Açık Liseden Mesleki Liseye Nasıl Geçiş Yapabilirm?

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri isterlerse Meslekî  Açık Öğretim Lisesine geçiş yapabilirler.  Açık Öğretim Lisesinden Meslekî  Açık Öğretim Lisesine geçmek isteyen   Açık Lise Öğrencileri, Meslekî  Açık Liseye geçmek istediklerine dair dilekçe yazmaları gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesine kayıtlı öğrenciler her öğretim yılının başında yüz yüze eğitim veren okul müdürlüğüne Açık Liseden Mesleki Açık Liseye geçmek istediklerine dair bir dilekçe ile başvurarak geçiş yapabilirler.

Açık Liseden Aldığım Krediler Ne olacak ?

Açık Lise veya örgün lisede okudukları dönemlerde geçmiş oldukları derslerin kredileri Mesleki Açık Liseye geçtikleri takdirde aynı şekilde korunur. Kısaca bu kredilerde kesinlikle silinme olmaz. Örneğin Açık Lisede 90 kredim var ve Mesleki Açık Liseye geçmek istedim ve geçtiğim gün itibari ile Mesleki Açık Liseye 90 kredi ile devam ederim.

Devam Zorunluğu Var mı ? ve Yüz Yüze Eğitimler Ne Zaman?

Mesleki Liselerde verilen yüz yüze eğitimlerde devam zorunluluğu olduğunu unutmayalım. Bu eğitimler okulun durumuna göre ağırlık lı olarak hafta sonları yapılmaktadır ve katılım zorunludur. Dönem sonlarında bu eğitimden sınavlara öğrenciler girerek bu derslerden geçerek mesleki  kredilerini tamamlamak zorundalar.

Hangi Şartlarda Nakil İşlemi gerçekleşir?

 • Nakil isteğinde bulunan Açık Lise öğrencilerin gittikleri il/ilçelerde alanı ile ilgili yüz yüze eğitim veren okul/kurumlara nakilleri yapılır.

 

 • Açık Lise öğrencilerinin nakil oldukları Okul/Kurumlarda, alanında grubu bulunmayan öğrenciler(Örnegin Elektrik bölümünü istedim fakat bulunduğum yerde bu bölüm bulunmamaktadır.), grup oluşuncaya kadar beklerler veya takip eden öğretim yılı başında farklı bir alan/dala geçiş yapabilirler.

 

 • Öğrencinin yüz yüze eğitime devam ettiği okul, başarı durum belgesi ya da yüz yüze eğitime katılmadığını gösteren yazı ve nakil istek dilekçesini nakil istediği il/ilçedeki yüz yüze eğitim alacağı Okul Müdürlüğüne gönderir.

 

 • Yeni kayıt yaptıran Açık Lise öğrencilerin nakil istekleri kesin kayıt işlemlerini sonuçlanmasından sonra yapılır. Ayrıca, Meslekî Açık Öğretim Lisesi sınavlarından bir ay önce nakil işlemi yapılmaz.

 

Açık Lise ile öğrenmek istediğiniz tüm sorular  için sayfamızda yorum bölümlerine yazabilirsiniz. Sorularınızın cevapları aynı günde aynı sayfada yayınlanmaktadır.

 

Bir Sorum var (Sorularınızı yazmak için tıklayınız.)

 

Açık Lise TV

Bizler sizlerin daima yanınızdayız

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Mayıs 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Açık Liseden Mesleki Liseye Nasıl Geçiş Yapabilirm? (35 Yorum)

 1. Açık ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğrencilerin, talep etmeleri hâlinde İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonunca, nakil mevzuatına göre boş kalan kontenjanlara 11-14 Eylül 2017 tarihlerinde, 3 (üç) tercih alınarak, YEP üstünlüğüne göre il/ilçe sınırları içerisinde yerleştirmesi yapılacaktır.

  • Meslek lisesine geçiş yapabilirsiniz, Açık lisede aldığınız kredilerden meslek ile ortak olan dersler varsa bu dersler meslek lisesine kredi olarak geçecektir.

 2. açık lise öğrencisiyim mesleki açık liseye geçmek istiyorum 2017/1 kayıt yenileme işlemlerimi yaptım ve mesleki açık lise ilk kayıt tarihlerini geçirdim..1.dönemde olduğumuz için hala geçiş yapabilme hakkım var mı

 3. 154 kıredim var açık meslek lisesine geçiş yaptığım zamn 3 yıl gitmem şartmı yoksa kırediyi tamamlamam yetiyormu

 4. Meraba ben açıktan duz lise okuyorum 102 kredim var mesleki bölümüne geçmek istiyorum mesleki okula geçiş yaptığım zaman yaşım 24 uzman jandarma olmak için 26 yaşına kadar diplomayi almam lazım mesleki de uzun sürer mi 2 senede alabilirmiyim diplomayı düz lisedeki kredilerim silinir mi en geç ne zamana alabilirim diplomayı bilgi verirseniz sevinirim

  • Merhabalar, 2 yıl gibi bir süreçte elbette bitirebilirsiniz. Ancak bu birazda sizin performansınıza bağlı. Mesleki açık lisede mezuniyet için gerekli kredi bölüme göre 220 ile 242 arasında değişiyor. Mesleki derslerinizi alıp, yüz yüze eğitiminizi tamamlamanız gerekecek. Diplomanızın çıkması mezun olduktan sonra 2 ile 4 ay arasında değişir.

 5. Ben aöl yazıldım fakat maöl geçiş yapmak istiyorum bunun için dilekçe vericem yer halk eğitim merkezimi acaba

  • Merhabalar, MAÖL’ye geçiş için Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı öğrenciler her öğretim yılının başında yüz yüze eğitim veren okul müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak geçiş yapabilirler. Açık Öğretim Lisesinde kazandıkları dönemler ve krediler aynen korunur.

  • Merhabalar, sorunuzu tam olarak anlayamadım. Mesleki açık liseye geçmek istiyorsanız tabi ki geçebilirsiniz. Örgün eğitimdeki bir açık liseye geçmek istiyorsanız da belli şartlar var. 18 yaşını doldurmamış olmak ve örgün eğitim hakkını yitirmemiş olmak.

 6. Aöl’den maöl’e nasıl geçiş yapabilirim acaba detaylı şekilde anlatırsanız sevinirim teşekkürler şimdiden

  • Merhabalar, MAÖL’ye geçiş için Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı öğrenciler her öğretim yılının başında yüz yüze eğitim veren okul müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak geçiş yapabilirler. Ayrıca Açık Öğretim Lisesinde kazandıkları dönemler ve krediler aynı şekilde korunur. Gitmek istediğiniz yüz yüze eğitim veren okula dilekçe ile başvurmanız yeterlidir. Dilekçe örneğini Aöl’nin resmi sayfasından indirebilirsiniz.

 7. Merhabalar ben AOL ‘den mezun oldum ve diplomamı aldım ve şimdi de maol ye geçmek istiyorum geçiş hakkı varmı..

 8. Merhaba ben acik ogretim lisesinde meslek lisesine geek istiyorum bunun icin ne yapmalimve 46 kredim var bunun icinyazili sinavlarda kac kredim eksik ve hafta sonulari okula gitmeme gerek varmi varsa okula gitsem kac kredi alirim ..

  • Merhabalar, Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı öğrenciler her öğretim yılının başında yüz yüze eğitim veren okul müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak mesleki açık öğretim lisesine geçiş yapabilirler. Açık Öğretim Lisesinde kazandıkları dönemler ve krediler aynen korunur. Mesleki açık liseye geçtiğinizde yüzyüze eğitim için hafta sonları okula gidersiniz.

 9. aol den maol geçmek isteyen bir öğrencinin , aol de aldığı seçmeli dersleri maol de yok ise bu seçmeli dersler tamamlaması gereken seçmeli derslere eklenir mi?

  • Merhabalar, Açık Öğretim Lisesinde kazandıkları dönemler ve krediler aynen korunur. Onun dışında eksik olan alan kredilerinin tamamlanması istenir.

 10. Ben daha once acik liseden meslek lisesine gecis yaptim sonra bi daha acik liseye gecis yaptim simdi yine meslek lisesine gecis yapmak istiyorum yapabilirmiyim acaba

 11. aölise 2.dönem bu ay sonu sınavım var sağlık meslek lisesine geçiş yapabilirmiyim teşekkür ederim.

 12. Ben açık öğretim lisesinde 76 kıredim var mesleki liseye geçebilir miyim nasıl geçebilirim kredim yok sayılır mi

 13. Ben açık lisede okuyorum ama normal okula gecmek istiyorum 18yasindayim yardimci olurmusunuz

  • Merhabalar, örgün eğitime geçiş için belli şartlar vardır bunlardan ilki 18 yaşını doldurmamış olmak ve örgün eğitim hakkını yitirmemiş olmak. Geçiş için Öğrenci Nakil Komisyonu İncelemesi yapılır. Uygun okula nakil sağlanır.

 14. Merhaba bir sorum var Benim normal aöl”deydim 73 kredim var ama 8 dönem oldu ben mesleğe geçtimde bu donemi kaale alıcaklarmı yoksa bi 8 tane daha döneme ihtiyaç varmı