Diploma Notu YGS -LYS Kaç Puan Getirir?

Açık Öğretim Lisesinden mezun olan bir öğrenci ile düz liseden mezun olan ogrenci diploma notundan farklı puan mi gelir ?

Bir çok öğrenci diploma puanının ygs-lys sınavlarına katkısınin nasıl hesaplandığı hakkında bilgi sahibi değil malesef. Bundan dolayı en basit yöntemi sizlere göstererek diploma dan kaç puan gelir sorusunun cevabını ogrenmis olursunuz.

Diploma puanı etkisi ne kadar? Nasıl hesaplanır?

Örnek verecek olursak,

Diploma puanınız 70 olsun

Lys etkisi : 70×0,6 = 42

Bu puan ile lys 42 puan eklenecektir.

Başka bir örnek verelim,

Diploma puanı : 60 olsun

Lys etkisi : 60×0,6 = 36

Ve şunu unutmayalım en kötü şartlarda mezun olan bir öğrencinin diploması en az 50 olur demekki lys etkisi 50×0,6 =30 yani lys en az 30 puanımız gelecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Diploma Notu YGS -LYS Kaç Puan Getirir? (30 Yorum)

 1. ben 3 sene önce yerleşmiştim su anda 3. sınıf universite öğrencisiyim bu sene tekrardan üniversiteye hazırlanıyorum bundan önce hiç YGS ye girmedim mezun olduğum sene hariç bu sene okul bana kaç puan verir diploma puanım 80 di.

 2. mrb.. su an 11 sınıf anadolu lisesindeki bir ögrenciyi acık liseye alıp güzel bir dersane egitimine tabi tutmak mantıklımıdır sizce hoca.. okulda cok zaman kayıpları var müzik beden vs . akşam 5 ewe geliyor bu cocok ne zaaaamn dinlencek ünvsteye nasıl hazırlancak zor gibi… kolej veya acık lise düşünüyorum sizce hangisi daha mantıklı tşkr

  • Merhabalar,bu soruyu elbette önce öğrencimize sormak gerekir. Kendisi bunun yapabilir mi? Bence gayet mantıklı. Dediğiniz gibi okulda çok fazla zaman kaybı var. Eğer öğrenci planlı çalışmayı sürdürebilecek ise neden olmasın. Kolejlerde de devlet liselerindeki gibi bir ders programı uygulanır. Kolej yerine temel lise daha iyi bir seçenek gibi geliyor. Çünkü bir çok temel lise öğrencilerinin çalışmalarını sınava yönelik tutuyor. Ayrıca açık lise de iyi bir fikir ama açık liseye giderse tek başına çalışmalarını sürdürmesi zor olacaktır. Bu sebeple etüt merkezi gibi bir yerden yardım alması gerekir.

 3. merhabalar diploma notum 49,40 bana kaç gelebilir bilgi verebilmeniz mümkün müdür?

  saygılar

 4. Merhaba hocam benim diploma notum 59.95 36 puan falan veriyor sormak istediğim ise bu 36 puanı tyt de mi veriyor ayt de mi yoksa her ikisinde mi

 5. Merhaba Handan hocam, mezun olmadan diploma puanıno öğrenemiyoruz değilmi? Ben tam mezun olmadan üniversite sınavına girdim 3.dönem sınavıyla veya ek sınavla bu sene kesin mezun olacağım, mezun olmadığıma ve diploma almadıgıma göre üniversiteye kaydımı yaptırabiliyorum, burdaki puan gidişatı nasıl olur?

  • Merhabalar, 147 den aldığımız bilgiye göre mezun olmadan tercihlerle yerleşen öğrencilerin diploma notu ösym tarafınca belirleneceği yönünde. Bizim tahminimizce ösym haziran ayına kadar girilen sınavların notlarını dikkate alarak diploma notunu oluşturacaktır.

 6. Lise öğrenimi bıraktım sonradan 2004 de dışardan sınavlara girerek mezun oldum diploma notum 5,58 2 yıllık ösym sınavlarına girdim diploma notum kaç puan getirir.