Açık Liseden Mesleki Açık Liseye Nasıl Geçiş Yapabilirim?

Açık Liseden Mesleki Açık Liseye Nasıl Geçiş Yapabilirim?

Açık Öğretim Lisesi öğrencileri isterlerse Meslekî  Açık Öğretim Lisesine geçiş yapabilirler.  Açık Öğretim Lisesinden Meslekî  Açık Öğretim Lisesine geçmek isteyen   Açık Lise Öğrencileri, Meslekî  Açık Liseye geçmek istediklerine dair dilekçe yazmaları gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesine kayıtlı öğrenciler her öğretim yılının başında yüz yüze eğitim veren okul müdürlüğüne Açık Liseden Mesleki Açık Liseye geçmek istediklerine dair bir dilekçe ile başvurarak geçiş yapabilirler.

Mesleki Acik Ogretim Lisesi yılda bir defa ( eylül ayında ) kayit almaktadır. 2. donem mesleki programlara yazılmak isteyenler dönem ve yıl kaybı yaşamamak için yılda iki donem kayıt alan AÖL e kayit yaptırabilir. AÖL e kayit olan kişiler eylul ayı içinde Yüzyüze eğitim alacağı okullara başvurarak mesleki acik ogretim programlarına başvuru yaparak gecebilirler.

Açık Liseden Aldığım Krediler Ne olacak ?

Açık Lise veya örgün lisede okudukları dönemlerde geçmiş oldukları derslerin kredileri Mesleki Açık Liseye geçtikleri takdirde aynı şekilde korunur. Kısaca bu kredilerde kesinlikle silinme olmaz. Örneğin Açık Lisede 90 kredim var ve Mesleki Açık Liseye geçmek istedim ve geçtiğim gün itibari ile Mesleki Açık Liseye 90 kredi ile devam ederim.

Devam Zorunluğu Var mı ? ve Yüz Yüze Eğitimler Ne Zaman?

Mesleki Liselerde verilen yüz yüze eğitimlerde devam zorunluluğu olduğunu unutmayalım. Bu eğitimler okulun durumuna göre ağırlık lı olarak hafta sonları yapılmaktadır ve katılım zorunludur. Dönem sonlarında bu eğitimden sınavlara öğrenciler girerek bu derslerden geçerek mesleki  kredilerini tamamlamak zorundalar.

Hangi Şartlarda Nakil İşlemi Gerçekleşir?

  • Nakil isteğinde bulunan Açık Lise öğrencilerin gittikleri il/ilçelerde alanı ile ilgili yüz yüze eğitim veren okul/kurumlara nakilleri yapılır.

 

  • Açık Lise öğrencilerinin nakil oldukları Okul/Kurumlarda, alanında grubu bulunmayan öğrenciler(Örnegin Elektrik bölümünü istedim fakat bulunduğum yerde bu bölüm bulunmamaktadır.), grup oluşuncaya kadar beklerler veya takip eden öğretim yılı başında farklı bir alan/dala geçiş yapabilirler.

 

  • Öğrencinin yüz yüze eğitime devam ettiği okul, başarı durum belgesi ya da yüz yüze eğitime katılmadığını gösteren yazı ve nakil istek dilekçesini nakil istediği il/ilçedeki yüz yüze eğitim alacağı Okul Müdürlüğüne gönderir.

 

  • Yeni kayıt yaptıran Açık Lise öğrencilerin nakil istekleri kesin kayıt işlemlerini sonuçlanmasından sonra yapılır. Ayrıca, Meslekî Açık Öğretim Lisesi sınavlarından bir ay önce nakil işlemi yapılmaz.

 

Açık Lise ile öğrenmek istediğiniz tüm sorular  için sayfamızda yorum bölümlerine yazabilirsiniz. Sorularınızın cevapları aynı günde aynı sayfada yayınlanmaktadır.

Bir Sorum var (Sorularınızı yazmak için tıklayınız.)

Açık Lise TV

Bizler sizlerin daima yanınızdayız

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın