Açık Lise’den Mezun Olmadan Üniversite’ye Girebilir miyim ?

30 Mart – 1 Nisan tarihlerinde yapılan Açık Lise Sınavı’nda cevap anahtarlarında hataların olması bir çok soruyu gündeme getirdi. Tarafımıza, mezun durumundaki öğrencilerin üniversite sınavlarına girip giremeyecekleri hakkında bir çok soru  geliyor.

Öncelikle şunu belirtelim. 30 Mart-1 Nisan tarihlerinde cevap anahtarları yanlış dağıtılan öğrenciler için 21 Nisan  tarihinde telafi sınavı yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı, yaklaşan ünversite (YKS-TYT) sınavı öncesinde her hangi bir aksaklığa yol açmamak adına elini çabuk tuttu ve sınavı kısa bir süre içinde yapmaya karar verdi.

Üniversite Sınavına girmek İçin Mezun Olma Şartı yok

Bir çok Açık Lise öğrencisi önemli bir detayı kaçırıyor. Yüksek Öğretim Kurulu, üniversite başvurularında Açık Lise öğrencilerine önemli bir ayrıcalık tanıyor.  Açık Lise’den takvim yılı içerisinde mezun olabilecek öğrenciler üniversiteye başvurularını yapabilirler.

Durumu şöyle özetlemek gerekirse; diyelim ki üniversite sınavına girdiniz ve bir üniversitenin bölümüne yerleştirildiniz. Haziran ayında  yapılan Açık Öğretim Lisesi Sınavına girdiniz ve kredilerinizi tamamlayamadınız.  Yine de üniversitenize gidip kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Hem Açık Lise’ya Hem de Üniversite’ye aynı anda devam edebilirsiniz. Bir Şartla…

Kayıt yaptırdığını üniversitenin sizden bir isteği var. Bu da; kayıt olduğunuz takvim yılının sonuna kadar lise diplomanızı getirmeniz.

Bu yıl üniversite sınavını kazandınız ve bir bölüme yerleştirildiniz. Fakat Açık Lise kredilerinizi tamamlayamadınız. Yapmanız gerekenler şunlar: 

1- Öncelikle bağlı bulunduğunuz Halk Eğitim Merkezi’ne gidin. Üniversiteyi kazandığınızı belirtin. Halk Eğitim Merkeziniz size ” Mezun Olabilir” belgesi verecek.

2- Bu belgeyle birlikte üniversitenize kayıt yaptırın

3- Üniversitenizi okumaya başlayın. Aynı zamanda Açık Lise sınavlarına da girin.

4- 31 Aralık 2018 tarihine kadar kredilerinizi tamamlayıp diplomanızı alın ve üniversitenize teslim edin.

Kısaca özetlemek gerekirse, üniversitenizde ilk döneminizi okurken, 2018 Aralık ayında yapılacak Açık Lise 1. Dönem sınavlarına girip diplomanızı alabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 3 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Açık Lise’den Mezun Olmadan Üniversite’ye Girebilir miyim ? (57 Yorum)

 1. Peki hocam mezun olmadan pmyo sınavlarına girmemiz mümkün mü ? Orda ayrıcalık tanıyorlarmı

 2. Hocam kredim 117 bu sene geçen sene gibi ek sınav ve aralık ayı sınavı olursa mezun oluyorum 2.ek sınav yaparlar mı yoksa aralık ayında mezun olup üniversiteye devam edebilir miyim ?

 3. Hocam ben 3.donem sinavlarina giricem. Universiteyi kazandim diyelim benim diploma notum nasil hesaplanicak aöl de sadece 1 donem okudum. Soyle bir durum var tercih yapacagim zaman aol sinavlari aciklanacak ama diploma notum nolacak

  • Merhabalar, 147 den aldığımız bilgiye göre mezun olmadan tercihlerle yerleşen öğrencilerin diploma notu ösym tarafınca belirleneceği yönünde. Bizim tahminimizce ösym haziran ayına kadar girilen sınavların notlarını dikkate alarak diploma notunu oluşturacaktır.

 4. 147’den aldığım bilgiye göre bunun bir doğruluk payı olmadığını söylediler. Konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

 5. Hocam benim 188 kredim var bir tanede ortak dersden kalmisim. Universite sinavina girdim simdi universteyi kazanmis varsayarsak nolcak bosami gitcek benim sinavim ek sinava girip telafi hakki yokmu lutfen cewp werinnnn yaa :(((

 6. Açık lise alansız okuyorum vermem gereken ders 0 kredim 160 2 yıllık üniversite anestezi bölümü okumak istiyorum ne yapmam gerek

  • Merhabalar, üniversite sınavına sıkı çalışmak yeterli. Mezun olduktan sonra dilediğin üniversitede ve bölümde okuyabilirsin. Herhangi bir kısıtlama yok yeter ki sınavdan iyi bir puan al.

 7. hocam ben üniversiteyi kazandım ama mezun olamadım şuan ek sınav olacak dediniz eğer ondanda mezun olamazsam aralıkta ki sınavdan mezun olabilirmiyim ? Bu bir sorun yaratırmı ?

 8. Hocam benim 18 kredim kaldı üniversite sınavını kazandım kazandıgım puanla istedğim bölümü kazanıyorum fakat aölden mezun olamıyorum ek sınav olacak mı olmayacak mı belirsiz ek sınav olursada kredilerimi tamamlayamasam ne olacak bir sene daha mı bekeleyecegım

   • Hocam benim 153 kıredim var ve alanlı okuyorum meslek lisesin de acık ögretimi bitirdim Gecici mezunyet belgesiyle ünüveriste ye kaydola bilrmiyim yada kaydoldum lise diplomasının 2 sene yada 3 sene sonra versem olurmu

 9. Hocam benim toplam dönemim 7 kredim 179 üniversiteyi kazandım fakat 10 tane daha zorunlu ders vereceğim üniversiteye nasıl kayıt olacağım ?

 10. hocam diyelim ki kazara 3.dönem ek sınavını geçemedik ve aralık ayındaki sınava kaLdık. sorum şu ; bu sınavın sonucu aralık ayı bitmeden açıklanır mı ya da diyelim ki açıklanmadı ocak ayına kaldı ösym sonucun açıklanmasını bekler mi yoksa 2018 yılı bitti deyip üniversite kaydını siler mi? **TEŞEKKÜR EDERİM…**

 11. Merhaba hocam benim kredilerim tamam fakat ingilizceden kaldım yani henüz mezun olamadım. YKS’den iyi bir puan da aldım ve tercih yapıcam. Üniversiteye e-devletten kayıt yapacağım yani kaydolabilir miyim? İyi günler.

 12. Merhaba hocam benim kredilerim tamam fakat ingilizceden kaldım yani henüz mezun olamadım. YKS’den iyi bir puan da aldım ve tercih yapıcam. Üniversiteye e-devletten kayıt yapacağım yani kaydolabilir miyim? İyi günler.

 13. Merhaba hocam benim kredilerim tamam fakat ingilizceden kaldım yani henüz mezun olamadım. YKS’den iyi bir puan da aldım ve tercih yapıcam. Üniversiteye e-devletten kayıt yapacağım yani kaydolabilir miyim? İyi günler.

 14. Hocam yani e devletten kaydolamasak da, üniverseteye gidip kesin kaydoluruz mu? (sadece ingilizceden kaldim)

  • Üniversite kayıtta diploma istiyor. E devlette mezun olabilirlik diye bir yazı olmadı için bunu üniversiteye sizin sunup kayıt işleminizi yapmanız lazım. Bu yazı bakanlıktan gelen resmi bir yazı olduğundan üniversite kaydını yapmıyorum diyemez. Yine gitmeden önce üniversiteyi öğrenci işlerini arayıp bilgi almanız yararınıza olabilir.

 15. Hocam internetten baktım henüz liseden mezun olamayanlar geçici kayıt yapıyormuş ve yıl bitmeden mezun olmaları gerekiyormuş. Peki hocam ben mezun olmayan biri olarak mutlaka üniversitedeye gidip mi kaydolmam lazım yoksa internet üzerinden kayıt yapabilir miyim?

 16. hocam 31 aralıga kadar mezun olamazsam.ama bır unviversiteye yerleşmiş de bulunuyorum mezun olmadıgım taktirde kaydımın silinmesi durumda seneye puanım düşermi lütfen cevaap??

 17. Merhaba hocam temmuz ayindaki sinavla 7 donem olusa ve pmyo basvurursam pmyoyu kazanirsam 8 donemi aralik ayindaki sinavla bitirirsem pmyodayken ayni anda aöl aralik sinavina girebilir miyim? ayrica 17 (30mayis) yasindayim seneye yks sinavina 5 donemle ve 140 ve ustu krediyle basvurabilir miyim

 18. Hocam yks basvurular mart basinda oldugu icin marttan onceki donemler mi goz onune aliniyor yoksa mart sinavina kayit yaptirip sinava girdigimizde yksden onceki donemlerin hepsi mi

 19. Hocam 31 aralikta mezun olmak gerekip diplomamizi üniversiteye (pmyo)vermemiz gerekiyor ama aralik sinavi aralik ayinin 2 haftasi oluyor aciklanmasi ayin sonunu buluyor ve diplomalarin hazirlanmasi 2- 2,5 ay suruyor diplomamizi almak subat ya mart gibi oluyor aralik sonunda diplomayı üniversiteye (pmyo)teslim etmesek bir sorun olur mu?

 20. üniversite sınavına girdim ve tercih yaptım ama ben açık lise çocuk gelişimi okuyorum kredim bitti ama 1 tane bölüm dersinden kaldım. sorumluluk sınavı kasımda yazıyor internette kasımda sınava girip kazanırsam diplomam hemen gelir mi?

 21. Merhaba benim 283 kredim var ve büyük ihtimal üniye gidecem ama ingilizceden kaldım iki defa girdim bu sınava önümüzdeki hafta kayıtlar başlıyor halk eğitimden mezun olabilme belgesi aldım nolur durumumu net olarak açıklarmısınız çok sıkıntıdayım şimdiden teşekkürler

 22. Merhaba hocam ben üniversteyi kazandım , açık lisede kredimi de tamamladım ama vermedğim 2 ortak dersim kaldı . 2 ortak ders ile de mezun olabilir belgesi alıp kayıt yaptırabilirmiyim , üniverstelerin sadece tek dersten kalma şartı gibi bir şart koyma gibi bir ihtimalleri varmı ?

 23. Aralık ayındaki sınavın hiçbir şekilde bize yararı yok mezun olsan bile sınav sonucu ocak başı gibi açıklanacağı için diploman da 2 aydan önce eline ulaşamayacağından 31 aralıkta üniversiteye verecek bir diploman olmayacak elinde. ek sınav yapılmazsa aralıktaki sınavdan mezun olsan bile diploman elinde olmayacak bu nedenle kaydını silecekler. Şu an bunun için çırpınıyorum ek sınavı eylül sonu ekim başı gibi yaparlarsa ancak yetişir.

 24. Bir bana mu cevap ver iniyorsunuz Handan hocam kaç siteye yazdım biri de donmedi 10 15 gündur cevap bekliyorum biri de cevap ver miyor digerlerine hemen cevap veriyorsunuz

 25. Mesleki açık lise öğrencisiyim yuz yüze egitimimden alttan derslerim var üniversite yi kazandim hem üniversitesyi okuyup hemde hafta sonlari yuz yuze egitimimi veremezmiyim

 26. Merhaba ben 2 yıl lisede sınıfta kaldım açık liseden üniversite kazanıp örgün öğretim olarak okuyabilirmiyim. Teşekkürler

 27. hocam merabaq şimdi ben aölden mezun olablir belgesi alıcam da bugün elektronik kayıt son günü ama olamıyorum elektronik kayıt mezun olmadığım için . nasıl kayıt olucam önceden üniversiteye mi gitmem gerek illaki.

 28. Hocam kredim222 ama inglizceden gidigim iki sınavda kaldım ve üniversiteyi kazandım.Eğer ek sınavdada bu dersten başarısız olursam liseden mezun olamammı?

 29. Mesleki açık lise öğrencisiyim yuz yüze egitimimden alttan derslerim var üniversite yi kazandim hem üniversitesyi okuyup hemde hafta sonlari yuz yuze egitimimi verebilirmiyim üniversite ye kaydımi yaptum ve diplomamamı istedigim zaman getire bilecegimi soylediler

 30. Merhabalar hocam üniversiteyi kazandık diyelim ama o sene içinde açık lise bitmedi üniversiteye devam edebilir miyim

 31. İyi günler acilen yardımcnza ihtiyacım var , ben 1.donem sınav sonrası hemen mezun olacağım ayriyeten ek tercih yaptım ve muhakkak bir yer gelir, ünv kayıt yaptıracağım fakat 31 aralığa kadar müsade ediyorlarmış , 9 unda sınava girdigimde 31 aralığa yetişir mi diplomam eğer silinir de memleketime geri dönersem benim için çok ağır olur

 32. merhaba bn acik lise ögrencisiyim kredim 127 zorunlu derslerim 10 tane seneye kadar mezun olabilirmiyim