Ek Sınava Katılacaklar Dikkat

Yapılması muhtemel ek sınava başvuracak öğrencilerin ( ek sınava katılmak isteyen özellikle mezuniyet aşamasındaki öğrencilerin ) 2017-2018 eğitim öğretim yılı 1.Dönem İlk Kayıt ve Kayıt Yenileme işlemleri için aceleci davranmamalarını tavsiye ederiz. Kayıt işlemlerini iş takviminin son haftasına kadar bekletmek yararlı olabilir sizler için.

Ek sınav için çalışmalar devam etmekte olduğu ve son aşamaya yaklaşıldığı öngörülmektedir. Çünkü bildiğiniz gibi MEB’in resmi sayfasında sizlerin üniversiteye kayıt olabilmeniz için mezun olabilirlik belgesinin sağlanacağı duyuruldu. Bu durumda MEB’in sizleri mağdur bırakmayacaklarını söyleyebiliriz. Umarız ki bu yıl MEB siz öğrenci dostlarımızın taleplerini dikkate alıp Ek sınav için kredi şartını sürdürmez ki (en azından biz öyle ümit ediyoruz.) bir çok öğrenci dostumuz bu imkandan yararlanabilsin.

Açık Lise TV

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Ek Sınava Katılacaklar Dikkat (52 Yorum)

 1. Ne gibi bir sebeple aceleci olmayalım? Sonuçta yine bir sınav ücreti dönem 30tl yatırılıp girilmeyecek mi. Naz mı yapın diyorsunuz:) ben yatırım dün ücreti fakat halen kayıt yenileme yazıyor ve dönem sekmesinde son ücret tarihi hala mayıs ayına ait.

  • Merhabalar, ek sınavı bekleyen arkadaşlar için aceleci davranmayın diyoruz. Sonuçta ek sınav açıklandığında ona da ödeme yapıp kayıt yaptırmaları gerekecek, ek sınava girip geçtikten sonra zaten yeni dönem girmelerine gerek kalmayacak.

   • Merhabalar,cevabınız için teşekkür ederim handan hocam,Ben yenileme için ücreti yatırdım sistem otomatik yapıyor gerisini fakat şuan 174 kredim mevcut ek sınav çıkarsa tabi gireceğim bu durum beni ne yönde etkiler?yoksa ek sınav için tekrar mı ücret ödeyeceğim? Teşekkürler ilginize iyi çalışmalar.

   • handan hocam ben bu gün gittim kayıt yenileme yaptırdım benim 2 kredim kalmıstı ve zorunlu dersim yoktu ek sınav cıksa verir gecerdim ama arkadasların dedigi gibi her türlü yenileme yapacaktık ve halk egitimdeki insanlarda bizi uyarmadılar ve kayıt yenileme yaptık zorunlu dersim yokken 6 tane zorunlu dersim cıktı ben seneye sınava hazırlanacagımdan harcama yapıp dershaneye kayıt oldum ve mezun olmam imkansızlastı şimdi su durumda ne yapmam gerekli acıklar mısınız işinize gelirse ?

 2. İnşallah şu kredi şartı kalkar wallah hayallerimiz çöp olucak belki bi daha bu kadar hevesli olmicaz lütfen kalksın şu kredi şartııı!! 🙁

 3. Handan hocam kredi şartı aranmamalı gecen seneden imza kampanya sı başlatıldı ve bin üzerinde destek sağlandı acaba MEB bunları göz önüne alırmı sesmizi duyarmı ??

 4. Şu an zorunlu dersim yok. Kredim 184.
  Eğer “Alan Yok 2” geçişimiz yapılırsa 5 yeni zorunlu dersim olacak ve çoğu sayısaldan.
  Sizce Ek Sınava girecekler için bir ayrıcalık yapılacak mı yoksa “Alan Yok 2” bahanesiyle üniversiteye yatırdığımız paralar yanacak mı?
  Çok endişeliyim yardımcı olur musunuz? Fikirlerinize ihtiyacım var.

 5. Hocam öncelikle merhabalar;
  Benim mezuniyet için son 1 kredim kaldı, üniversiteyede kayıt oldum.diyelim ek sınav ekim ayı başı yada eylül ayının sonlarında oldu 29 aralığa kadar yetişirmi belge. SİZCE EK SINAV OLURMU ?ÜMİTLERİMİ KAYBETMEK ÜZEREYİM.Geçen yıl 3 tane yapılmış ama bu yıl daha bir tanesinden haberdar değiliz.

  • Merhabalar Yasin, diplomaları ortalama 2-4 ay arasında veriyorlar bence yetiştirirler en azından üniversite kayıdı için bekleyen öğrencilere öncelik vereceklerdir diye tahmin ediyoruz.

 6. Kredi toplamım 182 10 kredi alınca mezun olma hakkını kazanacağım sormak istediğim Hocam kayıtlar başladı ve yenileme’nin 15 eylül 2017 ye kadar olduğu açıklanmış bu tarihe kadar yenileme ücretini yatırmadan ek sınav tarihinin açıklanmasını beklemem sizce mantık lı olur mu ? teşekkürler

  • Merhabalar Tolga, biz en azından 10 Eylüle kadar beklemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü kayıt yenileme yapan bir çok arkadaşımız alan yok2 in geçişinden dolayı zorun derslerle karşılaştılar. Ek sınav için kayıt yaptığınızda mezuniyet aşamasında olduğunuz için sistemin bu dersleri size çıkarmayacağını düşünüyorum doğrusu.

   • Merhaba arkadaşlar herkes bu alan yok 2 ye dahil mi bir yerdeki araştırmama göre dönemi 7 ve üzeri olanlar alan yok 2 ye girmiyormus net bi bilgi varmı 13 dönemdir okuyorum 30 kredim kaldı cevaplarınızı bekliyorum aynı zamanda ek sınavda 30 krediyi vermeyi düşünmüyorum

 7. Handan hocam 246 kredim 1 zorunlu dersim var 3 . Kez gircem ek sinav olursa ek sınavdan kalırsam muaf olur muyum?

 8. Handan hocam 150 kredim var dönemim 8 üzeri kayıt yenileme yapmadım ek sınav şartlarını bekliyorum üniversite ye kayıtta yaptım sizce bu durumda beklemelimiyim kayıt yenileme için belki şartlar değişir

 9. Hocam merhaba.Ben Açık öğretim meslek lisesi mezunu olacağım.Kredilerimi tamamladım ama yüzyüze eğitimim henüz tamamlanmadı.Kaldığım derslerim var ama onların sınavına da girdim.Kayıt da yeniledim.Benim de bir ek sınava girmem gerekiyormuş sanırım.Nasıl olacak bu şimdi.Bu yıl mezun olamayacak mıyım şimdi?

  • Merhaba Gamze, Ek sınav şartlarında şuanda tam bir bilgi karmaşası bulunmaktadır. Ek sınava girebilmek için 8. Dönem ve üniversiteyi kazanmış olmanız gerekiyor. Bu şartlar mezun olabilecek fakat üniversite kaydı olmayan bir çok öğrenciyi etkilemektedir. Bundan dolayı bayramdan sonra resmi sitede bu şartın düzenlenmesini ve net bir bilgi verilmesini bekliyoruz. Sizin durum ise yüz yüze eğitimlerin tamamlanması gerekiyor. Bu eğitimleri tamamlayamazsanız malesef mezun olma durumunuz yok.

 10. Merhaba handan hocam ben engelliyim 8 dönem bitti kredimde 204 ancak 1tane zorunlu dersten kaldım dil ve anlatım ek sınavlar ilçelerde oluyor mu

  • Ek sınav ilçelerde olmasa bile, siz durumunuzu halk eğitime bildirerek sınavınızı size yakın bir yerde yapabilirsiniz. (Engelinizin durumuna bakarak karar verilir. ) Açık lise ve diğer sınavlarda engelli öğrencilere verilmiş bir haktır bu.

 11. Bilenler bilgilendire bilir mi…..
  Yapılacak ek sınav sadece ankarada mı olacak
  Üniversite ye kayıt yapmayıp sınava girebilir miyiz ?

  • Merhaba Deniz, Ek Sınav da şuanda tam bir bilgi karmaşası bulunmaktadır. Ek sınava girebilmek için 8. Dönem ve üniversiteyi kazanmış olmanız gerekiyor. Bu şartlar mezun olabilecek fakat üniversite kaydı olmayan bir çok öğrenciyi etkilemektedir. Bundan dolayı bayramdan sonra resmi sitede bu şartın düzenlenmesini ve net bir bilgi verilmesini bekliyoruz. Ayrıca bu sınav tüm il merkezlerinde yapılacaktır. Fakat EK -2 sınavı genellikle Ankara’da yapılmaktadır.

 12. Açık Öğretim Lisesine kayıtlıyım ve Kıbrıstaki bir üniversiteye yerleştirildim uçak biletimide 19 eylül için aldım bu sınavın KKTC de yapılma durunu yokmu Kıbrıs yapılmazsa maddi ve manevi anlamda sıkıntılar yaşayacağım ilgililerin konuya gerekli yardımda bulunmalarını arz ve talep ediyorum

 13. Benim 184 kredim var 2 sene içerden 2 sene dısardan okudum ama okudugum dönem 4 diyor ek sınava 8 dönem üzeri giriyor alttan yazılımda 10 tane var içerden .dısardan zorunlu dersim yok kayıt yenilememi yapcam ek sınavamı gircem acaba

 14. İyi gunler ben 2018deki ocak sınavına kayıt yenilemesem ek sınavlada 9 kredimi tamamlayabilirim yinede eylülde ocak sınavı için kayıt yenilemem şartmı ?

 15. Hocam hem kayıt yenileme yapıp hem de ek sınav giriş hakkı zannetmiyorum vermezler çünkü 14-15 ekim 2017 de yapılacak ek sınavdan önce 1.Dönem ocak 2018 de girilecek sınavın ders seçimleri yapılmış olacak eğer öğrencinin zorunlu dersi varsa onları vermeden ek sınav’da sistemin başka ders seçimi yaptıracağını sanmıyorum. Şu anda kayıt yenilemiş olanlar ek sınavdan bana göre muaf duruma düşürüldüler.

  • Merhabalar, sistemin tam olarak ne çıkaracağını bizde bilemiyoruz. Açıkçası bir çok öğrenci ek sınavın olmama telaşıyla kayıt yenileme işlemlerini yaptılar. Umarız sistem böyle bir şey çıkarmaz.

 16. HOCAM ALO 147’yi aradım EK Sınav ile ilgili kesin bilgi şu;Üniversite ve kredi şartı aranmaksızın 8.dönem ve üzeri olan herkes Ek sınava katılabilir dediler kayıt yenileyip 8.dönem ve üzeri olan Alan yok 2 ye geçiş yaptırılan öğrencilere’de tekrar karşılaştıkları zorunlu ve ortak derslerden kayıt yenileme bitimi sonunda 35 kredilik ders seçimi yaparak Ek sınava girme hakkı tanımışlar.Bana verilen bilgi bu yönde

 17. Hocam dün AÖL EK sınav ile ilgili haberini geri çekmişti bugün herşeyi yeniden düzenlemişler.AÇIK ÖĞRETİM LİSELERİ EK SINAV TARİHİ DEĞİŞTİ
  Daha önce Bakanlık Makamı onayı ile 14 – 15 Ekim 2017 tarihlerinde yapılması planlanan Açık Öğretim Lisesi Ek Sınavı, Bakanlık Makamının yeni onayı ile 7-8 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılması kararlaştırılmıştır.

  Ek sınav müracaatları 25-28 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

  Ek sınava, toplam dönem sayısı 2016/3 dönemi itibarıyla (Sekiz) ve üzeri olan öğrenciler katılabilecektir.

  Sınav 3 Oturum şeklinde aşağıdaki il merkezlerinde yapılacaktır.

  Sınav Ücreti 30 TL olarak belirlenmiştir.

 18. Hocam Alo 147’ye sordum kendi durumumdan yola çıkarak; şöyle bir durum var kayıt yenileme yapmayanlar için 8.dönem ve üzeri zorunlu ve ortak dersi olmayan mezuniyetine az kredisi kalanlar 35 kredilik ders seçiminde mezun olacaklarına eminseler sadece ek sınav müracaatı yapmaları yeterliymiş eğer Ek sınavda başarılı olunmazsa kayıt yenileme olmadığı için ocak 2018 sınavlarına girme hakkını kaybediyor.Mezuniyet durumunda olanlar için bu son sansmış çünkü Ocak 2018 sınavından muaf olup,mart’ta tekrar kayıt yenileme yapıldığında sistem alan yok 2 ye geçişinizi yapıyor karşınıza zorunlu ve başka ortak dersler çıkarabiliyormuş Teşekkürler Hocam Bana kayıt Yenileme yaptırmayıp ek sınavı beklememi söylediğiniz için Yoksa Mezuniyet hakkım boşu boşuna yanmış olacaktı.

 19. Merabalar aölde okudugum dönem 7 girecegim sınavda 8 olacak ek sınava girebilirmiyim kayıt yenileme işlemini yaptırdım yeni dönem için

  • Merhabalar, Ek Sınava, toplam dönem sayısı 2016/3 dönemi itibarıyla 8 ve üzeri olan öğrenciler katılabilecektir. Kayıt yenilemeden sonra 8 olduysanız maalesef katılamazsınız.

 20. mrb hocam bn ünuvertıte sınavına gırmedım ama donemın 8 ın ustunde ve zornlu 6 dersım kaldı bn gırebirmiym sınava?*

 21. 3 dönem sınavına girdikten sonra 1 zorunlu dersim kalacak oda ingiliz8 buna 2 kere girip geçemediğim için muaf olamıcam ek sınav yapılırsa ve girersem ingilizce8 sınavından tekrar kalırsam muaf olurmuyum 3 kere kalınca muaf olunduğu için ek sınavında geçerlimi bu yani ek sınavda geçemezsem muaf olurmuyum

 22. Ben ek sınav kaydımı yaptım buna rağmen sistemde sınavda gireceğim dersler görünmüyor ne yapmalıyım acil