Açık Lise Bitmeden Üniversiteye Kayıt Nasıl Olur?

 Üniversite Sınavına girmek İçin Mezun Olma Şartı yok

Bir çok Açık Lise öğrencisi önemli bir detayı kaçırıyor. Yüksek Öğretim Kurulu, üniversite başvurularında Açık Lise öğrencilerine önemli bir ayrıcalık tanıyor.  Açık Lise’den takvim yılı içerisinde mezun olabilecek öğrenciler üniversiteye başvurularını yapabilirler.

Durumu şöyle özetlemek gerekirse; diyelim ki üniversite sınavına girdiniz ve bir üniversitenin bölümüne yerleştirildiniz. Temmuz ayında  yapılan 3. Dönem  Açık Öğretim Lisesi Sınavına girdiniz ve kredilerinizi tamamlayamadınız.

3. Dönem  sınavından mezun olamayan öğrenciler için her sene açılan EK Sınavda mezun olma durumunu kaçırmayınız.

Ek Sınav tarihi ve şartları için tıklayınız.

Hem Açık Lise’ya Hem de Üniversite’ye aynı anda devam edebilirsiniz. Bir Şartla…

Kayıt yaptırdığını üniversitenin sizden bir isteği var. Bu da; kayıt olduğunuz takvim yılının sonuna kadar lise diplomanızı getirmeniz.

Bu yıl üniversite sınavını kazandınız ve bir bölüme yerleştirildiniz. Fakat Açık Lise kredilerinizi tamamlayamadınız. Yapmanız gerekenler şunlar: 

1- Öncelikle bağlı bulunduğunuz Halk Eğitim Merkezi’ne gidin. Üniversiteyi kazandığınızı belirtin. Halk Eğitim Merkeziniz size ” Mezun Olabilir” belgesi verecek.

2- Bu belgeyle birlikte üniversitenize kayıt yaptırın

3- Üniversitenizi okumaya başlayın. Aynı zamanda Açık Lise sınavlarına da girin.

4- 31 Aralık 2018 tarihine kadar kredilerinizi tamamlayıp diplomanızı alın ve üniversitenize teslim edin.

Kısaca özetlemek gerekirse, üniversitenizde ilk döneminizi okurken, 2018 Aralık ayında yapılacak Açık Lise 1. Dönem sınavlarına girip diplomanızı alabilirsiniz.

 

 

 

Açık Lise Derslerine Nereden  ve Nasıl Çalışabilirim ?

Açık lise öğrencileri  artık yalnız değilsiniz.

Sizinde artık bir youtube kanalınız var. Açık lise konuları ve açık lisede çıkan soru çeşitlerini uzman hocalar eşliğinde çözümleri Açık Lise  TV youtube kanalından çalışabilirsiniz.

Açık lise TV  Kanalında Aradığınız Tüm Dersleri Bulabilirsiniz.

Açık lise öğrencilerine özel olarak hazırlanmış 700 den fazla video  youtube kanalında bulabilirsiniz. Açık lise öğrencilerinin  özellikle zor olan derslerde sadece 5-6 dakika ayırarak başarılı olabilecekleri bir çok ders bulunmaktadır.

Konu anlatımları yanında soru çözümleri ve deneme  sınavlarının bulunduğu youtube kanalı olan Açık  lise TV ‘ye abone olarak yeni yüklenen ders videolarını  takip edebilirsiniz.

Ders dışında öğrenmek istediğiniz Açık Lise ile ilgili rehberlik bilgilerini uzman rehber hocalarımıza danışabilirsiniz.

 

Herhangi bir ücret ödemeden ve kayıt olmadan ulaşabilirsiniz.

Kanala üye olmak ve ders videolarını izlemek için tıklayınız.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 19 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın