Açık Liseden Mezun Olmadan Üniversite Tercihi Yapılabilir mi?

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Açık Liseden Mezun Olmadan Üniversite Tercihi Yapılabilir mi? (9 Yorum)

 1. ek sınavlara girdigimiz zaman girdiğimiz derslerden muaf olunur mu yoksa geçmek için 45 puan alamak şart mı

  • Ek sınavlar diğer dönem sınavları gibidir. Muaf durumu vardır. Fakat Ek sınavdan kalan çok az öğrenci vardır. O yılın çıkmış son 3 sınavını ezberleyerek sınava giriniz. Bu sene 2017 Ocak, Mart ve Temmuz sınavının karması gelecektir.Yani sadece cevapları ezberleyiniz veya bu soruları defalarca çözünüz.

   • Acaba bu sene ek sinav olacakmi sadece 3 kredim kaldi. Eger olacaksa kac krediye kadar secebiliyorum kalan kredime gore mi ders secebiliyorum acaba ?

 2. mesleki acik ögretimde okuyorum son sinavdan sonra mezuniyet incelemesine alındım üniversiteye kayıt icin ne yapmam gerekiyor

  • Merhabalar öncelikle tebrik ederim mezuniyetizi. Üniversiteye kayıt için giderken diplomalarınız henüz basılmadığı için halk eğitim merkezinden alacağınız mezun durumundadır yazısı ile kayıt olabilirsiniz.

 3. Evet yapılabilir. Kayıt aşamasına kadar diplomayı alabilirseniz kesin kayıt yaptırabilirsiniz. Bununla beraber Sınavı kazanıp tercih yaptınız fakat lise diplomasını alamadınızı Ösym ye bildirmek koşulu ile ertesi yıl gireceğiniz oss sınavında obp puanınız da düşmez.

 4. Üniversite sınavlarına girme yada tercihlerde mezuniyete bakılmaz. Öğrenci kendi durumunu gözden geçirip kesin kayıt aşamasına kadar lise diplomasını alabilmeyi düşünüyorsa sorun yok. Bilindiği üzre kesin kayıt aşamasında diploma yada mezuniyet yazısı istenir.