Bu Terimleri Biliyor musunuz? Aktif -Silik-Donuk

 Açık Öğretim Lisesinde Bilinmesi Gereken TERİMLER

Aktif: İş takviminde belirtilen süreler içerisinde kayıt yenileme işlemini yapan ve sistemde Açık Lise öğrencisi görünmesi…

 Donuk: İş takviminde belirtilen süreler içerisinde kayıt yenileme işlemini yapmayan Açık Lise öğrenci. Bir sonraki dönemde tekrar aktif olmak için kayıt yenileme döneminde kayıt yaptırması yeterli olacaktır.

Unutmayalım Silik ile Donuk arasında ki fark: Silik olan Açık Lise öğrencisi açık liseye tekrar sil baştan kayıt yaptırmak zorundadır.

Silik: İş takviminde belirtilen süreler içerisinde kayıt yenileme işlemini en az iki kez yapmayan öğrenci. Tekrar kayıt yenileme döneminde bankaya para yatırması dışında açık lise irtibat bürolarına başvuru yapması gerekmektedir.

Tasdikname: Herhangi bir okulda okuduğunu gösteren ve okuduğu dönemde almış olduğu dersleri ve bu derslerin toplam kredilerini gösteren belgedir. Bu belge hem Açık Liseyi bırakanlar hem de örgün liseyi bırakan öğrenciler tarafından alına bilir.

28almış: Açık Öğretim Lisesinde okumaktan vazgeçerek belge alan öğrenci.

Tasdikname almak amacıyla verilecek dilekçe örneği için tıklayınız

Ön kayıt: Açık Öğretim Lisesine kayıt olmak üzere irtibat bürosuna başvurarak evrak teslimi yapan öğrenci.

Mezuniyet incelemesi: 2011 ve sonraki yıllarda kayıt olan, dosyaları il ve ilçelerde ilk kayıt yaptırdıkları Halk Eğitimi Merkezleri/Mesleki Eğitim Merkezlerinde bulunan mezuniyet aşamasına gelmiş öğrenci. 2011 öncesi kayıt olan öğrenci dosyaları Ankara Açık Lise Müdürlüğünün arşiv dosyalarında bulunmaktadır.

Diploma numarası almış öğrenci: Açık Öğretim Lisesinden mezun olmuş öğrenci.

Yeni Kayıt: Açık Öğretim Lisesine ilk kez kayıt yaptırmak için başvuran öğrenci. Açık Liseye  Yeni kayıt dönemleri dışında kayıt yapılmamaktadır. Bu zamanlar dönem başlarında olmaktadır.

 Kayıt yenileme: Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı olup mezuniyet şartlarını taşıyıncaya kadar sınavlara girmek için yapılması gereken işlem. Kayıt yenileme her dönemin başında iş takviminde verilen zaman aralığında yapılmaktadır.

 Dönem: Eğitim-öğretim Yılının bölümlerinden her biri. Ek sınav dönemleri hariç açık lisede toplam 3 Dönem bulunmaktadır.

Kredi: Öğrencinin başarmış olduğu derslerin haftalık ders saatlerinin toplamı. Bu ders saatleri ders seçimi sırasında dersin kredisi şeklinde karşınıza çıkacaktır. Her dönem en fazla 35 kredi alabilirsiniz. (Mesleki Açık Lise öğrencileri hariç.)

Açık Lise ile öğrenmek istediğiniz tüm sorular  için sayfamızda yorum bölümlerine yazabilirsiniz. Sorularınızın cevapları aynı günde aynı sayfada yayınlanmaktadır.

Bir Sorum var (Sorularınızı yazmak için tıklayınız.)

Açık Lise TV

Bizler sizlerin daima yanınızdayız

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Bu Terimleri Biliyor musunuz? Aktif -Silik-Donuk (2 Yorum)

  1. Merhabalar Durumum aktif ancak ders seçemiyorum günler öncesinden oaramı yatırdım halen bekliyorum 😕

    • Günler öncesi para yatırmanız imkansız kayıt için para yatırmalar dün başladı sizde diğer öğrencilerimiz gibi Yeni Kayıt için üçret yatırmışsınız. Bu yüzden tekrar para yatırarak Kayıt Yenileme yapmanız gerekiyor