Ek – 1 Sınavı Nedir ? Nasıl Başvurabilirim ?

Açıköğretim Lisesi Genel Müdürlüğü’nden Ek-1 Sınav tarihleri İş- Takviminde yayınlandı. Ek Sınav başvurusu nasıl yapılır ve Kimler bu sınava kayıt yaptırabilir? Kayıt Zamanları Ne zaman ? gibi soruların cevaplarını açık lise öğrencileri tarafından sık sorulan sorulardır.

 

Ek – 1 Sınavına Kimler Başvurabilir?  

Ek-1 sınavına  Açık Öğretim Lisesi Yurt Dışı Programına, Açık Öğretim Lisesine ve Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı öğrencilerden toplam dönemi 8 ve üzerinde olan öğrenciler bu sınava kayıt yaptırabilir. Bu sınavda kredi durumuna bakılmamaktadır. Öğrenci durumu aktif, donuk ve silik olan bütün öğrenciler bu sınava başvurabilirler.

Ek – 1  Sınavı Ne Zaman Yapılacaktır?

Ek – 1  sınavı Açık Öğretim Lisesi Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan iş takvimine göre  23-24 Temmuz 2016 tarihlerinde, büyük şehir belediyeleri olan il merkezleri ile coğrafi konumu nedeniyle sınav yapılması gerekli görülen ekli listedeki il merkezlerinde iki oturum şeklinde yapılacaktır.

Ek – 1 Sınavında Kaç Kredi Alabilirim?

Ek – 1  sınavında Açık Lise de normal dönemler de olduğu gibi   öğrencilerimiz en fazla 35 kredilik dersten sınava girebileceklerdir.

Ek – 1 Sınavı Hangi Tarihlerde Kayıt Yapılaçaktır?

III. Dönem Sınavları açıklandıktan sonra Açık Öğretim Lisesi başvuru tarihlerini yayınlayacaktır. Ek – 1 sınavı kayıtları 1 haftadan daha kısa süreli olduğu için bu tarihleri kaçırmamanızda fayda vardır.  III. Dönem sınavları açıklandığı haftayı takip eden zaman içinde kayıtlar başlamaktadır.

 

Ek – 1 Sınavında Başvuru Ücreti Ne Kadar ve Hangi Bankalara Yatırabiliriz?

Ek – 1 sınavına başvuracak açık lise öğrencilerimiz ilgili banka şubelerine belirtilen tarihler arasında (T.C Ziraat Bankası, T.C. vakıflar Bankası, T.C. Halk Bankası ) T.C kimlik numarası ile 20 TL ek sınav başvuru ücretini mutlaka ek sınav için açılan hesaba yatıracaklardır.

Ek – 1 Sınav Kayıtını Nasıl Yapabilirim?

Ek – 1  sınav ücretini yatıran öğrenciler bankaya para yatırdıktan sonra isterler ise internet ortamından kayıt yenilemelerini yapabilirler isterler ise  Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri ile Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek ek sınav kayıt yenilemelerini yaptırabilirler .(Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencileri ek sınav için kayıt yenilme işlemlerini, yüz yüze eğitim gördükleri Meslek Liselerinden yapacaklardır.)

Ek – 1  sınav başvuru işlemi yapan öğrenciler Ek – 1 Sınav kayıtları döneminde belirlenen  tarihin mesai bitimine kadar sınavına girecekleri dersleri ve sınava gireceği merkezi mutlaka sistem üzerinden seçmeleri gerekmektedir. ( Ders seçiminizi yapmadığınız takdirde sistemin atayacağı derslerden sınava katılacağınızı ve değişiklik yapılmayacağını unutmayınız)

 

Mezun olacak öğrencilerin Ek -1 Sınav İşlemleri Nasıl ?

Ek sınav sonucunda “mezuniyet incelemesinde olan öğrencilerin dosyaları kayıt yaptırdıkları il/ilçe Halk Eğitim Merkezlerinde olanlar, dosyaları ilgili Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından taranarak sisteme atıldıktan sonra mezuniyet incelemesi tamamlanacaktır. “Mezuniyet İncelemesin de olan öğrencilerimize diploma yerine geçen “çıkma belgesi’’ düzeltilemeyeceğinde dosyalarının en kısa sürede sisteme taranarak aktarılmasının sağlamaları yararlarına olacaktır.

 

Açık Lise ile öğrenmek istediğiniz tüm sorular  için sayfamızda yorum bölümlerine yazabilirsiniz. Sorularınızın cevapları aynı günde aynı sayfada yayınlanmaktadır.

 

Bir Sorum var (Sorularınızı yazmak için tıklayınız.)

 

Açık Lise TV

Bizler sizlerin daima yanınızdayız.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Mayıs 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın