Açık Lise’den Mezun Olmadan Üniversite’ye Girebilir miyim ?

30 Mart – 1 Nisan tarihlerinde yapılan Açık Lise Sınavı’nda cevap anahtarlarında hataların olması bir çok soruyu gündeme getirdi. Tarafımıza, mezun durumundaki öğrencilerin üniversite sınavlarına girip giremeyecekleri hakkında bir çok soru  geliyor.

Öncelikle şunu belirtelim. 30 Mart-1 Nisan tarihlerinde cevap anahtarları yanlış dağıtılan öğrenciler için 21 Nisan  tarihinde telafi sınavı yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı, yaklaşan ünversite (YKS-TYT) sınavı öncesinde her hangi bir aksaklığa yol açmamak adına elini çabuk tuttu ve sınavı kısa bir süre içinde yapmaya karar verdi.

Üniversite Sınavına girmek İçin Mezun Olma Şartı yok

Bir çok Açık Lise öğrencisi önemli bir detayı kaçırıyor. Yüksek Öğretim Kurulu, üniversite başvurularında Açık Lise öğrencilerine önemli bir ayrıcalık tanıyor.  Açık Lise’den takvim yılı içerisinde mezun olabilecek öğrenciler üniversiteye başvurularını yapabilirler.

Durumu şöyle özetlemek gerekirse; diyelim ki üniversite sınavına girdiniz ve bir üniversitenin bölümüne yerleştirildiniz. Haziran ayında  yapılan Açık Öğretim Lisesi Sınavına girdiniz ve kredilerinizi tamamlayamadınız.  Yine de üniversitenize gidip kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Hem Açık Lise’ya Hem de Üniversite’ye aynı anda devam edebilirsiniz. Bir Şartla…

Kayıt yaptırdığını üniversitenin sizden bir isteği var. Bu da; kayıt olduğunuz takvim yılının sonuna kadar lise diplomanızı getirmeniz.

Bu yıl üniversite sınavını kazandınız ve bir bölüme yerleştirildiniz. Fakat Açık Lise kredilerinizi tamamlayamadınız. Yapmanız gerekenler şunlar: 

1- Öncelikle bağlı bulunduğunuz Halk Eğitim Merkezi’ne gidin. Üniversiteyi kazandığınızı belirtin. Halk Eğitim Merkeziniz size ” Mezun Olabilir” belgesi verecek.

2- Bu belgeyle birlikte üniversitenize kayıt yaptırın

3- Üniversitenizi okumaya başlayın. Aynı zamanda Açık Lise sınavlarına da girin.

4- 31 Aralık 2018 tarihine kadar kredilerinizi tamamlayıp diplomanızı alın ve üniversitenize teslim edin.

Kısaca özetlemek gerekirse, üniversitenizde ilk döneminizi okurken, 2018 Aralık ayında yapılacak Açık Lise 1. Dönem sınavlarına girip diplomanızı alabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 3 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Açık Lise’den Mezun Olmadan Üniversite’ye Girebilir miyim ? (8 Yorum)

  1. Peki hocam mezun olmadan pmyo sınavlarına girmemiz mümkün mü ? Orda ayrıcalık tanıyorlarmı

  2. Hocam kredim 117 bu sene geçen sene gibi ek sınav ve aralık ayı sınavı olursa mezun oluyorum 2.ek sınav yaparlar mı yoksa aralık ayında mezun olup üniversiteye devam edebilir miyim ?