Açık Liseden Mezun Olmadan YGS/LYS’ ye Girebilir miyim?

Başvurularını yapan açık lise öğrencileri tarafında siteye gelen bir çok soru için açıklık getirmek istedik.

.YGS / LYS sınavından önce mezun olamazsam sınava girebilir miyim?

Cevap : Bu sınavlara girdiğiniz anda mezun olma şartı aranmamaktadır. Eğer YGS başvurunuz kabul olduysa sınava girme hakkını almışsınızdır.

 

.Üniversite tercihi yaptığımız zaman mezun olma şartı var mı?

Cevap: Üniversite kayıtları, Ağustos ayında yapılmaktadır. Bundan dolayı bu tarihe kadar mezun olmanız yeterlidir.

. Terçih zamanı mezun olamadım başka hakkım var mı?

Cevap: Açık Lise bu konuda diğer okullara göre daha şanslı olurlar. Eğer Açık Lise Müdürlüğü Ek sınav hakkı vermiş ise, bu şu anlama gelmektedir. Üniversite Açık Lise öğrencilerini Ek sınav sonuçları açıklanıp ve mezun olduğu zamana kadar kayıt hakkını tutmaktadır. Kısaca bu sonuçlar açıklanana  olana kadar üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz.

.Bir yılda kaç sınav oluyor ve bu sınava girme şartı nedir?

Açık Lise 1 yıl içersinde sınav tarihleri iki bölüm şeklinde yapılmaktadır.

 1. Bölüm : Yaşı 18 küçük olan öğrenciler Açık Lise Sınavı’na Ocak ve Mart ayında olmak üzere 2 Dönem şeklinde girmektedir.
 2. Bölüm: Yaşı 18 ve 18’den büyük olan öğrenciler ise Açık Lise Sınavı’na Ocak, Mart  ve Haziran olmak üzere 3 Dönem şeklinde sınava girebilirler.

. Açık Lise Ek-1  Sınavı Ne Demek?

Cevap: Açık Lisede 8. Dönem ve üstü olup ve kredisi 157 ve üstü olan öğrenciler için açılan ek sınavdır. Ek sınav denmesinin sebebi ise Dönem dışında yapılmaktadır. Bu şartı sağlayan tüm öğrenciler sınava girebilir. Bu sınav tüm illerde yapılmaktadır.

.Açık Lise Ek  – 2 Sınavı Ne demek?

Cevap: Açık Lisede 8. Dönemi ve üstü olup ve kredisi 24 ve üzeri( eski şart ) son yapılan sınavda yine 35 ve üstü olan öğrenciler için açılan bir sınavdır. Bu sınav sadece Ankara merkezde olmaktadır. Bazı yıllar yoğunluktan dolayı İstanbul ve Ankara’da yapılmıştır. Başvuru fazla olması durumunda büyük şehirlerde yapılabiliyor.

 

Sınavlarda Başarılar Dileriz.

Açık Lise TV

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Açık Liseden Mezun Olmadan YGS/LYS’ ye Girebilir miyim? (54 Yorum)

 1. Birşey sorabilir miyim ? ben bu sene 2. ve 3. sınavlardan 12 kredi alırsam mezun oluyorum şunda 108 kredim var 120 istiyor yüz yüze eğitimim bitiyor. 12 kredi alamazsam 24 kredisi kalanlar ek sınava giriyor bende girebilir miyim acaba ?

 2. Benim şuanda 242 kredim var mezun sayılıyorum fakat ingilizce dersinden gecemiyorum lys sinavi icin sorun olur mu bu?

  • Merhabalar, mezun olduğunuzda ortak(zorunlu) dersinizin kalmaması gerekiyor. ingilizce derslerinden geçemiyorsanız ek sınavlar da dahil olmak üzere kesinlikle 3 kez sınava giriniz bu derslerden geçmeseniz bile muaf sayılıyorsunuz ve mezun olursunuz. 1 derse 3 defa geçemesseniz o dersten muaf olursunuz ve zorunlu ders olmaktan çıkar. Dil ve Anlatım dersi hariç.

   • Merhaba ben son sınıfın ikinci dönemi açığa geçtim anadolu lisesiyim 189 kredim var sınava 2 kez girdim ama İngilizceden gecemedim 1 temmuzda sınav oldu 2. Sinav ama gectigimi düşünmüyorum yoku aradım geçici diploma kaldırıldı dedi. Ek sınav olucak mı ek sınav yapılırsa ve gecersem bu yıl üniversiteye gidebilecekmiyim

    • Merhaba Selen,
     Ek sınava girerek İngilizceden ya geçersiniz ya da muaf olursunuz. Her yıl ek sınav yapılmaktadır. Ek sınav şartları 3. Dönem sınavından sonra açıklanacaktır.

 3. Merhaba aöl öğrencisiyim 8 dönemim bitti. 130 kredim var 62 krediye ihtiyacım var. Ek sınava girebiliyor muyum? Üniversite sınavına girmek istiyorum. Mezun olabilir miyim*

  • Açık lise de ygs başvurusunda önemli olan kaç dönem aldığındır. YGS’ye başvurmak için eğer Temmuz 2018 den önce 17 yaşını dolduruyorsan, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle (yani 19 Ocak’a kadar) 6 Dönem ve üzerinde eğitim almış olanlar, mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına başvurabilirler. Başvuruyu yaptıktan sonra takip eden dönemlerde mutlaka kayıt yenileme işlemlerini yaptırmalısın. Kesinlikle Silik Öğrenci Durumuna düşmemen lazım. Eğer Temmuz 2018 den önce 17 yaşını dolduramıyorsan yine 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle (yani 19 Ocak’a kadar) 7 Dönem ve üzerinde eğitim almış olman lazım.

 4. Merhaba ben acik lisede okuyorum suan donemi9 toplam donemi ise13 kredim ise105 9-10aralikta acik lise sinavi var onda kredi alirsam 2018 de yks(ygsye) basvurabiliriyimi olmazsa 2019 olabiliriyimi cevap verirsebilirimisiniz

 5. Son 86 kredim kaladı sizce basvurbiliriyim bazı internet sitelerinde girebilirisin diyor bazılarıları ise girebilirisini diyor yani basvurabiliyimi

  • Merhabalar Nilay, Açık lise de üniversite sınavı başvurusunda önemli olan kredi değil kaç dönem aldığındır. Sınava başvurmak için eğer Temmuz 2018 den önce 17 yaşını dolduruyorsan, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle (yani 19 Ocak’a kadar) 6 Dönem ve üzerinde eğitim almış olanlar, mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler, sınavına başvurabilirler. Başvuruyu yaptıktan sonra takip eden dönemlerde mutlaka kayıt yenileme işlemlerini yaptırmalısın. Kesinlikle Silik Öğrenci Durumuna düşmemen lazım. Eğer Temmuz 2018 den önce 17 yaşını dolduramıyorsan yine 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle (yani 19 Ocak’a kadar) 7 Dönem ve üzerinde eğitim almış olman lazım. Kısacası mezun olabilecek durumdaysan 2018 yılı itibairyle sınava girebilirsin. Bu durum geçtiğimiz yılki ygs ye kadar böyleydi aynı Yks için de aynı şekilde devam edecektir. Yani şöyle düşünün eğer 2018 de mezun olabilecek durumda isen sınava girer ve umarız istediğin yeri kazandığında da kaydını gerçekleştirirsin.

   • Hocam benim dönemim 8 den fazla kredim ise 123 yksye başvurmak için 193 kredim olması şart diye biliyorum 9-10 Aralık’taki sınavdan 35 kredi aldım diyelim diğer sınav ise 24-25 martta ondanda 35 alırsam 193 krediye ulaşıp mezun olma şartlarını taşıyorum fakat yks basvuru tarihi en son 21 martta hayvan gibi çalıştım 3 günle sınava girme hakkımı kayıpmı ettim?

    • Merhabalar, zaten krediniz 192’den fazlaysa mezun durumunda(eğer zorunlu ders yoksa) sayıldığınız için zaten başvuru hakkınız var. Ancak mezuniyete az kalmış öğrencilerinde başvuru hakkı oluyor.
     Üniversite sınavına başvuruda önemli olan kredi değil dönemdir. Sınava başvurmak için eğer Temmuz 2018 den önce 17 yaşını dolduruyorsan, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle (yani 19 Ocak’a kadar) 6 Dönem ve üzerinde eğitim almış olanlar, mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler, sınavına başvurabilirler. Başvuruyu yaptıktan sonra takip eden dönemlerde mutlaka kayıt yenileme işlemlerini yaptırmalısın. Kesinlikle Silik Öğrenci Durumuna düşmemen lazım. Eğer Temmuz 2018 den önce 17 yaşını dolduramıyorsan yine 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle (yani 19 Ocak’a kadar) 7 Dönem ve üzerinde eğitim almış olman lazım. Kısacası 2018 yılında mezun olabilecek durumdaysan sınava başvurabilirsin.

 6. Merhabalar 164 kredim var toplam donemim 12 zorunlu dersim yok bu sene universite sinavlarina girebiliyormuyum? Bir sinavim kaldi mezun olabilmek icin 28 kredi lazim 192 kredi de bitiyor. Cevaplariniz icin tesekkurler

  • Üniversite sınavına başvuruda önemli olan kredi değil dönemdir. Sınava başvurmak için eğer Temmuz 2018 den önce 17 yaşını dolduruyorsan, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle (yani 19 Ocak’a kadar) 6 Dönem ve üzerinde eğitim almış olanlar, mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler, sınavına başvurabilirler. Başvuruyu yaptıktan sonra takip eden dönemlerde mutlaka kayıt yenileme işlemlerini yaptırmalısın. Kesinlikle Silik Öğrenci Durumuna düşmemen lazım. Eğer Temmuz 2018 den önce 17 yaşını dolduramıyorsan yine 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle (yani 19 Ocak’a kadar) 7 Dönem ve üzerinde eğitim almış olman lazım. Kısacası 2018 yılında mezun olabilecek durumdaysan sınava başvurabilirsin.

 7. ben açik ogretim meslek lisesindeyim ve 160 kredim var alanla beraber sinava girebiliyormuyum acba

  • Merhabalar, üniversite sınavına başvuruda önemli olan kredi değil dönemdir. Sınava başvurmak için eğer Temmuz 2018 den önce 17 yaşını dolduruyorsan, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle (yani 19 Ocak’a kadar) 6 Dönem ve üzerinde eğitim almış olanlar, mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler, sınavına başvurabilirler. Başvuruyu yaptıktan sonra takip eden dönemlerde mutlaka kayıt yenileme işlemlerini yaptırmalısın. Kesinlikle Silik Öğrenci Durumuna düşmemen lazım. Eğer Temmuz 2018 den önce 17 yaşını dolduramıyorsan yine 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle (yani 19 Ocak’a kadar) 7 Dönem ve üzerinde eğitim almış olman lazım. Kısacası 2018 yılında mezun olabilecek durumdaysan sınava başvurabilirsin.

 8. Mrb benim 69kredim var lise 2 terkim okulum bna 50 kredi verdi üç dönemde sınava girdim okulun verdiği kredileri nasıl dönem olarak hesaplycam ve 2018 yks girebilrmiym ayrıca martta yapılacak sinavdada 5 kredi aldım farzedelim toplam 74 olsa 2018 yks girebiriyim

  • Merhabalar, üniversite sınavına başvuruda önemli olan kredi değil dönemdir.
   Sınava başvurmak için eğer Temmuz 2018 den önce 17 yaşını dolduruyorsan, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle (yani 19 Ocak’a kadar) 6 Dönem ve üzerinde eğitim almış olanlar, mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler, sınavına başvurabilirler. Başvuruyu yaptıktan sonra takip eden dönemlerde mutlaka kayıt yenileme işlemlerini yaptırmalısın. Kesinlikle Silik Öğrenci Durumuna düşmemen lazım.
   Eğer Temmuz 2018 den önce 17 yaşını dolduramıyorsan yine 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle (yani 19 Ocak’a kadar) 7 Dönem ve üzerinde eğitim almış olman lazım. Kısacası 2018 yılında mezun olabilecek durumdaysan sınava başvurabilirsin.

 9. Benim 122 kredim var bu yıl üniversite sınavlarına girsem olurmu.heryil ek sınav yapılıyormu.yapiliyorsada kaç tane

  • Merhabalar, üniversite sınavına başvuruda önemli olan kredi değil dönemdir.
   Sınava başvurmak için eğer Temmuz 2018 den önce 17 yaşını dolduruyorsan, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle (yani 19 Ocak’a kadar) 6 Dönem ve üzerinde eğitim almış olanlar, mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler, sınavına başvurabilirler. Başvuruyu yaptıktan sonra takip eden dönemlerde mutlaka kayıt yenileme işlemlerini yaptırmalısın. Kesinlikle Silik Öğrenci Durumuna düşmemen lazım.
   Eğer Temmuz 2018 den önce 17 yaşını dolduramıyorsan yine 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle (yani 19 Ocak’a kadar) 7 Dönem ve üzerinde eğitim almış olman lazım. Kısacası 2018 yılında mezun olabilecek durumdaysan sınava başvurabilirsin.
   Ek sınav her yıl yapılır. Ancak sayısı hakkında net bir şey söyleyemiyoruz. Bu yıl 1 tane oldu. Geçen yıl 2 daha önce 3 değişiyor. Ama net her yıl yapılır mutlaka.

 10. Benim şu an 145 kredim var.Aöl de okuduğum toplam dönem 4 ve mayısta 17 yaşımı doldurup 18 olacağım. Yani 3. dönem sınavına da gireceğim. YKS sınavına başvurabilir miyim?

  • Merhabalar, üniversite sınavına başvuruda önemli olan kredi değil dönemdir. Sınava başvurmak için eğer Temmuz 2018 den önce 17 yaşını dolduruyorsan, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle (yani 19 Ocak’a kadar) 6 Dönem ve üzerinde eğitim almış olanlar, mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler, sınavına başvurabilirler. Başvuruyu yaptıktan sonra takip eden dönemlerde mutlaka kayıt yenileme işlemlerini yaptırmalısın. Kesinlikle Silik Öğrenci Durumuna düşmemen lazım. Eğer Temmuz 2018 den önce 17 yaşını dolduramıyorsan yine 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle (yani 19 Ocak’a kadar) 7 Dönem ve üzerinde eğitim almış olman lazım. Kısacası 2018 yılında mezun olabilecek durumdaysan sınava başvurabilirsin.

  • Merhabalar, ek sınava mezuniyete az kalmış öğrenciler girebiliyor.Yılda en az 1 tane oluyor. Bazen 2. ve 3. de yapılabiliyor ama kesinliği yok. Geçen yıl sadece bir tane yapıldı ve de ekim ayında yapıldı. Şartları da en az 8 dönem ve 157 kredi sahibi olmak. Ama bu kredi şartı değişebiliyor mesela geçen yıl ki sınavda kredi sınırı yoktu.ilk sınav neredeyse tüm şehirlerde oluyor yoğunluğa bağlı. 2.sınav Ankara da oluyor. Ankara’da olan sınav içinde aynı şartlar geçerli.

 11. Ben acikogretimde 4 donemim normal liseden gecis yaptim sence ben universiteye kayit olabilme hakkim var mi acikogretim ortaksinavlarin yuzde doksanbesini gectim kredimde yuksek donemim doldurmuyor nirmal lisedede 10 a kadr okdum bitirdim

 12. Tabiki acikogretim orgun egitim goruyorum haftada bir kere gidiyoruzokula hocaya sordum ben 4 seneyide bitirmeden universite sinavina giremezsiniz dedi ben kaydimi da almak istiyorum eger hicanin dedigi gibi olursa normal acikogretome ama nisanda kayit bitiyor ondan sonra kayit diyor

 13. Hocam selamün aleyküm ben 12.Sınıf öğrencisiyim ve 12.01.2018 tarihinde AÖL’e kaydoldum.Üniversite sınavına hazırlandığım için AÖL’e geçtim.Kredim 204,Doğum tarihim:08.03.1998 Bu sene başvurabilirim değil mi YKS’ye?Ve nasıl başvurucam.Başvuru için TC no ve şifre istiyor.Şifreyi nerden alıcam başvurmak için lütfen Allah rızası için yardımcı olur musunuz?

 14. Handan hocam benim kaydim oldu osym simdi onumde iki tane acikogretim sinavi mezun olabilmek icin ocak ayindaki ucuncu sinava girmek zorundayim eger ben universiyi bir yeri kazanirsam bu sorun olur diyorlar tasdik nameni yada belgeni almadan kazansam bile kayit yaptramassin dediler suan 3 sinava girsem bitiyor ne yapmaliyim sence

 15. Merhaba açıklise okuyorum 35 krediden az kredim kaldı önümüzdeki yks başvurularına kayıt yaptırabilirmiyim

 16. Mrblr ben lise 3 e kadar meb teydim lise 4 ü açık liseye geçtim 132 kredi verdi okul bn bu seneki tyt yks ye girebilirmiyim teşekkürler

  • Merhabalar, üniversite sınavına başvuruda önemli olan toplam dönem sayısıdır. Sınavın olacağı zaman dönem sayınız 8 e ulaşıyorsa sınava başvuruda bulunabilirsiniz. Siz daha yeni geçtiğinize göre açık liseye 7.dönem olarak başlıyorsunuzdur.