Açık Liseden Mezun Olmadan YGS/LYS’ ye Girebilir miyim?

Başvurularını yapan açık lise öğrencileri tarafında siteye gelen bir çok soru için açıklık getirmek istedik.

.YGS / LYS sınavından önce mezun olamazsam sınava girebilir miyim?

Cevap : Bu sınavlara girdiğiniz anda mezun olma şartı aranmamaktadır. Eğer YGS başvurunuz kabul olduysa sınava girme hakkını almışsınızdır.

 

.Üniversite tercihi yaptığımız zaman mezun olma şartı var mı?

Cevap: Üniversite kayıtları, Ağustos ayında yapılmaktadır. Bundan dolayı bu tarihe kadar mezun olmanız yeterlidir.

. Terçih zamanı mezun olamadım başka hakkım var mı?

Cevap: Açık Lise bu konuda diğer okullara göre daha şanslı olurlar. Eğer Açık Lise Müdürlüğü Ek sınav hakkı vermiş ise, bu şu anlama gelmektedir. Üniversite Açık Lise öğrencilerini Ek sınav sonuçları açıklanıp ve mezun olduğu zamana kadar kayıt hakkını tutmaktadır. Kısaca bu sonuçlar açıklanana  olana kadar üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz.

.Bir yılda kaç sınav oluyor ve bu sınava girme şartı nedir?

Açık Lise 1 yıl içersinde sınav tarihleri iki bölüm şeklinde yapılmaktadır.

 1. Bölüm : Yaşı 18 küçük olan öğrenciler Açık Lise Sınavı’na Ocak ve Mart ayında olmak üzere 2 Dönem şeklinde girmektedir.
 2. Bölüm: Yaşı 18 ve 18’den büyük olan öğrenciler ise Açık Lise Sınavı’na Ocak, Mart  ve Haziran olmak üzere 3 Dönem şeklinde sınava girebilirler.

. Açık Lise Ek-1  Sınavı Ne Demek?

Cevap: Açık Lisede 8. Dönem ve üstü olup ve kredisi 157 ve üstü olan öğrenciler için açılan ek sınavdır. Ek sınav denmesinin sebebi ise Dönem dışında yapılmaktadır. Bu şartı sağlayan tüm öğrenciler sınava girebilir. Bu sınav tüm illerde yapılmaktadır.

.Açık Lise Ek  – 2 Sınavı Ne demek?

Cevap: Açık Lisede 8. Dönemi ve üstü olup ve kredisi 24 ve üzeri( eski şart ) son yapılan sınavda yine 35 ve üstü olan öğrenciler için açılan bir sınavdır. Bu sınav sadece Ankara merkezde olmaktadır. Bazı yıllar yoğunluktan dolayı İstanbul ve Ankara’da yapılmıştır. Başvuru fazla olması durumunda büyük şehirlerde yapılabiliyor.

 

Sınavlarda Başarılar Dileriz.

Açık Lise TV

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Açık Liseden Mezun Olmadan YGS/LYS’ ye Girebilir miyim? (9 Yorum)

 1. Birşey sorabilir miyim ? ben bu sene 2. ve 3. sınavlardan 12 kredi alırsam mezun oluyorum şunda 108 kredim var 120 istiyor yüz yüze eğitimim bitiyor. 12 kredi alamazsam 24 kredisi kalanlar ek sınava giriyor bende girebilir miyim acaba ?

 2. Benim şuanda 242 kredim var mezun sayılıyorum fakat ingilizce dersinden gecemiyorum lys sinavi icin sorun olur mu bu?

  • Merhabalar, mezun olduğunuzda ortak(zorunlu) dersinizin kalmaması gerekiyor. ingilizce derslerinden geçemiyorsanız ek sınavlar da dahil olmak üzere kesinlikle 3 kez sınava giriniz bu derslerden geçmeseniz bile muaf sayılıyorsunuz ve mezun olursunuz. 1 derse 3 defa geçemesseniz o dersten muaf olursunuz ve zorunlu ders olmaktan çıkar. Dil ve Anlatım dersi hariç.

   • Merhaba ben son sınıfın ikinci dönemi açığa geçtim anadolu lisesiyim 189 kredim var sınava 2 kez girdim ama İngilizceden gecemedim 1 temmuzda sınav oldu 2. Sinav ama gectigimi düşünmüyorum yoku aradım geçici diploma kaldırıldı dedi. Ek sınav olucak mı ek sınav yapılırsa ve gecersem bu yıl üniversiteye gidebilecekmiyim

    • Merhaba Selen,
     Ek sınava girerek İngilizceden ya geçersiniz ya da muaf olursunuz. Her yıl ek sınav yapılmaktadır. Ek sınav şartları 3. Dönem sınavından sonra açıklanacaktır.

 3. Merhaba aöl öğrencisiyim 8 dönemim bitti. 130 kredim var 62 krediye ihtiyacım var. Ek sınava girebiliyor muyum? Üniversite sınavına girmek istiyorum. Mezun olabilir miyim*

  • Açık lise de ygs başvurusunda önemli olan kaç dönem aldığındır. YGS’ye başvurmak için eğer Temmuz 2018 den önce 17 yaşını dolduruyorsan, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle (yani 19 Ocak’a kadar) 6 Dönem ve üzerinde eğitim almış olanlar, mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına başvurabilirler. Başvuruyu yaptıktan sonra takip eden dönemlerde mutlaka kayıt yenileme işlemlerini yaptırmalısın. Kesinlikle Silik Öğrenci Durumuna düşmemen lazım. Eğer Temmuz 2018 den önce 17 yaşını dolduramıyorsan yine 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle (yani 19 Ocak’a kadar) 7 Dönem ve üzerinde eğitim almış olman lazım.