Açık Lise Ek Sınav Tarihi Ne Zaman ?

Açık Öğretim 3. Dönem sınavları geçen hafta sonu tamamlandı. Sınav sonuçları 31 Temmuz 2017 tarihinde açıklanacak.

Bu sene mezun olmasına ramak kalmış bir çok öğrenci Ek sınav tarihi ve şartlarını bekliyor. Üniversite tercih zamanının Ek sınav tarihinden önce olması öğrencilerin kafalarını karıştırmaktadır. Sitemize, ” Ek sınav olur mu ? ” , ” Ek sınav giriş şartları nelerdir?” şeklinde sorular gelmektedir. Ek sınavla ilgili detaylar haberimizde.
Ek sınav olacak mı? 

Açık öğretim lisesi her yıl Ek sınav yapmaktadır. Ek sınavlar 3. dönem sınav sonuçları açıklandığı hafta Açık Öğretim Lisesinin resmi sitesinde yayınlanacaktır.

Ek sınav giriş şartları nelerdir?

Ek sınav şartları, sınav kılavuzunda  yayınlanacaktır. Her yıl hemen hemen aynı şartları taşıdığı için bazı önemli şartlar hakkında bilgi verebiliriz.

Bir Önceki Ek Sınavda adaylarda şu şartlar aranmıştı ve bu şartları taşıyan öğrencilerin sınava girmelerine izin verilmişti. 

  • Toplam dönemi 8 ve üzeri olan,
  • 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı sonu itibariyle öğrencilik durumu aktif, donuk veya silik olan öğrencilerden, Açık Öğretim Lisesi için mezuniyetine en fazla 35 kredi kalan öğrenciler
  • 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı sonu itibariyle öğrencilik durumu aktif, donuk veya silik olan öğrencilerden, Mesleki Açık Öğretim Lisesi için ise mezuniyetine en fazla 44 kredi kalan öğrenciler

NOT: Ek sınav şartları her yıl kılavuzda yayınlanacağı için bu şartlar değişebilir.

 

Açık lise Ek sınav her yıl en az 2 sınav şeklinde yapılmaktadır. Bu durum o yıl mezun olacak öğrenci sayısı ile ilgilidir.

2016 yılında toplam 3 ek sınav yapılmıştır.

Son yapılan Ek sınavında yaptığımız haberi inceleyecek olursanız,

”Açık Öğretim Lisesi’ne kayıtlı olup; üniversiteyi kazanmış, kayıt yaptırmış ancak, okulumuzdan mezun olamamış öğrenciler için, 11 Aralık 2016 tarihinde ek sınav yapılacaktır.

Ek Sınava girmek isteyen öğrencilerimizin; 28-30 Kasım 2016 tarihleri arasında 30 TL Ek Sınav kayıt ücretini ilgili bankalara yatırmaları halinde kayıtları merkezden otomatik olarak yapılacaktır.”

 

Buradan anlaşılan şu ki: Açık lise öğrencileri Aralık ayının sonuna kadar lise diplomalarını üniversiteye teslim etme hakkına sahiplerdir.

Mezun olmadan üniversiteye nasıl kayıt yaptırırız?

Açık Lise öğrencileri mezuniyet şartını taşıyanlar (Ek sınav ile mezun olabilecek öğrenciler, en az 157 kredi sahip olanlar) halk eğitimden aldıkları mezun olabilir yazısı ile üniversite kayıtlarını yapabilirler. Aralık ayı sonunda diplomalarını teslim etmek zorundadırlar.

Açık Lise üniversite  kayıtları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Açık Lise Ek Sınav Tarihi Ne Zaman ? (7 Yorum)

  1. Kredisi 157 ‘nin altında olan Arkadaşlar 147 yi arayıp açık lise ek sınavlarına girmek için gerekli olan 157 kredi şartının kaldırılması için istekte buluna bilirsiniz

  2. Arkadaşlar ek sınav için 0312 413 22 05 ve 413 21 80 numaraları arayın buraya yorum yapmaktan arasanız daha faydalı olacaktır

  3. Lise Ek sınav kayıt başvurusu ne zaman ?
    5 kredim kalmış kaçırmak istemiyorum lütfen bilgi verirmisiniz.