Meslek Lisesinden Açık Liseye Geçiş

Meslekî Açık Öğretim Lisesi öğrencileri isterlerse Açık Öğretim Lisesine geçiş yapabilirler. Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçmek isteyen Mesleki Açık Lise Öğrencileri, Açık Liseye geçmek istediklerine dair dilekçe yazmaları gerekmektedir. Bu dilekçe örneğini sayfamızdan çıkartarak doldurabilirsiniz.

Meslek Lisesinden Açık Liseye Geçiş Dilekçe örneği için tıklayınız.

Bu dilek çe ile bulundukları Açık Öğretim Lisesi İrtibat Bürolarına başvurabilirsiniz.

Bu geçişi sağlayan Mesleki Açık Lise Öğrencileri aşağıdaki verdiğimiz işlemleri dikkatli bir şekilde okumaları gerekmektedir..

Önemli NOTLAR:

 • – 1. Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçiş işleminde başardığınız derslerden elde ettiğiniz kredi miktarında meslek dersleri göz ardı edildiğinden düşme olabilir Dönem değerinde bir değişiklik olmaz.

 

 • 2. Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçişler Yeni Kayıt ve Kayıt yenileme dönemlerinde yapılmaktadır.

 

 • 3. Mesleki Açık Öğretim Lisesine 2011 ve daha sonra kayıt olan öğrencilerin dosyaları kayıt olduğu okulda, daha önce kayıt olan öğrencilerin dosyaları ise Mesleki Açık Öğretim Lisesi arşivinde (Ankara) saklanmaktadır.

 

 • Bu durumda, geçiş işlemini yapan okul, öğrenci 2011 ve sonrasında kayıt olmuş ise (öğrenci dosyası ilk kayıt olduğu okulda ise) öğrencinin dosyasını ilk kayıt olduğu okuldan istemesi gerekmektedir.

 

 • Ancak öğrenci 2011 yılından önce kayıt olduysa (öğrenci dosyası Mesleki Açık Öğretim Lisesi arşivinde ise) geçiş işlemini yapan okul dosya istemeyecektir.

 

 • 4. 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin dilekçelerine velileri imza atmalıdır.

 

Açık Lise ile öğrenmek istediğiniz tüm sorular  için sayfamızda yorum bölümlerine yazabilirsiniz. Sorularınızın cevapları aynı günde aynı sayfada yayınlanmaktadır.

 

Bir Sorum var (Sorularınızı yazmak için tıklayınız.)

 

Açık Lise TV

Bizler sizlerin daima yanınızdayız.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Meslek Lisesinden Açık Liseye Geçiş (39 Yorum)

 1. Suanda normal bur meslek lisesinde 11.siniftayim. ancak meslek dersleri girmek istemiyorum. Acik liseye girme sansim varmi

 2. Merhaba ben 10. Sınıftayım 2.dönem açık liseye geçmek istiyorum açık lliseye geçerken örgün eğitimdeki 1.dönemde deki sınav notlarım önemli mi

 3. Örgün eğitim deki Meslek lisesinden 1.dönem ayrıldığımda açık öğretim meslek lisesine mi gitmek zorundayım yoksa ben kendim mi tercih ediyorum ?

 4. Merhabalar Örgün eğitimdeki meslek lisesinden düz açık liseye geçersem hafta sonu okul oluyor mu ve meslek derslerimden aldığım notlar önemli mi açık liseye geçerken

 5. 10.sinifim 2..dönem açık lise ye geçicem de açık liseye geçerken 1.dönemdeki ders puanımla mı geçiyorum yoksa 9.sinifin yil sonu puan ortalaması ile mi gecebilirim yoksa teog puanimla mi geçebilirim

  • Merhabalar, açık liseye geçerken herhangi bir puanla geçmiyorsunuz. Dileyen tüm öğrenciler açık liseye geçebilirler. Geçtiğinizde de okul notlarınız başarılı olduğunuz dersler sisteminize yansıtılır.

 6. Merhaba ben 12.sınıf meslek lisesinde okuyordum açık liseye geçiş yaptım açık lise sınavlarına girecek miyim

 7. Merhabalar 2.dönem açık liseye gececegimde kayıtlar 13 ocakta baslicak örgün eğitimde okullar 19 ocakta kapanacağı için kaydim olursa açık liseye 13 ocaktan sonra örgün eğitim deki okula gitmek zorundamiyim yani 1 donemin bitmesini beklemek zorunda miyim açık liseye gecersem

  • Merhabalar, Aöl de kayıt dönemi ortalama olarak 1 ay kadar sürüyor. O yüzden örgün de 1. dönemi bitirdikten sonra kayıt olmanızda yarar var. Aksi halde 1 hafta yüzünden aöl 1 dönem daha uzar. Ayrıca kayıtlı olduğunuz okuldan tasdikname almadan aöl ye kayıt olamazsınız. Yani kayıt silinmeden başka bir yere kayıt yaptırmak mümkün değil.

  • Merhabalar, açık liseden örgün eğitime geçiş mümkündür. Ancak 18 yaşını doldurmamış olmamanız ve örgün eğitim hakkını yitirmemiş olmamanız gerekir.

  • Merhabalar, 1.dönem bittikten sonra tasdikname alarak açık lisenin kayıt tarihleri arasında önce bankaya para yatırıp daha sonra halk eğitim merkezine başvurarak kayıt olabilirsiniz.

 8. 10.sınıfım 2.dönem açık liseye gitmek istiyorum 10.sınıflar açık lisede hafta sonu okula gitmek zorunda mı birde 1.dönem ders notlarimin cogu 50 nin altında açık liseye geçebilir miyim

 9. merhaba ben 12. sınıfım imamhatipte okuyorum 2.dönem normalin yani (imamahatipin deği) açığa geçmek istiyorum mezun olabilir miyim anadolu lisesinde görülen almaca veya benzeri derslerden sroumlu kalır mıyım dönemim uzar mı?

  • Merhabalar, 2.dönem alansız olarak açık liseye geçtiğinizde eksik ortak dersler çıkacaktır. fizik, tarih,biyoloji, kimya, coğrafya, matematik vs gibi bunların sınavlarına girmeniz gerekecek. Ve düz açığa geçtiğiniz için imam hatip lisesinde aldığınız alan dersleri sayılamayacağından kredi kaybınız olacaktır. dolaysısıyla döneminiz uzar.

 10. Merhabalar Ben 10 .sınıftayım elektirik elektronik bölükündeym2. Dönem kayıtlar geçtiği için bu sene kalsam seneye açıktan 10 sınıfa devam etsem kredi hesaplaması nasıl olacak hangi dersleri göreceğim?rica etsem öğrenebilirmiyim

  • Merhabalar, Örgün eğitimden Açık Öğretim Lisesine geçtiğinizde, Örgün eğitimde geçtiğiniz derslerin haftalık ders saati toplamı kadar kredi alırsınız. Hesaplama işlemi, her dönem ve her ders için ayrı ayrı olmak üzere haftalık ders saatine göre hesaplanmaktadır. Örneklendirmek istersek;
   Örnek 1: Örgün eğitim 9. Sınıfın 1. Döneminde Haftalık ders saati 6 saat olan Matematik dersinden geçer not aldıysak, bu dersten 6 kredi almış oluruz. 2 döneminde de geçer not alırsak, ayrıca 6 kredi daha almış oluruz. Özetle, 9. Sınıfın Matematik dersinin 1. ve 2 döneminden, 6+6=12 kredi almış oluruz.
   Örnek 2: Örgün eğitim 9. Sınıfın 1. Döneminde Haftalık ders saati 6 saat olan Matematik dersinden geçer not aldıysak, bu dersten 1. Dönem için 6 kredi almış oluruz. 2 döneminden geçer not alamayıp ortalama ile geçmiş bile olsak 2. dönemden kredi alamayız. Özetle 9. Sınıfın 1. ve 2 döneminden, 6+0=6 kredi almış oluruz.
   Ancak unutmamam gereken şeyler var; ilk olarak ortalama ve ya sorumlu olarak geçtiğin derslerin kredisi hesaplanmaz. İkincisi ise AÖL’de beden eğitimi, müzik, resim gibi dersler olmadığı için bu derslerinde kredisi hesaba katılmaz.

  • Merhabalar, kayıtlar sona erdi. Ayrıca, mesleki açık liseye geçip bölümünüzü devam ettirmek istiyorsanız zaten yeni dönem başını beklemeniz gerekecek. Mesleki açık lise kayıtları yeni eğitim yılının başında alınır.