İnceleme Sonrasında Kimlerin Mezuniyetleri İptal Edilir?

Açık Öğretim Lisesine Kayıt olan öğrencilerin kayıt evrakları iki farklı yerde arşivlenir . 2010 yılı ve öncesinde kayıt olanların dosyaları Ankara’daki Açık Öğretim Lisesi arşivinde  bulunmakta iken; 2011 ve sonraki yıllarda kayıt olan öğrencilerin dosyaları il ve ilçelerde oluşturulan irtibat bürolarında (Halk Eğitimi Merkezleri, Mesleki Eğitim Merkezleri) arşivlenmektedir.

Mezuniyet aşamasına gelen öğrencilerin dosyalarındaki diplomaya esas bilgileri (Adı, Soyadı, Ana Adı, Baba Adı, Doğum Yeri, Doğum Tarihi, Daha Önce Mezun Olduğu Okul vb.)diplomanın hatasız olarak düzenlenebilmesi için güncellenmektedir.

Bu kapsamdan; 2010 yılı ve öncesinde kayıt yaptıran öğrencilerimizin dosyaları merkezde olmaları nedeniyle inceleme ve güncelleme işlemleri kısa sürede tamamlanmaktadır.

Ancak; 2011 ve sonraki yıllarda kayıt yaptıran öğrencilerin güncelleme ve inceleme işlemleri öğrenci dosyalarının irtibat büroları tarafından Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne (Ankara) ulaştırılmasından sonra kısa bir süre içinde tamamlanmaktadır.

Öğrencilerin inceleme ve güncelleme işlemleri tamamlanıncaya kadar sistemdeki öğrencilik durumları “Mezuniyet İncelemesinde” olmaktadır.

Mezuniyet incelemesinde olan öğrenciler “Mezun” konumuna gelinceye kadar Çıkma Belgesi, Mezuniyet Yazısı alamazlar.

Mezuniyet incelemesi sonrasında belge ve bilgilerinde bir sorun olmayanlar “Mezun” edilerek öğrencilik durumları mezun konumuna getirilir.

 

İnceleme Sonrasında Kimlerin Mezuniyetleri İptal Edilir?

 1. Sahte ve geçersiz belge ile kaydı yapılanlar,
  • 2. Öğrencilerin yeni kayıt sırasında getirmiş olukları belgelerdeki (tasdikname, denklik vb.) bilgilerin yanlış girilmesi (başarısız derslerin başarılı girilmesi, dönemlerin fazla girilmesi, devamsızlıktan sınıfta kalmasına rağmen işlenmemesi gereken dönem ve notlarının işlenmesi vb.),
  • 3. Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt olması gerekirken Açık Öğretim Lisesine sehven kaydı alınanlar.

Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünde yapılan incelemeler sonucunda “Mezuniyet İncelemesinde” olup yukarıdaki sebeplerden dolayı mezuniyeti iptal edilen öğrencilerin, öğrencilik durumu “Aktif” öğrenci konumuna getirilmektedir. Bu öğrencilerin öğrenimlerine devam ederek mezuniyet şartlarını tamamladıktan sonra mezun edilmektedir.

Mezuniyeti iptal edilen öğrencilere bilgi (sistem üzerinden mesaj, telefon veya yazı ile) verilerek durumu açıklanmaktadır. Öğrencilerin kendilerine ulaştırılan bilgiler doğrultusunda kaydını yenileyerek sınavlara girmek ve mezuniyet şartlarını tamamlamak zorundadır.

Sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte “Mezuniyet İncelemesinde” olan öğrencilerin listesi sistem üzerinden irtibat bürolarına gönderilmekte ve irtibat bürolarının dosyaları müdürlüğümüze ulaştırılması ile işlem kısa sürede tamamlanmaktadır.

Öğrencilik durumları “Mezuniyet İncelemesinde” olan öğrencilerin , ilk kayıt yaptırdığı irtibat bürosu aracılığı ile (ilk kayıtları meslek liselerinde veya liselerde olan öğrencilerin dosyaları Halk Eğitim Merkezleri Müdürlüklerinin sorumluluğundadır) dosyasının Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilip gönderilmediğini takip edebilirler.

Öğrencilik durumu “Mezun” konumuna getirilen öğrencilerin incelemesi sorunsuz olarak tamamlanmış ve diploma almaya hak kazanmış demektir.

Not 1: Açık Öğretim Lisesine 2011 ve 2012 yılları içerisinde 56 Sayılı Genelge ile Lise ve Anadolu Liselerinde kayıt yaptıran öğrencilerin dosyaları, bulundukları il ve ilçelerdeki Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri bünyesinde oluşturulan irtibat bürolarına devredilmiştir.

Not 2: “Mezuniyet İncelemesinde” olan öğrencilerimizin dosyaları, Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmediği takdirde diğer mezun öğrencilerimizin de diploma işlemleri yapılamamaktadır. Bu nedenle sınav sonuçları açıklandıktan ve “Mezuniyet İncelemesinde” olan öğrencilerimizin listesi, sistem üzerinden irtibat bürolarına gönderildikten sonra öğrenci dosyalarının geciktirilmeden Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir.

Not 3: Dosyalar, Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilirken, içerisindeki kayda esas belgeler ve notları tam olmalı, mezun olduğu ilköğretim – ortaokul bilgilerine özellikle dikkat edilmeli, belge ve bilgi eksikliği olan dosyalar, irtibat bürolarınca ivedilikle tamamlandıktan sonra gönderilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın