Bu Terimleri Biliyor musunuz? Aktif -Silik-Donuk

 Açık Öğretim Lisesinde Bilinmesi Gereken TERİMLER

Aktif: İş takviminde belirtilen süreler içerisinde kayıt yenileme işlemini yapan ve sistemde Açık Lise öğrencisi görünmesi…

 Donuk: İş takviminde belirtilen süreler içerisinde kayıt yenileme işlemini yapmayan Açık Lise öğrenci. Bir sonraki dönemde tekrar aktif olmak için kayıt yenileme döneminde kayıt yaptırması yeterli olacaktır.

Unutmayalım Silik ile Donuk arasında ki fark: Silik olan Açık Lise öğrencisi açık liseye tekrar sil baştan kayıt yaptırmak zorundadır.

Silik: İş takviminde belirtilen süreler içerisinde kayıt yenileme işlemini en az iki kez yapmayan öğrenci. Tekrar kayıt yenileme döneminde bankaya para yatırması dışında açık lise irtibat bürolarına başvuru yapması gerekmektedir.

Tasdikname: Herhangi bir okulda okuduğunu gösteren ve okuduğu dönemde almış olduğu dersleri ve bu derslerin toplam kredilerini gösteren belgedir. Bu belge hem Açık Liseyi bırakanlar hem de örgün liseyi bırakan öğrenciler tarafından alına bilir.

28almış: Açık Öğretim Lisesinde okumaktan vazgeçerek belge alan öğrenci.

Tasdikname almak amacıyla verilecek dilekçe örneği için tıklayınız

Ön kayıt: Açık Öğretim Lisesine kayıt olmak üzere irtibat bürosuna başvurarak evrak teslimi yapan öğrenci.

Mezuniyet incelemesi: 2011 ve sonraki yıllarda kayıt olan, dosyaları il ve ilçelerde ilk kayıt yaptırdıkları Halk Eğitimi Merkezleri/Mesleki Eğitim Merkezlerinde bulunan mezuniyet aşamasına gelmiş öğrenci. 2011 öncesi kayıt olan öğrenci dosyaları Ankara Açık Lise Müdürlüğünün arşiv dosyalarında bulunmaktadır.

Diploma numarası almış öğrenci: Açık Öğretim Lisesinden mezun olmuş öğrenci.

Yeni Kayıt: Açık Öğretim Lisesine ilk kez kayıt yaptırmak için başvuran öğrenci. Açık Liseye  Yeni kayıt dönemleri dışında kayıt yapılmamaktadır. Bu zamanlar dönem başlarında olmaktadır.

 Kayıt yenileme: Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı olup mezuniyet şartlarını taşıyıncaya kadar sınavlara girmek için yapılması gereken işlem. Kayıt yenileme her dönemin başında iş takviminde verilen zaman aralığında yapılmaktadır.

 Dönem: Eğitim-öğretim Yılının bölümlerinden her biri. Ek sınav dönemleri hariç açık lisede toplam 3 Dönem bulunmaktadır.

Kredi: Öğrencinin başarmış olduğu derslerin haftalık ders saatlerinin toplamı. Bu ders saatleri ders seçimi sırasında dersin kredisi şeklinde karşınıza çıkacaktır. Her dönem en fazla 35 kredi alabilirsiniz. (Mesleki Açık Lise öğrencileri hariç.)

Açık Lise ile öğrenmek istediğiniz tüm sorular  için sayfamızda yorum bölümlerine yazabilirsiniz. Sorularınızın cevapları aynı günde aynı sayfada yayınlanmaktadır.

Bir Sorum var (Sorularınızı yazmak için tıklayınız.)

Açık Lise TV

Bizler sizlerin daima yanınızdayız

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Bu Terimleri Biliyor musunuz? Aktif -Silik-Donuk (27 Yorum)

 1. Merhabalar Durumum aktif ancak ders seçemiyorum günler öncesinden oaramı yatırdım halen bekliyorum 😕

  • Günler öncesi para yatırmanız imkansız kayıt için para yatırmalar dün başladı sizde diğer öğrencilerimiz gibi Yeni Kayıt için üçret yatırmışsınız. Bu yüzden tekrar para yatırarak Kayıt Yenileme yapmanız gerekiyor

 2. İkinci dönem sınav için kayıt yenileyemedim.o yüzden sistemde donuk olarak gösteriyor . Simdi temmuzdaki ek Sinav için yenilemeler basladi. Kayıt yenilesem bi sıkıntı olmaz demi yenileyi temmuzda ki sınava girebilirim

  • Evet bankaya para yatırarak yapabilirsiniz. Bu dönem kayıt yaptırmanız gerekiyor aksi taktirde silik durumuna dönüşürsünüz. Bankaya para yatırarak kaydınızı yaptırabilirmisin. Silik durumuna düşerseniz tekrar baştan her şeyi yapmalısınız.

   • Merhabalar bende mesleki açık öğretim lisesi 4 yıllık çocuk gelişimi bölümüne geçiş yaptım. Örgün olarak okuyacaktım ama kısmet olmadı şuan durum donuk olarak gözüküyor ben bütün zorunlu dersleri verdim silik duruma dönerse bütün verdiğim dersleri en baştan vermek zorundamı kalacağım acaba bilgilendirirseniz sevinirim kolay gelsin.

 3. Benim öğrencilik durumum silik şimdi ne yapmam gerekiyor
  Ve ben şehir değiştireceğim silik bir şekilde taşınınca sorun yaşamadan başka şehirde kayıt yenileyip sınava girebilir miyim lütfen çok acil

  • Halk eğitime gitmeniz gerekiyor. Bulunduğunuz yerde halk eğitime giderek tekrar kayıt yaptırınız. Halk eğitime gitmeden maalesef kayıt yaptıramazsınız

 4. İyi gunler ben acik lise yi duz lise seklinde okudum zorunlu dersleri verdim 3donem sinav sonuclari aciklaninca 193 kredi oldu ama ögrenci durumum hala aktif gorunuyor neden ?

 5. Merhaba ben 1998 /99 yıllarında kayıt yaptırarak bır kaç sınava girdim ve toplamda 15 kredim gözüküyor ve hayat şartları bu güne kadar devam edemedim
  Ozman ki şartlarda türkçe matematik secmistim alan olarak şimdi tekrardan kayıt yapsam devam etmek istesem mevcut kredim silinir mi acaba yoksa üzerine devam mı eder acaba birde ozman a 144 kredi yeterli idi sanırım suan 192 kredi olmis doğrumu dur acaba

  • Merhabalar, krediler silinmez ancak alan mevzusu değişti bu yüzden girmeniz gereken yeni zorunlu dersler çıkacaktır karşınıza mutlaka. evet şuan mezun olabilmek için en az 192 krediye ve 8 döneme sahip olmak gerekiyor.

 6. Silik durumdaki öğrencinin aktif hale geldikten sonra önceki dönemlerde toplamış olduğu kredilerde siliniyormu

 7. Merhaba ben acik lise kaydımı yenilettim ama ilk sınavına girmedim sadece sınav ücretini yatırdım ikinci sınava yetişemedim sinava kayıt yaptıramadım öğrenci bilgilerimde kayıt yenilendi yaziyo ama durumum donuk .2 sinava girmediğim için mi kaydım donduruldu

  • Merhabalar, Aöl de aktif öğrenci olmak için her sınav dönemi için kayıt yenilemeniz gerekir. 2. sınava kayıt yaptırmadığınız için donuk gözüküyorsunuz. Bir sonraki sınav zamanı kayıt yenilediğiniz de yeniden aktif gözükeceksiniz.

 8. ÖĞRENCİLİK DURUMU DONUK VE SİLİK OLANLAR ÖĞRENCİ BELGESİ ALABİLİP,PASO VE SSK DA KULLANABİLİRLER Mİ

  • Merhabalar, silik durumdaki öğrencilere ve 12 dönemi geçen öğrencilere öğrenci belgesi düzenlenmez.

   Açık Lise öğrencilerinin Öğrenci Kartı alabilmeleri için;

   + 20 yaşından gün almamış olması
   + Sosyal Güvenlik Kurumu çalışan kaydına sahip olmaması gerekmektedir.

   Bu şartları sağlayan Açık Lise öğrencilerinin, son 1 ay içerisinde almış olduğu öğrenci belgesi ve SGK tarafından verilen çalışmadığına dair belge ile birlikte bizzat Başvuru Merkezlerine gelerek bireysel başvuru yapması gerekmektedir.

 9. Meraba ben açıktan bir kere sınava girdim silinmiş olabilir belgeleri kaybettim giris yapamıyorum bir türlü