Açık Lisede Adım Adım Ders Seçme İşlemi – Resimli Anlatım

AÖL sayfasında Öğrenci Girişi bölümünden sayfamıza giriyoruz. AÖL resmi sitesinin sol bölümünde alt taraflarda bulunan Kayıt Yenileme / Ders Seçme bölümünün üzerine  gelerek açılan linkte bulunan Ders Seçme yazan yere tıklayarak Ders Seçme bölümüne giriş yapabilirsiniz.

Şimdi karşımıza almamız gereken zorunlu (Ortak ) ,  seçmeli dersler ve muaf dersler karşımıza gelmektedir. Kısaca sayfada bulunan ,

Seçmek İçin, Ders Kodu, Ders Adı,  Dönem , Kredi, Muafiyet, Kategori ve Oturum No yazan bölümleri kısaca açıklayalım.

Ders Seçme Görünümü

Seçmek İçin: Hangi dersten sınava gireceğinize karar verdikten sonra bu sekmenin altında bulunan (V) işaretin üzerine tıklayarak dersi seçebilirsiniz.

Ders Kodu: Seçilen Dersin Numarası

Ders Adı: Seçilen dersin adı

Dönem : seçilen dersin hangi döneme ait olduğu. Bazı öğrencilerde bulunduğu dönemden dolayı bazı dersler görünmemektedir. Örnek verecek olursak, 4.Dönem öğrencilerinde 5. Dönem ve üstü olana dersler görünmemektedir. Bundan dolayı bu dönemlerde bulunan dersleri alamazlar.

Kredi : Seçilen dersin kredi sayısı, seçilen bu derslerde  açık lise öğrencisi  1 dönemde toplam 35 kredi alabileceği için kredi bölümünden hangi dersin kaç kredi olduğunu görebilir. Mantıklı olan kolay ve kredisi yüksek olan dersleri seçmektir.

Muafiyet: Toplamda 3 dönem bu dersten sınava girmiş ve 45 altı almış olan bir öğrencinin sisteminde bu dersin karşısında MUAF yazar . Bunun anlamı açık lise öğrencisi isterse bu dersi seçmeye bilir. Dikkat ederseniz isterse cümlesi kullandık yani öğrenci eğer bu dersi tekrar almak isterse bu dersten tekrar sınava girebilir. Açık lise TV sitesinde sıkça sorulan sorulardan biri : Muaf dersi tekrar seçebilir miyiz? Muaf olan dersi tekrar alabilirsiniz.

Kategori : Bu bölümde derslerin Ortak ya da Seçmeli olarak iki kategoriye ayrılmıştır. Açık lise öğrencisinin mezun olabilmesi için ortak dersleri ya geçmesi ya da bu derslerden muaf olması ve ayrıca kredisini tamamlaması gerekmektedir. Bu yüzde öncelik olarak her zamana Ortak derslerden seçim yapmak bizim için doğru olandır.

Seçmeli dersleri seçerken dikkat etmemiz gereken noktalardan birisi  ders seçimi yapmadan önce internet üzerinden bu derslerin kitaplarını incelemek ve kolay olan seçmeli dersleri seçmektir. Diğer bir nokta ise ders seçiminde bazı ortak derslerin seçmelileri de bulunmaktadır. Örnek verecek olursak,

Dil ve Anlatım – 3 ortak dersinin Seçmeli Dil ve Anlatım – 3 dersi de bulunmaktadır. Bu  derslerin konuları ve kitapları aynı fakat sınavları farklı yani kısaca 1 derse çalışarak 2 sınavdan rahat bir şekilde geçebilirsiniz.

Oturum No: Bu bölümde yer alan sayılardan 1 , 2 , 3 oturum zamanını vermektedir.

  1. Oturum: Cumartesi Sabah Sınavı (10:00 – 12: 30)
  2. Oturum: Cumartesi Öğleden Sonra (14:00 – 16: 30)
  3. Oturum: Pazar Sabah Sınavı (10:00 – 12:30)

Oturum numaralarının iki yönden önemi bulunmaktadır.

Birinci önemli neden ders seçimi yaparken zor olan dersleri özellikle sayısal derslerden aynı oturumda birden fazla var ise aynı oturumda almayıp başka dönemde almaktır. Örnek verecek olursak, Fizik -1 Kimya – 1 , Matematik -1, Biyoloji -3 , Biyoloji – 1gibi dersler 1. Oturumda bulunmaktadır. Bu dersleri farklı sınav dönemlerinde aldığımız taktirde hem çalışma açısından hem de sınav da zamanı iyi kullanma açısından fayda sağlamaktadır.

Diğer önemli neden ise, Açık lise öğrencileri genelde çalışan öğrencilerdir. Bazı dönemlerde sınav için iş yerlerinden izin alma konusunda sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu yüzden bu gibi sorun ile karşılaşan varsa Cumartesi  sabah sınavı olan 1. Oturumda ders seçmeyerek diğer oturumlarda sınava girebilirler. Burada tek olumsuz yanı 35 kredilik dersi 2 oturumda girmektir fakat sizlerde hak vereceksiniz ki hiç girmemekten daha iyidir.

Yukarıda yazılan önerileri dikkate alarak ders  seçim işlemini bitirdikten sonra tekrar sayfanıza girerek kontrol etmenizde fayda vardır.

Tüm bu işlemler bittikten sonra www.aciklisetv.com  sayfasında bulunan ONLİNE TEST bölümünden eski dönemlere ait sınavları tekrar tekrar çözmenizde fayda vardır. Özellikle sözel derslerde bazı dönemlerde defalarca aynı tarz sorular gelmektedir.

Unutmayın her türlü sorularınızı ve aklınıza takılan noktaları sitemiz olan www.aciklisetv.com veya facebook/aciklisetv sayfalarımızdan bizlere ulaştırabilirsiniz.

En Güzel Başarılar Daima Yanınızda olması dileğiyle,

Açık Lise TV

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Mayıs 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın