Ek Sınav Tarihleri Açıklandı

 MEB tarafından yapılan açıklamada, açık öğretim, mesleki açık öğretim ve açık öğretim imam hatip liseleri ile söz konusu liselerin yurt dışı programlarında 8 dönem ve üzerinde kayıtlı olanlar ile üniversitelere kayıt yaptırma hakkı kazanan açık öğretim öğrencilerine ek sınav hakkı tanındığı belirtildi. Buna göre, öğrenciler, 6-7 Ekim’de Ankara, İstanbul ve İzmir’in de aralarında bulunduğu 32 il merkezinde üç oturum halinde yapılacak ek sınavlar için 18 Eylül’e kadar başvurabilecek.

Yüz yüze eğitim meslek dersleri için ek sınava katılmak isteyen öğrenciler de yüz yüze eğitim aldıkları kurumlara 18 Eylül’e kadar başvurabilecek.

Yüz yüze eğitim meslek dersleri için ek sınavlar, 19-25 Eylül’de yüz yüze eğitim veren kurumlar tarafından yapılacak.

Okuluna açıktan devam eden isteyen binlerce gencin merakla beklediği Açık Lise 3. dönem sınavi 7-8 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapıldı. AÖL 3. Dönem Sınav Sonuçlarını bekleyen öğrenciler mezun olmak için az bir kredisi kalan öğrenciler AÖL 3. Ek Sınav beklentisi içerisine girdi. AÖL 3. Ek Sınavın yapılması, birçok kişinin mezun olmasını sağlayacaktır. AÖL ek sınavı genelllikle mezun olacak öğrencilere cerilen bir haktır. Mezuniyete kısa bir süre kala AÖL ek sınavları ne zaman sorusunun yanıtı sorgulanmaya başlandı. EK sınav için şartlar her sene farklılık gösteriyor. MEB’den şu ana kadar ek sınav için bir açıklama gelmedi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her ne kadar AÖL 2018-2019 eğitim öğretim yılı takvimi belli olsa da geçen yıl mezun olmayı az puanla kaybeden öğrencilerin ek sınav hakkı talebi devam ediyor. AÖL sınavları belli yaş grubuna yılda 2 dönem yapılırken bazı yaş gruplarına 3 dönem olarak uygulanmaktadır. 2018 yılında AÖL sınavlarının sonu gelirken bir çok öğrenci az kredi ile mezun olma şansını yitirmesi öğrencilerin ek sınav taleplerini yükseltti.
AÖL 3. Ek Sınavın yapılıp yapılmayacağına dair bir netlik kazanmamakla birlikte sınav yapılırsa sınav tarihleri, başvuru tarihleri, sınav ücreti ve sınava katılım şartı gibi detaylar belli olacaktır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Ek Sınav Tarihleri Açıklandı (20 Yorum)

 1. böyle bi sacmalık olabilir mi Ortaögretim kpss sınavı 7 ekim ne alaka aynı gün sınav yapıyorlar ben kırşehirde oturuyorum ankaraya gidecem liseyimi bitireyim 6 kredim kalmış kpss mi gireyim böyle bi sistem mi olur allah aşkına ?!!

 2. Nasıl yani ya anlamadım ek sınav açıklandı diyor ama AÖL ek sınavı bekleniyor diyor. bu ek sınav açık meslek lisesindeki yüz yüze aldıkları dersi geçemeyenlerin ek sınavımı ?

  • girebiliyorsun bro 157 kredi üstü 8 dönem sen gırersın ek sınav bildigin işte acıklama garip biraz ama sıkıntı yok parayı yatır. SORUN ŞU Kİ ORTAÖGRETİM KPSS 7 EKİM PAZAR GÜNÜ – EK SINAV 6-7 EKİM İKİSİ DE AYNI TARİHTE NASIL GİRECEZ MEB BUNA DA ÇÖZÜM BULUR İNŞALLAH !!

    • Handan Hocam benim 6 kredim kaldı ek sınava girip mezun olucam inşallah ama şöyle bi sıkıntı var 6-7 ekim de ek sınav tarihi ancak KPSS Ortaöğretim sınavı da 7 Ekim de Tarihler ÇAKIŞIYOR bu konuda MEB hiçbir şey yapmayacak mı ?

     • aol ün kendi sayfasında da yazıyor sadece 6 ekim de olacakmış sınav bugün kesin bilgi için aolün halkla ilişkiler bölümünü de aradım

     • cok tesekkurler bende bugun halk egıtıme gıttıgımde bayan soyledı 6 ekımde olacagını

    • MERHABA BENİM 107 KREDİM VAR EK SINAVA GİREBİLİYORUM BU SINAVDAN DA ALACAĞIM KREDİ DİĞERİNİN ÜZERİNE YAZILIYOR DEĞİL Mİ? BOŞUNA GİRMEMİŞ OLACAĞIM

 3. Merhaba ek sınav ders seçimini nasıl yapıcam zaten sadece 1 tane zorunlu dersim var otomatik yapar mı

 4. Kpss aynı gune denk geliyor ona mı lıse sınavınamı hangısıne gırelim bı cozumu yokmu aynı gune denk gelmesın

 5. Ben ek sinavdan once kapss ye basvurmustum ve simdi ikiside ayni gune denk geliyor tarih degisebilirmi ek sinavda