Açık Liseyi Bitirmeden Üniversite Okunur mu?

Açık Lise Bitmeden Üniversite Okunabilir mi ?

Açık Lise özellikle örgün eğitimde okuyan öğrencilerin son dönem üniversite sınavına daha rahat çalışabilmek için son dönem (2.Dönem) açık liseye geçtiler.  Sisteme tam hakim olamayan öğrencilerimiz sorularını bizlere Açık Lise TV’nin facebook, instagram ve www.aciklisetv.com hesaplarından sorularını sorabilirler.

Cevap: Açık Lise Müdürlüğü tarafından 3. Dönem sınav sonuçlarının açıklandığı hafta her sene Ek Sınav duyurusu yapılır. Ek Sınav dönem sınavı yerine geçer fakat dönem sınavı olmadığından takvimde yer almaz. Bu sebepten sınavın şartları ve sınav giriş zamanı 3. Dönem sınav sonuçlarından sonra açıklanır?

Cevap: Açık Lise de mezun olabilmeniz için 8.Dönem ve 192 kredi şartını sağladıktan sonra ortak(zorunlu) dersinizin kalmaması gerekmektedir. 2. Dönem sınavından sonra bir çok öğrencimizin mezun olmasına ramak kalmıştır. Bu öğrencilerimiz 3. Dönem sınavında girerek kalan zorunlu dersleri ya da kalan kredileri bu sınavda tamamlayarak mezun olabilirler. Diplomaların basılması bir kaç ay süreceğinden olası durumda üniversite kayıtlarına yetişmemesi durumunda geçici mezuniyet belgesi ile kayıt yaptırabilirler.

 

 

Cevap: 3.Dönem sınavında yaş sınırı olduğundan bu sınava giremeyen öğrencilerimiz, sitelerimizden haberleri takip ederek Ek Sınav kayıt yaptırarak mezun olabilirler. Ek sınav kayıtları kısa süre olduğundan bu zamanı  dilimini kaçırmamalılar.

 

Cevap: 3. Dönem ve Ek Sınavda  sınavda mezun olamadınız üniversiteyi kazandınız fakat liseyi bitiremediğiniz için üniversiteye kayıt yaptıramadığını düşünerek bir çok öğrencimiz tekrar sınava hazırlanıyorlar. Açık Lise öğrencilerine özel bir durum olan bu detayı açıklayalım.

Açık Lise sınavlarından mezun olamayan öğrencilerimizden mezun olma durumu olanlar( 35 ve daha az kredisi kalan öğrenciler) üniversite kayıt zamanında halk eğitim merkezlerinden geçici mezuniyet belgesi alarak üniversiteye kayıt yaptırabilirler. Fakat açık lisede Ek sınavdan sonra sınav olmayacağından 09 Aralık 2018 yapılacak olan 1.Dönem sınavına girerek bu sınavdan mezun olabilirler. Üniversiteler Açık Lise öğrencilerimize mezun olma durumunda olanlar 31 Aralık 2018 tarihi mesai bitimine kadar lise diplomalarının orjinalini veya Halk eğitimden onaylı lise bitirme belgesini üniversiteye bırakarak eğitimlerine kaldığı yerden devam edebilirler.

Kısaca hem Açık Lise hemde Üniversiteyi aynı anda okuya bilirsiniz. (Sadece 1 Dönem)

 

Cevap: Açık Lise öğrencileri için yaklaşık bir yıldır ücretsiz eğitim veren Açık Lise TV youtube kanalından çalışabilirsiniz. Kanalda aradığınız bir çok ders ve özellikle rehberlik videolarına ulaşabilirsiniz.

Kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Açık Liseyi Bitirmeden Üniversite Okunur mu? (6 Yorum)

  1. Ya sizden Allah razı olsun içimi rahatlattınız benim şu an 287 kredim var ama ingilizce yüzünden diplomayı alamadım neyse ki sıkıntı yokmuş 🙂