Açık Lise YGS Başvuru Şartları

AÖL Öğrencileri İçin YGS Giriş Başvurusu Nasıl Yapılır?AÖL Öğrencileri İçin ÖSYM 2016 YGS Giriş Başvurusu Nasıl Yapılır? Açık Lise Öğrencileri YGS başvurularını nasıl yapacak? AÖL için YGS başvurusu nereden yapılır?  Açık Öğretim Lisesi 2016 YGS Giriş başvurusu ne zaman başlıyor? AÖL öğrencileri ÖSYM 2016 Ygs başvuru işlemleri için neler gerekli?

 

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ 2016 YGS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

2016 Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı Mart 2016 tarihinde yapılacaktır.2016 YGS başvuru işlemleri, ÖSYM’nin belirlediği 6- 20 Ocak 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. Başvuru ücreti   20 Ocak 2016 tarihine kadar yatırılmalıdır.Açik Öğretim Lisesi öğrencileri YGS 2016 Başvuru işlemlerini yaparken öncelikle YGS Başvuru Kılavuzunu mutlaka okumalı.

A) Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinden 2016 Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına kimler başvurabilir?

 

1) Öğrencilik durumu Aktif veya Donuk olanlardan;

 

  1. Dönem sınav tarihinin ilk günü olan 08 Ağustos 2016 tarihinde 17 yaşını doldurmamış olup 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle 7 Dönem ve üzerinde eğitim almış olanlar,

Kısaca bu ocak sınavında 7 Dönem ve üstü olan öğrenciler,

  1. Dönem sınav tarihinin ilk günü olan 08 Ağustos 2016 tarihinde 17 yaşını doldurmuş olup 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle 6 Dönem ve üzerinde eğitim almış olanlar,

Kısaca bu ocak sınavında 6 Dönem ve üstü olan öğrenciler,

mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına başvurabilirler. Başvuruyu yapan öğrencilerimiz takip eden dönemlerde mutlaka kayıt yenileme işlemlerini yaptırmalıdırlar.

 

2) Öğrencilik durumu Silik olanlardan;

 

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı 2. veya 3. Döneminde yeni kayıt ya da kayıt yenileme işlemlerini yaptırarak öğrencilik durumunu Aktif yapacak öğrencilerimizden, 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı sonunda toplam dönemi 8 veya üzerinde olup 2. veya 3. Dönem sonunda mezun olabilecekler Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına başvurabilirler.

 

B) Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet Şartları Neler?

 

Öğrencinin öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzerinde olması,

Kazanılan toplam kredinin en az 192 veya üzerinde olması,

Öğrencinin ortak derslerin tamamını başarması veya bu derslerden muaf olması,

Dil ve Anlatım dersinden muafiyet olmadığı için bu dersin mutlaka başarılması,

Öğrencinin Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılması gerekmektedir.

 

  1. C) Öğrencilerimizin 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı sonu itibariyle 8 Dönem şartını tamamlama hesabı yapılırken dikkat edilecek hususlar:

 

08 Ağustos 1999 tarihinde ve daha sonra doğanlar, 08 Ağustos 2016’te yapılacak olan 3. Dönem sınavlarında henüz 17 yaşını doldurmamış olacaklarından dolayı 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının 2. Döneminde kayıt yenilemek koşuluyla bir defa sınava girme hakkına sahip olacaklardır. Bu nedenle öğrenciler, sistemde görülen toplam dönemlerinin üzerine en fazla bir Dönem daha ekleyebilirler.

07 Ağustos 1999 tarihinde ve daha önce doğanlar, 08 Ağustos 2016’te yapılacak olan 3. Dönem sınavlarında 17 yaşını doldurmuş olacaklarından dolayı 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı 2. ve 3. Dönemlerinde kayıt yenilemek koşuluyla birer defa daha sınava girme hakkına sahip olacaklardır. Bu nedenle öğrenciler, sistemde görülen toplam dönemlerinin üzerine en fazla iki Dönem daha ekleyebilirler.

 

  1. D) AÖL Öğrencileri ÖSYM 2016 YGS Sınavına Nasıl Başvurabilir?

 

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı başvuru şartlarını taşıyan öğrencilerimiz, sınav başvurularını kabul eden herhangi bir ortaöğretim kurumundan veya ÖSYM’nin internet sayfasından “Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) Başvuru Formu” alabileceklerdir. Alınan form, açıklamalar doğrultusunda doldurularak tercihen öğrenci kaydının bulunduğu Halk Eğitimi veya Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlüğüne onaylatılacak ve formun alındığı ortaöğretim kurumuna teslim edilecektir.

Daha önceki yıllarda Açık Öğretim Lisesinden mezun olup ilk kez YGS’ ye girecek olan öğrencilerimiz, sınav başvurularını ÖSYM merkezlerinde yapacaklardır.

 

UYARI:

 

Herhangi bir nedenle YGS başvuruları kabul edilmeyen veya başvurduğu halde eğitim öğretim yılı sonunda mezun olamayan öğrenciler, yaşanabilecek her türlü aksaklıktan dolayı tamamen kendileri sorumludurlar.

Başka bir ortaöğretim kurumunda kayıtlı iken YGS başvurusu yapmış olup sınav tarihinden önce Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıran öğrenciler, ÖSYM’ye başvurarak okul kodlarını değiştirmek zorundadırlar.

 

İRTİBAT BÜROLARININ DİKKATİNE,

 

2015-2016 eğitim öğretim yılı sonunda Açık Öğretim Lisesi mezuniyet hesaplamaları yapılırken İrtibat Bürolarımızdaki görevlilerin son derece dikkatli davranmaları gerekmektedir. Çünkü geçmiş yıllarda herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşme hakkı kazanmış olduğu halde mezuniyet hesaplamaları yanlış yapıldığından dolayı bu hakkını kaybeden öğrencilerimiz olmuştur. Söz konusu durumların yeniden yaşanmaması ve yaşandığı takdirde doğabilecek sorunlardan dolayı yasal sorumluluk, “Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) Başvuru Formu” nu onaylayan İrtibat Bürosu yetkilisine ait olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ocak 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın