı, Doğum Yeri, Doğum Tarihi, Daha Önce Mezun Olduğu Okul vb.)diplomanın hatasız olarak düzenlenebilmesi için mezuniyet öncesi güncellenmektedir.

 

Mezuniyet aşamasına gelen açık lise öğrencilerinden 2010 yılı ve öncesinde kayıt yaptıran öğrencilerimizin dosyaları Ankara Açık Lise Müdürlüğü’nde (Ankara) olmaları nedeniyle inceleme ve güncelleme işlemleri kısa sürede tamamlanmaktadır.

Ancak; 2011 ve sonraki yıllarda okulumuza kayıt yaptıran açık lise öğrencilerinden güncelleme ve inceleme işlemleri öğrenci dosyalarının irtibat büroları tarafından taratılarak sisteme eksiksiz aktarılmasından sonra kısa bir süre içinde tamamlanmaktadır.

Açık Lise öğrencilerin bu zaman süresinde kişisel sayfaların da  inceleme ve güncelleme işlemleri tamamlanıncaya kadar sistemdeki öğrencilik durumları “Mezuniyet İncelemesinde” olarak gözükmektedir. Açık Lise öğrencisinin mezuniyeti hak etme durumunda sistemde Mezun olarak gözükmeye başlar.

Açık Lise ile öğrenmek istediğiniz tüm sorular  için sayfamızda yorum bölümlerine yazabilirsiniz. Sorularınızın cevapları aynı günde aynı sayfada yayınlanmaktadır.

 

Bir Sorum var (Sorularınızı yazmak için tıklayınız.)

Açık Lise TV

Bizler sizlerin daima yanınızdayız

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Mayıs 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın